Film Müzikleri

PREVIN USTA DA VEDA ETTİ

24 Nisan 2019 Çarşamba 21:31

Film müziği aleminde en yetenekli, en usta kim diye bir araştırma yapılsa ismi muhakkak ilk sıralarda yer alacak Andre Previn, Şubat ayının son günü aramızdan ayrıldı ve hakkında birkaç kelime edebilme fırsatı bu sayıya kaldı.

Previn’i anlatmak uzun sürer de ödüllerini sıralamak, birkaç rakam vermek çarpıcı bir özet olabilir: Dört Oscar, 10 Grammy ve birçok Emmy ödülü. İngiltere Kraliçesi’nden de 1996’da alınan şövalye unvanı. Gigi (Vincent Minnelli-1958), Porgy and The Best (Otto Preminger-1959), Sokak Kızı İrma/ Irma La Douce (Billy Wilder-1963), My Fair Lady (George Cukor-1964) Oscarlı çalışmaları. Şu ana kadar kırılamayan rekoru da var; 1961’de Previn, aynı yıl üç Oscar adaylığı alan tek isim olarak rekoru eline geçirmiş durumda.

44 uzun filme müzik yazan, bunların birkaçında oyuncu olarak da gözüken, emek verdiği 700’den fazla albüm halen plakçılarda satışta olan Previn, 89 yıl önce New York’ta Andreas Ludwig adıyla dünyaya gelmiş.

Çok küçük yaşta Berlin ve Paris’te klasik müzik eğitimine başlamış. Yahudi olduğundan 1938’de Hitler Almanyası’ndan ABD’ye göçmek zorunda kalmış ve caz, Broadway müzikalleri, klasik müzik, pop, TV dizileri derken geniş yelpazede işler üreterek ‘Yeni Dünya’da kısa sürede stüdyoların aranan ismi olmuş. 50’li yıllarda Benny Carter, Ella Fitzgerald, Shelley Manne, Julie Andrews’la yaptığı çalışmalarla vitrine otururken, özellikle klasik müzikle cazın füzyonunu aradığı işleri listelerin en üst sıralarında gezinmiş.

32 yaşında Hollywood mesaisine ara vererek Londra Senfoni, Royal Filarmoni, Pittsburg Orkestra, St. Louis Senfoni, Los Angeles Senfoni gibi iddialı oluşumlarda yer almış. 1970’lerin sonunda filmlere müzik yazmayı bırakmış ve tamamen klasik müziğe yönelmiş. CUMHUR CANBAZOĞLU (SİNEMA SEVEN MECMUA/ NİSAN 2019)

 

 

 

 Diğer Haberler