Müzik Haberleri

BU YAZIN YERLİ HİTLERİ

22 Haziran 2019 Cumartesi 22:48

Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Tez, bu yaz turistik mekanlarda. sahillerde en fazla çalacak yerli şarkıları sıraladı. Tez'in yazısı şöyle: 

Bu yaz sahillerde yazlık mekanlarda çalması muhtemel yerli şarkılardan 10 tanesini şöyle aşağı sıralıyorum. Hazırlarken bayağı eğlendim, umarım siz de dinlerken eğlenirsiniz.

İnsanlık için küçük, Türk popu için büyük bir adım. Popumuz silkinme, kendine gelme ve ‘90’ların gölgesinden kurtulma alametleri gösteriyor. Nedeni nasılı ayrı bir yazının konusu olabilir. Bir cümleyle anlatmam gerekirse alternatif rüzgarların popa sirayet etmesi diyelim. Alternatifin ana akıma yürümesi güzel sonuçlar veriyor. En klasik pop formatındaki işler bile bu rüzgarlardan etkileniyor. Aşağıdaki şarkıları bu yaz popüler olma ihtimallerini göz önüne alarak listeye aldım. Yine de öznel bir listedir. Bazı şarkıları cidden beğendim, bazılarını da itiraf edeyim, “guilty pleasure” olarak kayıtlarıma geçirdim. İyi eğlenceler…

“Ben Ölmeden Önce”- (Buray) Emrah Karaduman

Biz eğlenirken dahi ağlamayı seven milletiz. Bunu artık biliyoruz. Gri bölgeleri sevmeyiz. Bir ağlarız bir eller havaya hoppaaaa diye dans ederiz. Bu psikolojik durumun analizini başkalarına bırakarak şu gerçeğin altını çizmek isterim. Üzgün ya da dertli dans bugün Batı’da daha yeni moda oluyor. Lykke Li’den, Robyn’e, Mark Ronson’a dans hadisesi artık bu iz üzerinde. Mark Ronson üzgün popu yeniden keşfeden insan diye literatüre geçebilir, ama o arka bahçede top oynarken biz dans ettirip ağlatan şarkılar dinliyorduk. İşte 90’lardan -zamanının ötesinde- nostaljik bir şarkı ve onun dans versiyonu. Yaz hit’i potansiyeli çok uzaktan bile görünüyor.

“Hiç Yok” Göksel:

Göksel bu yazın en güzel yaz şarkılarından birine imza attı. “Hiç Yok”ta Göksel bizi diskoya götürüyor. Çok da güzel yapıyor. “Göksel bizi diskoya götür, bir daha bir daha götür” diye tempo tutasım var. Göksel çok yönlü, kendini geliştirip yenilemekten, denemekten korkmayan bir sanatçı. Dünya çapında büyük starlarla bu anlamda aynı kafa yapısına sahip. Her girdiği yolu ilgiyle ve merakla 
izliyoruz.

“Nokta” Ersay Üner:

Şu ara alternatif müzik sahnesinde “new wave” revival yaşanıyor. Bu alternatif hareketin izlerini besteci ve şarkıcı Ersay Üner’in albümünde buldum. “Nokta” klasik sıradan bir pop şarkısı olabilecekken yenilikçi bir düzenlemeyle ilginç ve sıra dışı bir hit adayına dönüşmüş. Bir dans şarkısı olmamasına rağmen güzel bir yaz şarkısı.

“Her Şey Fani”- (Mahmut Orhan Remix) Tarkan:

Tarkan’ın 2017 tarihli “10” albümünde yer alan şarkıyı DJ Mahmut Orhan yazlık hale getirmiş. Tarkan’ın türler ve dönemler üstü vokali elbette şarkının en önemli silahıdır. Düzenleme şarkının karanlık havasını dağıtarak iyi iş yapmış. Remiksleme sektörümüz için başarılı bir örnek, yaz için nitelikli bir chill sound’u.

