Arşiv (Sinema)

STAR WARS: SKYWAYKER'IN YÜKSELİŞİ

12 Aralık 2019 Perşembe 09:15

STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER

Skywalker külliyatının finalini yapacak olan Star Wars: The Rise of Skywalker, The Resistance'ın özgürlük adına verdiği son büyük savaşı ve Star Wars evreninin sevilen karakterlerinin bu uğurda tekrar bir araya gelmelerini konu ediniyor.

SEANSLAR

 

YÖNETMEN:

J.J. Abrams

 

OYUNCULAR:

Daisy Ridley

Adam Driver

Oscar Isaac

John Boyega

Carrie Fisher

Lupita Nyong'o

Mark Hamill

Ian McDiarmid

 

SENARYO:

ColinTrevorrow

Derek Connolly

J.J.  Abrams

Chris Terrio

 

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ:

Dan Mindel

 

MÜZİK:

John Williams

 

YAPIM:

2019, ABD

 

DAĞITIM:
UIP

 

SÜRE:

155 dakika

 

ELEŞTİRMEN YILDIZLARI:

MEHMET AÇAR (Habertürk)… 3

CUMHUR CANBAZOĞLU (sinemamuzik.com)… 3

MURAT ERŞAHİN (sinemamuzik.com)… 2,5

ALİ ULVİ UYANIK (Milliyet Sanat)… 3

UĞUR VARDAN (Hürriyet)… 3

 

ELEŞTİRMEN GÖRÜŞÜ:

ŞENAY AYDEMİR (gazeteduvar.com.tr): '... J.J.Abrams hem serinin hem de türün vazgeçilmezlerine başvurmakta sakınca görmüyor. Tamamlanması gereken bir misyona odaklanıp, bu misyona ulaşmak için atlatılan badireleri görselleştirirken maharetli kuşkusuz. Ancak, üç filmi bir arada düşündüğümüzde, yukarıda andığım isimlerin yanına Finn ve Poe’yu da ekleyerek söyleyebiliriz ki karakterlerinin kim olduklarıyla, önceki filmlerde seyirciyle nasıl bir ilişki kurduklarıyla pek fazla ilgilenmiyor açıkçası. Nihayetinde dönüp dolaşıp kan bağının, asaletin, kadim köklerin ne kadar da mühim hadiseler olduğunu bir kez daha gözümüzün içine sokuyor. Sıradan bir insanın kahramanlık payesine ulaşsa bile damarlarında asil kan dolaşmadığı için dünyayı değiştirecek, güce dengeyi getirecek kudrete asla sahip olamayacağı amentüsünün bir kez daha tekrarlandığı, miadını çoktan doldurmuş İlk Düzen – Yeni Cumhuriyet zırvalarının perdede akıp gittiği, zaten orijinal hikayede izlediğimiz şeyin kötü bir replikasının karşımıza konduğu, bir iş olarak kayıtlara geçsin “Skywalker’ın Yükselişi”. Kendi adıma, bu son üçlemedense ara hikaye olarak izlediğimiz “Rogue One” ve “Solo”nun çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Hatta şu sıralarda devam eden “The Mandalorian” dizisinin bile yeni bir şey söylediği kesin'.

KEREM AKÇA: '... Aslında tam bir yarıdan start alma durumu var. Abrams sanki Johnson’ın eksiklerini kapatmak için gelmiş. Ama onun eksik olarak gördüğü ufuk açıcı bir estetik anlamına geliyor. Bunun ötesinde sonlara doğru devreye giren olağan düello sekansı, ‘Star Wars’ külliyatının bu konudaki en zayıf koreografisini devreye sokuyor. Her şey boş bir kılıç şakırdatmasından ibaret! “Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi” ("Star Wars: Rise of the Skywalker"), Robert Earl Jones’u da Darth Vader sesinden çıkarıp bir karakter olarak selamlatıyor. Bu duruma gelirken siyahi (John Boyega) ve kız (Daisy Ridley) ana karakterlerine yeni bir destan yazdırmak istiyor. Dijital Carrie Fisher duygulandırıyor, Ford bir-iki dakika gözüküp yine işlevsiz bir selam veriyor. Ama 2005 tarihli “Yıldız Savaşları: Sith’in İntikamı”nın (“Star Wars: Revenge of the Sith”) kopyasına dönüşüyor. Yönetmen, inadına Johnson’ın görüntü yönetmenini, teknik ekibini değiştirmiş. Geriye sadece John Williams’ın yıllar boyu etkisini kaybetmeyen ikonik besteleri kalıyor. C-3PO ise ‘pazarlama ürünü’ olarak belirip keyif vermiyor. Ama finalde yürekleri fethediyor…'

 

 Diğer Haberler

KADIN
KADIN
12 Mart 2020 Perşembe 19:31

FANATİK
FANATİK
12 Mart 2020 Perşembe 18:33

SEKİZ BUÇUK
SEKİZ BUÇUK
12 Mart 2020 Perşembe 18:27

ÖLÜMSÜZLERİN SAVAŞI
ÖLÜMSÜZLERİN SAVAŞI
12 Mart 2020 Perşembe 18:26

TATLI HAYAT
TATLI HAYAT
12 Mart 2020 Perşembe 18:18

SENİ BULACAM OĞLUM!
SENİ BULACAM OĞLUM!
12 Mart 2020 Perşembe 18:18

KARLAR KRALI NORM 2
KARLAR KRALI NORM 2
12 Mart 2020 Perşembe 18:12