Müzik Haberleri

NAZIM HİKMET DOSTLUK ÖDÜLÜ EDİP AKBAYRAM'IN

02 Haziran 2019 Pazar 21:55

Edip Akbayram, ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ne değer görüldü. Ödülünü Moskova’da düzenlenecek ‘Nazım Hikmet’i Anma Törenleri sırasında alacak Akbayram, “Çok büyük bir onur benim için. Torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” dedi. Türk ve dünya şiirinin büyük ustalarından Nâzım Hikmet, vefatının 56. yıl dönümünde Moskova'da anılacak. Rus – Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) organizasyonuyla yapılacak anma töreninde ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü' Türk müziğinin efsane sesi ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Edip Akbayram ile Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev'e verilecek.

RTİB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Edip Akbayram'ın Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştırdığı ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer bir sanatçı olduğu ifade edildi. “Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görüldü” denildi.

Nâzım Hikmet'in sevgi, barış, dostluk ve özgürlüğü şiirleriyle dünyaya ulaştıran bir dünya şairi olduğunu belirten Edip Akbayram, “Biz Nâzım'ın değerini çok geç anladık” dedi. 50 yıllık sanat hayatında 500'e yakın ödül aldığını belirten Akbayram, “Ancak bu ödülü almak herkese nasip olmaz. Çok büyük bir onur benim için. Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” diye konuştu.

BÜYÜK USTA ANILIYOR

2 Haziran Pazar günü saat 18:00'da Russkaya Pesnya Teatr'da ‘Moğollar' ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen konseri ile başlayacak anma töreni, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00'da Nâzım Hikmet'in Novodeviçi'deki mezarı başında sona erecek. Törene, Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve sevenleri katılacak.Diğer Haberler

FAZIL SAY'DAN EKREM İMAMOĞLU'NA MEKTUP
FAZIL SAY'DAN EKREM İMAMOĞLU'NA MEKTUP
25 Haziran 2019 Salı 21:14

HER ŞEY GÜZEL OLACAK FAKTÖRÜ!
HER ŞEY GÜZEL OLACAK FAKTÖRÜ!
24 Haziran 2019 Pazartesi 10:50

VADİ AÇIKHAVA KONSERLERİ BAŞLIYOR
VADİ AÇIKHAVA KONSERLERİ BAŞLIYOR
22 Haziran 2019 Cumartesi 22:56

BU YAZIN YERLİ HİTLERİ
BU YAZIN YERLİ HİTLERİ
22 Haziran 2019 Cumartesi 22:48

DAVE MUSTAINE'IN TEDAVİSİNE BAŞLANDI
DAVE MUSTAINE'IN TEDAVİSİNE BAŞLANDI
18 Haziran 2019 Salı 20:42

RIHANNA YENİ ALBÜMÜ İÇİN ADA KİRALADI
RIHANNA YENİ ALBÜMÜ İÇİN ADA KİRALADI
18 Haziran 2019 Salı 20:28

CELINE DION HAYRANLARINI KORKUTTU
CELINE DION HAYRANLARINI KORKUTTU
18 Haziran 2019 Salı 19:55