“Yok Yok” - Feride Hilal Akın:

Trap ritimleri ve efektleri Türkçe rap’i ele geçirdiği gibi popu da zorluyor olmalı ki bakın işte “Yok Yok” adlı şarkımızın da içine kıyısına sızmış. Stream’de hayli popüler olan şarkı hiç de bildik sıradan pop şarkılarına benzemiyor. Ama elbette başka bir yönden bakarsak da yeni nesil bir pop şarkısı. Her yerde “doğal” vokal tarzından söz edilmiş. Ne anlama geldiğini pek anlayamadım. “Doğal” demek acaba “sesi o kadar iyi değil ama sahneye çıkıp şarkı söylemesi ve medeni cesareti takdirimizi kazandı” mı demek? Emin olamadım.

“Demet Akalın”  Ben Fero:

Bu listeye Demet Akalın da son ayların “flaş” rapçisi Ben Fero üzerinden girmiş oldu (“flaş” lafına bayılıyorum). Dinleyenin kayıtsız kalamadığı şarkıda Ben Fero “Hava kapalı ama akalım, arabaya bindim yürü bakalım, radyomuzda yine Demet Akalın, bir kez olsun bizi çalmadın adamım” diyerek adeta Cemal Süreya’ya taş çıkarmış ve radyolara taş atmış. Buyrun siz burdan çalın…

“Katakulli” Ayşe Hatun Önal:

Ayşe Hatun Önal vokalist ve şarkıcı olarak önemli bir isim değil. Ancak bir şekilde “aura”sını iyi prodüktörlükle birleştirerek başarılı yaz şarkıları yapıyor. Bir şekilde şarkısını dinletiyor. Açıkçası yerli malı yaz hit’i nasıl olur diye sorsanız, işte bu güzel bir yanıt olabilir. Sözler, melodi, ritim her şey amaca uygun düşünülmüş. Şarkının kaba, işlenmemiş bir “demo” havası var. Benim de hoşuma giden yanı bu oldu.

“Tebrikler” Merve Özbey:

Bu listedeki en “klasik Türkçe pop” şarkısı olabilir. Merve Özbey’in “Devran” adlı yeni albümünde yer alan şarkılar her telden çalıyor. Genel olarak söz ve melodiler eski Türkiye, hit adayı olarak yerleştirilmiş. “Tebrikler”, “Devran”, “Konumuz Var” gibi şarkılarda ise altyapılar bilumum popüler prodüktörlerden esintiler şeklinde gelişmiş. İngilizlerin dediği gibi “fair enough”.

“Nasılsın Aşkta” Aleyna Tilki:

Aleyna Tilki zaman içinde kalitesiz klişe pop şarkılarından nitelikli pop şarkıları yapmaya doğru evrildi. Global pop listelerindeki şarkılardan aşağı kalmayan bir sound yakalamayı başardı ve eskisine göre daha az “özenti” duruyor. Yani bir pop şarkıcısı olarak karakteri oturmaya başladı. Yavaş yavaş hak ettiği yeri de buluyor. “Nasılsın Aşkta” yeni yayınlanan single’ı.

“Felaket”- Ezhel:

Listeme hiç tereddütsüz giren, bu yazın en güzel şarkılarından biri. Bir defa raggae / dub temeline oturduğundan hemen yaz kafasına girmemize neden oluyor. Ezhel’in sözleri, şarkının oryantal melodileri hepsi çok uyumlu. Bağlama rol çalmıyor tersine şarkıya özel bir atmosfer katıyor. Devamını bekliyor kulaklar.Diğer Haberler

MADONNA KENDİNİ YÖNETECEK
MADONNA KENDİNİ YÖNETECEK
16 Eylül 2020 Çarşamba 09:32

İBO ŞOV EKRANLARA DÖNÜYOR
İBO ŞOV EKRANLARA DÖNÜYOR
02 Eylül 2020 Çarşamba 21:01

ÇAMLICA'DAKİ TV-RADYO KULESİ HİZMETE GİRİYOR
ÇAMLICA'DAKİ TV-RADYO KULESİ HİZMETE GİRİYOR
31 Ağustos 2020 Pazartesi 18:45

MTV VİDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ DAĞITILDI
MTV VİDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ DAĞITILDI
31 Ağustos 2020 Pazartesi 16:10

RED HOT CHILI PEPPERS'IN ACI GÜNÜ
RED HOT CHILI PEPPERS'IN ACI GÜNÜ
22 Ağustos 2020 Cumartesi 16:11