Paylaş   
28.10.2018

YEŞİLÇAM MÜZİKLERİ NEREDEN ALINDI?

/

Temmuz sayımızdaki Cahit Berkay yazısının ardından bir grup üniversiteli sinema öğrencisi Yeşilçam'da müziklerin kimlerden, hangi yollarla temin edildiğini, sistemin nasıl işlediğini öğrenmek istemiş. Aslında tam soru, filmlerde yer alan bu kadar geniş yelpazeli müziklerin nereden, nasıl bulunduğu.
Yeşilçam'ın gözde yapımcı ve yönetmenlerinin yazıhane duvarlarında dizili plak sayılarının birçok radyo istasyonunu kıskandıracak kadar zengin olması o günkü durumu bir nebze açıklayacaktır.
Dönemin sevilen hafif müzik şarkılarına, türkülere yakın alaka gösteren, beş kuruş ödemeden bunları canı istediği gibi kullanan sektör, uzun süre özgün müziğe hiç ihtiyaç duymadan işleri yürüttü. Devamında da, yabancı filmlerin şarkılarına ve Klasik Batı müziği yapıtlarına göz dikti. O da yetmedi; enstrümantal müzik adına yerli pazara ne geliyorsa anında faydalandı.
Örnekler çeşitli ama, özellikle yabancı orkestra şeflerinin, ünlü enstrümantalistlerin best of albümlerinden aşırılmayan parça kalmadı gibi geriye.
Klasikleri ya da hit olmuş parçaları yaylılarla nefeslilere göre düzenleyip pop tadıyla albümler yapan bu isimlerden James Last, Frank Pourcel, Francis Goya, Nino Rosso, Paul Mauriat, Raymond Lefevre ilk akla gelenler. Fausto Papetti'yi de atlamamak gerek. Saksafonunun yumuşak, sıcak sounduyla özellikle sevişme sahnelerinin vaz geçilmeziydi Papetti.
Bizden de Yurdaer Doğulu, Önder Bali, Timur Selçuk, Zafer Dilek, Metin Alkanlı, Hüsnü Özkartal, Metin Alatlı, Ergüder Yoldaş, Kupa Dörtlüsü, Mustafa Özkent, Esin Engin, Osman İşmen, Onno Tunç, Dün Bugün Yarın, Okay Temiz, Moğollar gibi isimlerin enstrümantal işleri yüzlerce filme dolgu malzemesi oldu yıllarca.
Filmlerimizin tek tük dünyaya açılmaya başlamasıyla sinemada özgün müziğin önemi biraz kavranabildi ve Yalçın Tura ile Nedim Otyam gibi besteciler girdi piyasaya. Ancak, bunlar sadece 'iyi niyetli' girişimler olarak kaldı. Yeşilçam'ın müzik piyasasındaki şarkı avı hız kesmeden Doksanlar'a kadar süregeldi. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/EYLÜL 2018)


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0