Paylaş   
30.06.2011

MİLLİ DAVULCU VASFİ UÇAROĞLU´NU YİTİRDİK

/

Uzun süredir Çapa Tıp Fakültesi'nde akciğer kanseri tedavisi gören milli baterist Vasfi Uçaroğlu dün gece yaşamını yitirdi. Vasfi Uçaroğlu'nun cenazesi yarın Levent Camii'nden öğle namazını müteakip kaldırılacak...

Gezginci bir tiyatroda, babasının yanında 13 yaşında davul çalmaya başlayan Vasfi Uçaroğlu (d. 1928) 1942'de İzmir Şehir Orkestrası bünyesinde klarnet öğrendi. Geçirdiği rahatsızlık sonucu doktorlar nefesli sazları yasaklayınca Ege Caz Orkestrası'na davulcu olarak kabul edilip profesyonelliğe geçti.
Celal İnce ile yedi yıl çalıştı ve sırasıyla İsmet Sıral, Nejat Cendeli, İlham Gencer orkestralarında baget salladıktan sonra kendi dörtlüsünü kurdu.
Orkestrasını dağıtınca İbrahim Solmaz ile Almanya'ya gitti. Bir yıl sonra geri döndü ve bu kez de Müfit Kiper Orkestrası'na katılıp Beyrut'ta müzik yaptı.
1964'de Türkiye Müzisyenler Sendikası'ndan Muammer Yeşil, Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da 1 ve 2 Eylül'de düzenlenecek Balkan Melodileri Festivali'nde Türkiye'yi temsil edecek Milli Orkestra'da yer alacak isimler arasına davulda Müfit Kiper Orkestrası'ndan Vasfi Uçaroğlu'nu davet etmişti. Milli Orkestra, sıra dışı bir performansla birinciliği alarak ülkeye döndü.
Uçaroğlu 1964'te Ankara'da orkestrasını yeniden kurdu. Bu arada orkestrasıyla filmlerde de rol aldı ve bir süreliğine Balin Orkestrası'na transfer oldu. 1965 yılının Milli Orkestrası'nda davul yine Vasfi Uçaroğlu'na emanet edilmişti.
Bir ara Tanju Okan'ın da solist olarak katıldığı Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'nın 1966 yılı kadrosunda, 1969´a kadar birlikte çalışacağı ve 'Samanyolu' ile ün kazanan Berkant, solist olarak yer aldı. Orkestra Berkant'ın plak kayıtlarına da girmişti.
Turgut Dalar piyano, Nevzat Yalaz saksofon ve org, Erol Sıdal trompet, Erdoğan Serdar bass, Jan Sırapyan gitar, Vasfi Uçaroğlu da bateri çalmıştı. Bu kadroya bir ara, orkestranın yaptığı 'Şampiyonlar Şarkısı'nın seslendirecek Selahattin Tansel (solist), Ercüment Baturalp (bass), Ali Üstünel (saksofon), Berç Kayahan (bass) katıldı.
Temmuz 1967'de Kamuran Akkor, solist olarak orkestraya girdi ve üçüncü ayında Uçaroğlu ile evlendi. Akkor, evlendiğinin ikinci ayında Aşk Eski Bir Yalan'la liste başı olup Türkiye çapında ünlendi.
Kamuran Akkor'un yorumuyla yüz binlerce satmış Reyhan şarkısının ve diğer birçok sevilen parçanın düzenlemelerini yazan Turgut Dalar, 1969'da yaşamını yitirene dek orkestranın lokomotif ismi olmuştu.

1970 sonunda Uçaroğlu orkestrayı dağıtma fikrinden ilk kez söz etmişti. 1972'ye kadar Kamuran Akkor'a eşlik edecek Uçaroğlu'nun (Son olarak Akkor'un Çiğdem Der ki/Dane Dane Benleri plağının kayıtlarına girdi orkestra) yerine, Türk Sanat Musikisi ve Arabesk söylemeye başlayan Akkor'un plaklarında Norayr Demirci'nin orkestrası çaldı.
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası ise yine Berkant'la çalıştı. Ardından Ediz Onay orkestranın şantözü oldu ve orkestra kısa süre sonra sahnelerden çekildi.
Birçok türküye caz yorumu getiren, Uçaroğlu'nun renkli kişiliğiyle sürekli gündemde kalan orkestrada Faruk Akel (saksofon), Ali Çetin (solist), Feridun Çamlıbel (solist), Erol Enginer (saksofon), Laki Giordanelli (vokal) gibi iyi müzisyenler de yer aldı.
Uçaroğlu uzun yılar baget sallayıp bir çok müzisyen yetiştirdikten sonra aktif müzik yaşamından çekildi.


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0