Paylaş   
7.12.2018

RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

/

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK ) tarafından gerçekleştirilen 21. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali başlıyor. Bu yıl, Çağdaş Fransız Sineması, Fransız Sinemasının Büyük Ustaları ve İlk Randevu bölümleriyle İstanbullu sinemaseverleri ağırlayacak festival, 8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.
21. Randevu İstanbul'da Fransız Sinemasının büyük ustaları tarafından çekilmiş 5 klasik film beyazperdede seyirciyle buluşacak. Bütün zamanların en iyi filmlerinden kabul edilen Jean Renoir'in 1937 tarihli filmi "Harp Esirleri", Jean-Pierre Melville'in Fransız Yeni Dalgası'na giden yolu açan 1956 yapımı filmi "Kumarbaz Bob",Fransa'nın Hitchcock'u olarak bilinen Henri-Georges Clouzot'nun "Şeytan Ruhlu İnsanlar"ı,Louis Malle'in "Mayıs´ta Milou"suve Fransa'nın öncü sinemacısı Jean-Luc Godard'ın "Çılgın Pierrot"su seçkide yer alan filmler...
Yerli sinemadaki yeni yönetmenlere dikkat çekmeyi hedefleyen "İlk Randevu", geçtiğimiz yılın ardından bu yıl da seyircilerle buluşacak. Seçki, ilk filmleriyle dikkat çekici bir başarı gösteren yeni sinemacıları bir kez daha seyircinin dikkatine sunacak. Bu bölümde Vuslat Saraçoğlu'nun "Borç", Banu Sıvacı'nın "Güvercin", Erkan Tunç'un "Martı" ile Burak Çevik'in "Tuzdan Kaide" filmleri gösterilecek.
Çağdaş Fransız sinemasının henüz Türkiye'de gösterime girmemiş iyi örnekleri ile Fransız sinemasının büyük ustaları tarafından çekilmiş klasikleri bir araya getiren Odak Ülke: Fransa bölümü seçkisi Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Bu bölüm kapsamında festival, son yılların dikkate değer Fransız filmlerinden Türkiye'de gösterime girmemiş olan 8 filmi seyirciyle buluşturacak.


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0