Paylaş   
31.01.2019

31 OCAK/01 ŞUBAT 2019

/

31 Ocak Perşembe günü vizyona giren 'Escape Room / Ölümcül Labirent' ile birlikte biri yerli olmak üzere; toplam dört yeni film merhaba diyor yeni haftaya. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın. İyi seyirler herkese!


DOGMAN

-İçeriye bir bakış!-

2008 tarihli 'Gomorra' filminde mafyayı ve içselleştirilmiş şiddeti mercek altına alan Matteo Garrone, bu kez yine ülkesinin ruhuna, derinine, toplumsal kötülük ve şiddete bakıyor itinayla! Küçük bir kıyı kasabasında, köpek kuaförlüğü yapan 'gariban' Marcello'nun öyküsü anlatılan. Boşandıktan sonra kızına tam anlamıyla 'babalık' yapmak isteyen sevecen, iyi kalpli Marcello'nun korunaklı, sakin günleri; çocukluk arkadaşı eski boksör Simone'nin hapisten çıkıp mahalleye geri gelmesiyle kabusa döner.

Çoğu zaman nedensiz bir kötülükle sarmalanmış gündelik hayat ve içselleştirilmiş şiddetle yaşamak zorunda kalanlar. Örselenen insan ruhu, yitirilen onur ve masumiyet! 'İtalyan Yeni Gerçekçiliğe' saygılarını sunan klasik sineması ile gerçekçilikten bir an bile prim vermeyen, gittikçe ciddileşip, sertleşen tedirgin edici atmosferiyle, 'huzursuz bir seyir' hali sağlayan yapımın, 'oyunculuk eğitimi almamış' başrol oyuncusu Marcello Fonte, zihin ve yüreğe, bir daha silinmeyecek biçimde kazınıyor kuşkusuz! Ufak tefek, çelimsiz, buna karşılık 'tekinsiz' haliyle Marcello karakterini bir fenomen haline getiren Fonte, Cannes Film Festivali'nde kazandığı 'en iyi aktör' ödülünü, yıl içinde katıldığı çeşitli festivallerden altı kez daha elde etmiş durumda.

Edoarda Pesce, Adamo Dionisi ve Alida Baldari Calabria, oyuncu kadrosunun öne çıkan diğer isimleri. Görüntü yönetmeni Nicolai Brüel'e, filmin karanlık, umutsuz ruhunu perdeye bire bir aksettirdiği için ayrıca bir alkış. İçindeki son insani kırıntıyı yitirip, masumiyete veda etmek, inandıklarını öteleyip, öfke ve intikam duygusuyla sarmalanmak, köşeye sıkışmanın sözlük anlamı. Bir yoksunluk, çıkışsızlık ve imkansızlık portresi. Bambaşka bir 'Zebercet' beyazperdede! Mutlaka izleyin. (4 / 5)


İSKOÇYA KRALİÇESİ MARY

-Erkek dünyasında kadın olmak!-

Son söylenecek olanı başta söyleyelim: Zalim erkek dünyasının taht ve güç kavgasında kadın olmak üzerine biyografik bir tarihi dram duruyor perdede. John Guy'ın 'Queen of Scots: The True Life of Mary Stuart' adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni, ilk uzun metraj kurmacasını imzalayan, sanat yönetimi kökenli Josie Rourke. Başrolü üstlenen Saoirse Ronan'a, Margot Robbie eşlik ediyor. James McArdle, Guy Pearce, Joe Alwyn ve Martin Compston, oyuncu kadrosunun öne çıkan diğer isimleri.

16 yaşında Fransa kraliçesi olan Mary Stuart, eşinin ölümünün ardından, ülkesi İskoçya'ya geri döner. 18 yaşındadır, duldur ve yeniden Avrupa'nın çeşitli krallıklarından gelen evlenme tekliflerine hayır der. İskoçya ve İngiltere, hakkı olan tahta oturmak isteyen Mary'nin kuzeni olan I. Elizabeth'in yönetimi altındadır. 'En İyi Makyaj ve Saç' ile 'En İyi Kostüm' dallarında Oscar adayı olan tarihi biyografi, yönetmenin de kökeni olan başarılı sanat yönetimi ve genel yapım tasarımı ile öne çıkıyor. Buna karşılık, öyküde genel bir tartım sorunu var. Hikayenin eksik ve ağırlığı ayarlanmamış parçaları, süre ilerledikçe göze çarpıyor. Bir de olmamış bir savaş sahnesi var ki, çok şey alıyor filmden. İlk yönetmenlik denemesi deyip geçmemek gerek, zira filmin iki önemli yıldız oyuncusu, finaldeki zarif buluşma sahnesi hariç, pek yetkin yönetilmemişler sanki. Bütün bu eksiklerin yanı sıra, güç ve taht kavgasının, erkek egemen vahşi dünyanın ve kadının varoluş mücadelesinin çağlardan beri değişmediğinin altını, geçmişten bugüne bakarak çizmesi kayda değer. Kendini baştan sonra ilgiyle izlettirmesi de bir başka artısı filmin. (3,5 / 5)


ÖLÜMCÜL LABİRENT

(31 Ocak Perşembe günü vizyonda)

-Ölüm bulmacaları-

Birbirini tanımayan, bambaşka karakterlere sahip altı yabancı, sıradan gibi gözüken, para ödülü yüksek bir kaçış odasında bir araya gelirler. Oyun, henüz başladığı anda, gizemli ve dehşet yüklü bir hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Popüler bir korku serisi halini alan 'Insidious / Ruhlar Bölgesi'nin 2018 tarihli halkası 'Insidious: The Last Key / Ruhlar Bölgesi: Son Anahtar'ı yönetmiş aktör kökenli Adam Robitel imzalı gizemli gerilim ve bilimkurgu öyküsü, şık ve özenli yapım tasarımıyla dikkat çekiyor.

Oyuncu kadrosunu; Taylor Russell, Logan Miller, Jay Ellis, Tyker Labine, Deborah Ann Woll, Nik Dodani ve Yorick van Wageningen'in oluşturduğu tür kırması; çok cin buluşlar ve tasarımlarla donanmış olduğu halde, finale doğru, 'akıl' ve 'mantık'tan bir miktar uzaklaşıp, hafif aksiyona ve nispeten 'light' bir finale bağlanıyor. Bağlandığı noktada; eğer gişe rakamları yüz güldürürse, yapım; öyküde kardeş olarak nitelenebilecek 'Cube / Küp' ile yakın akraba 'Saw / Testere' benzeri yeni bir gerilim serisine dönüşebilir sinyali veriyor. Son tahlilde, kendini keyifle izleten, davetkar, ama uçucu bir seyirlik duruyor perdede. (2,5 / 5)

Yılmaz Erdoğan imzalı yerli komedi 'Organize İşler Sazan Sarmalı', haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenisi. Tekrar iyi seyirler herkese! MURAT ERŞAHİN

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0