Arşiv (Sinema)

DOKTOR UYKU

14 Kasım 2019 Perşembe 18:01

DOCTOR SLEEP

Dan Torrance, Overlook’da henüz bir çocukken geçirdiği travmanın korkularını hala geri dönülemez bir şekilde yaşar ve biraz huzur bulmak için mücadele verir. Bulduğu bu huzur Abra ile tanıştığında yok olur. Abra, kendine özgü “parlama” olarak da bilinen olağanüstü bir algılama yeteneğine sahip, cesur bir genç kızdır. İçgüdüsel olarak Dan’in de aynı yeteneğe sahip olduğunu fark eden Abra, onu arar.

 

SEANSLAR

 

YÖNETMEN:
Mike Flanagan

 

OYUNCULAR:

Ewan McGregor

Rebecca Ferguson

Kyliegh Curran

Carl Lumbly

 

SENARYO:

Mike Flanagan

 

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ:

Michael Fimognari 

 

MÜZİK:

The Newton Brothers

 

YAPIM:

2019, ABD

 

DAĞITIM:
Warner Bros.

 

SÜRE:

152 dakika

 

ELEŞTİRMEN YILDIZLARI:

MEHMET AÇAR (Habertürk)… 3

MURAT ERŞAHİN (sinemamuzik.com)… 3

ALİ ULVİ UYANIK (Milliyet Sanat)… 3

UĞUR VARDAN (Hürriyet)… 3,5

 

ELEŞTİRMEN GÖRÜŞÜ:

KEREM AKÇA: ‘… Açıkçası çöp üretimle (bkz. “Oculus”) başladığı kariyerinde gittikçe yükselen yönetmen, capcanlı karakterler ve taptaze mizansenlerle Newton Brothers’ın piyano ve çellodan çıkan ezgilerini de postmodern ve saykodelik bir araca çeviriyor. Sanki “Doktor Uyku”, ‘The Shining’ markasını yıkıp bozma, yeniden inşa sürecine sokma üzerine kurulu. Onun klasik psikolojik-gerilimle gotik korku arasında gidip gelmesini biçimci bir kafayı bulma serüvenine çeviriyor. Bu ‘saykodelik, oyunbaz ve telekinetik yaratıcılık dönemi krizi gerilimi’ de tutuyor. Keyifle izlenirken, ‘sadece orijinaldeki karakterleri esas oyuncular oynasa daha iyi olmaz mıydı?’ (özellikle Jack Nicholson ve Shelley Duvall) sorusuyla noktalanıyor. “Doktor Uyku”, son 20 senede “Gerald’s Game” ile birlikte en heyecan verici Stephen King uyarlaması. ‘O’ (‘It’), ‘Hayvan Mezarlığı’nı (‘Pet Sematary’) yeniden canlandırma çabası, yüksek bütçeyle göz boyamadan öteye gitmedi. Flanagan'ın perde temsilleriyle sadece; “Gizli Pencere” (“Secret Window”, 2004), “1408” (2008) ve “1922” (2017) gibi eli yüzü düzgün filmler rekabete girebilir.

UĞUR VARDAN (HÜRRİYET): ’… ‘Doktor Uyku’nun bir klasik olmadığı ve de olmayacağı kesin ama ben yine de Mike Flanagan imzalı bu çalışmanın pek de devam kaygısı taşımadan hareket etmesini, farklı atmosfere ve yapıya sahip olmasını beğendim. Kubrick’le aşık atmak zaten zor ama filmin daha basit, daha sade olma gayreti hoşuma gitti. Ayrıca yer yer western (‘Şapkalı Rose’ ve çetesiyle yaşanan kaçıp kovalamaca) tadı taşıyan hava da, öyküye sürükleyicilik kazandırmış. Evet, kinetik güçler ve özellikle Abra karakteri sanki bir ‘X-Men evreni’ne aitmiş ve bu öyküde ‘kiralık’ olarak oynuyormuş (!) gibi duruyor ama genel toplamda sırıtmamış. Ben ‘Doktor Uyku’da en çok Kubrick’in tarzını taklit çabasına girişmeden ‘The Shining’e, o büyük klasik zihinlerde bıraktığı imgelere ve kadrajlara saygı duyma çabasını, korkutma ya da germe gibi bir amaç gütmeden seyircisini nostaljik bir tura çıkarma düşüncesini sevdim. Performanslara gelince: Filmi Danny Torrance’da Ewan McGregor, minik Abra’da Kyliegh Curran, ‘Şapkalı Rose’da da Rebecca Ferguson (her zaman olduğu gibi özel bir ‘ışıltı’ya sahip) sürüklüyor. Sonuç olarak sınırlarını bilen ve kendine ait çizgiler içinde seyircisini alıp götüren bir film ‘Doktor Uyku’; bana sorarsanız kaçırmayın derim...’Diğer Haberler

BREAK THE SILENCE: THE MOVIE
BREAK THE SILENCE: THE MOVIE
03 Eylül 2020 Perşembe 15:46

UZUN ZAMAN ÖNCE
UZUN ZAMAN ÖNCE
03 Eylül 2020 Perşembe 09:06

SİLAHLARA VEDA
SİLAHLARA VEDA
02 Eylül 2020 Çarşamba 09:46

SIRLAR KİTABI
SIRLAR KİTABI
27 Ağustos 2020 Perşembe 18:36

ANTEBELLUM
ANTEBELLUM
27 Ağustos 2020 Perşembe 18:35

DAVETSİZ
DAVETSİZ
27 Ağustos 2020 Perşembe 18:28

DİNOZORLAR
DİNOZORLAR
27 Ağustos 2020 Perşembe 09:32