Sinema Haberleri

ATİLLA DORSAY'DAN İKİ YENİ KİTAP GELİYOR

19 Mayıs 2020 Salı 10:48

Sinema yazarı ve eleştirmeni Atilla Dorsay t24.com.tr sitesindeki köşesinde yazmakta olduğu iki  kitabı da bitirdiği haberini verdi. Dorsay şunları anlattı:

'Evde görebildiğimiz kimi güzel filmler ve izlediğimiz birkaç dizi dışında, benim için en önemli olanı yazmakta olduğum kitaplar. Daha önce de sözünü etmiştim. İyi haber şu ki, ikisi tamamlandı. Son on yılın Türk sinemasına eğilen "Altın Ayı’dan Altın Palmiye’ye: Dünyaya Açılan Sinemamız/ 2010-2020". Kabaca 200 film eleştirisi; ayrıca on yılın başlıca olayları, kayıpları, kapsamlı bir sunuş yazısı ve yıl yıl giden en iyiler listeleriyle...

İkincisiyse son beş yılın yabancı filmleri. Öncekileri daha önce yayınlamıştım: Hayatımızı Değiştiren Filmler adlı bir seriyle... Bu kez şunu farketttim, öylesine yoğun, o kadar dolu dolu bir beş yıl geçmiş ki... Ve sayısız başyapıt izlemişiz.

Ben onca eleştiriyi makul bir sayıya indirmek için hayli uğraştım. Ve sonunda şöyle bir kitap çıktı: "Hayatımızı Değiştiren Filmler: Başyapıtlar Dönemi/ 420 Filmle 2015-2020 Yılları". Bu kitap da sunuş yazısı dışında tamamlandı. 

Elbette öncelikle T24’e teşekkür etmem gerekiyor. Bunca yıldır (tam olarak Kasım 2013’ten itibaren) bana bu fırsatı tanıdığı için... Yazılarımı olduğu gibi, kesip biçmeden (ah, o yazılı basın dönemi!) kullandığı; bana gereken önemi ve yeri verdiği için... Oradaki tüm dostlarıma, tüm o sadık yol arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler...'Diğer Haberler