Uzunçalar

DURUL GENCE'NİN 'BİLİNMEYENLERİ' YAYINLANDI

17 Ekim 2019 Perşembe 11:13

Durul Gence’nin kırk beş yıl önce Norveç’te yazdığı/bestelediği ve Tee-Set grubunun kurucularından Peter Tetteroo’nun desteği ile kaydettiği iki şarkı 45’lik oldu, hem de dijital ortamda yayınlandı. Finders Keepers şirketinin bastığı yapıtlarla ilgili Naim Dilmener, Milliyet Sanat'taki köşesinde şunları yazdı:  

'Bu plağın/şarkıların arkasındaki hikaye ise, en az şarkılar kadar BÜYÜK. Hikaye Oslo’da başladı. 60’lı yılların sonları/70’li yılların başlarında Durul Gence ve arkadaşları (Uğur Dikmen, Oğuz Durukan ve İrfan Sümer) oradaydı. Bulduğu her fırsatta yeni şarkı yazıyordu müzisyenimiz. ‘Black Cat’ ve ‘Boo Song’ da bunlardan ikisiydi. Türkiye’ye gelmiş, konser vermiş Tee-Set grubunun kurucularından Peter Tetteroo, Gence’ni yaptıklarını dinlediğinde, özellikle bu iki şarkıyı çok beğendi ve Sasi Naz adlı Hollandalı bir şarkıcıya söyletmek için seçti. Bu iş gerçekleşmeden kaldı ama sonradan Gence ve arkadaşları girdi Delft’teki stüdyoya ve şarkıları kaydettiler. Ettiler ama ne Norveç, ne Hollanda, ne de Türkiye’deki şartlar uygun değildi bu şarkıların yayınlanmasına ve bantlar üzerinde kalakaldılar; bu seneye kadar.

Şarkıları dinleyen ve çok seven Mehmet Atılgan bunların gün ışığına çıkartılması gerektiğini söyledi dayısına. Haberleşme/yazışma safhaları başladı ve sonuç, bu iki şarkının yer aldığı bir 45’lik oldu. Her iki şarkı da hâlâ güzel ve etkileyici; 60’ların çokça naiflik barındıran rock’ının temsilcileri. Özellikle ‘Black Cat’ çok heyecan verici; Sasi Naz değil de Nancy Sinatra’ya ulaşsaydılar, o çok kendine özgü sound’unu daha da parlatır/perçinlerdi.

Bu şarkıların peşine düşmek şart; plağın kendisini almak da öyle. Müziğimizin bu ANIT ismine bir sevgi/saygı selamı çakmak ise EN ŞART. Ömrünüze, sağlığınıza bereket azizler azizi Durul Gence.'Diğer Haberler

HAVA DURUMU  (OZAN KOTRA)
HAVA DURUMU (OZAN KOTRA)
13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:31

SEYYAL TANER YILLAR SONRA PLAK YAPTI
SEYYAL TANER YILLAR SONRA PLAK YAPTI
02 Temmuz 2020 Perşembe 15:40

CAHİLLE SOHBETİ KESTİM
CAHİLLE SOHBETİ KESTİM
15 Mayıs 2020 Cuma 00:59

'MASUMİYETİN ZİYAN OLMAZ' PLAKÇI VİTRİNİNDE
'MASUMİYETİN ZİYAN OLMAZ' PLAKÇI VİTRİNİNDE
05 Şubat 2020 Çarşamba 16:12