Sinema Haberleri

'BİR BAŞKADIR' YENİ BAŞYAPIT MI!

14 Kasım 2020 Cumartesi 11:47

Bugünlerde sosyal medyada en çok dillendirilen tartışmalardan biri Berkun Oya’nın yazıp yönettiği, sekiz bölümlük Bir Başkadır dizisi. Dijital platform Netflix Türkiye’nin 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren sekiz bölümünü aynı anda yayına verdiği dizinin yeni başyapıt kartviziti bir yanda, ‘sıradan’ değerlendirilmesi diğer yanda. İzlemeyene bir, iki ayrıntı da bizden:

Berkun Oya, İstanbul’un göbeğinde (Levent, Nişantaşı, Yeniköy olabilir) ve varoşunda (Beykoz’u köylerinden biri olabilir) yaşayan, bir şekilde kaderleri kesişen insanların özelinde Türkiye’nin sosyal, kültürel, politik, ekonomik fotoğrafını, ürkütücü yabancılaşmayı, sınıfsal tahammülsüzlüğü, önüne geçilemez yozlaşmayı Netflix’in ve sistemin insaf sınırları içinde sunuyor.

Açık kanallardaki dizilerde kenarından köşesinden değinilen konuların kalem, kalem ilk kez bu kadar derli toplu, mizahı yer yer başrole oturtarak, fazla acıtmayan şekilde, ajitasyona meyilsiz incelikli diyaloglarla ‘beyaz Türkler’e usturuplu servis edilmesi bu kadar ilginin nedeni belki de.

Anlatılanlar yeni değil; 60’ların sonundan itibaren kentin varoşlarına konuşlanıp sisteme kabul edilmeyi bekleyen, hatta büyük kentle sınırlı kalmayıp akıncı ruhuyla Avrupa yayılan milyonların doğu-batı arasında uzun yıllardır yaşadığı çatışma bunlar.

Yönetmen de zaten, bugünle yetinmeyip kah şarkılarla, kah Eminönü civarından kalmış eski görüntülerle geçmişe uzanarak bellek deşiyor kuyruk jeneriklerde.

Öykünün yükünü karakterlere yayma çabası etkileyici; ama yine de aslan payı başrollerdeki Öykü Karayel (Meryem) ile Fatih Artman’da (Meryem’in ağabeyi Yasin). İki oyuncunun performansı, kolay unutulacak cinsten değil…

Bir Başkadır ile ilgili kutuplarda seyreden görüşler devam ederken, yeni merak da Netflix aracılığıyla dünyaya sunulacak dizinin evrensel ortamda nasıl, ne derece kabul göreceği…Diğer Haberler