Paylaş   
27.10.2018

´SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM´I SADECE ´SEVGİ EMEKTİR´ LAFI YÜCELTMİYOR´

/

´ Selvi Boylum Al Yazmalım ´ filminin simgesi haline gelmiş ´Sevgi emektir´ lafının bir bankanın reklam filminde izin alınmadan kullanıldığı iddiasıyla filmin senaristi Ali Özgentürk tarafından açılan 81 bin TL´lik tazminat davası mahkemece reddedildi. Ret kararını veren Hakim Şule Binnaz Aydın Yunus, gerekçesinde "Türkan Şoray emeğin ve güven duygusunun aşkın önüne geçtiği gerçeğini, güçlü oyunculuk gücüyle izleyiciye aktarmıştır. Filmin ülkemizde bu kadar bilinir hale gelmesi başrol oyuncuları Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin´in oyunculuk gücü ile yakından ilgilidir. Filmin sanatsal değeri, oyuncuların başarılarını bir yana bırakıp sadece ´Sevgi emektir´ kelimeleri ifade edilemez" dedi.
Bankanın reklam filminde, ´ Selvi Boylum Al Yazmalım´da yer alan "Sevgi emektir" sözü Türkan Şoray´ın sesi ve görüntüsü ile kullanılmıştı. Özgentürk, bankadan 75 bin TL maddi, 6 bin TL manevi olmak üzere toplam 81 bin TL tazminat istemiş, dava dilekçesinde 1977 tarihli filmde, sevgiyi ve sevginin büyük emek gerektirdiği temasının işlendiği, "Sevgi emektir" sözünün Türk halkı arasında neredeyse bir atasözüne dönüştüğünü öne sürülmüştü.
Bankanın avukatları ise, filme konu hikayenin bir Çin masalına dayandığını, ünlü Kırgız edebiyatçı Aymatov´un bu hikayeden yola çıkarak ´ Selvi Boylum Al Yazmalım´ı kaleme aldığını, Ali Özgentürk´ün hak iddia edemeyeceğini ileri sürmüştü.
Dava süresince mahkeme 4 ayrı bilirkişi raporu aldı. Prof. Dr. Neşe Kars Tayanç, raporunda ´Sevgi emektir´ mottosunun izinsiz kullanıldığını belirtirken, sanatçı Hülya Koçyiğit ´Sevgi emektir´ sözünün senaryonun sloganı haline geldiğini, senariste filmin maliyetinin yüzde 10´undan az olmayacak şekilde bedel ödenmesi gerektiğini savundu. İlyas Salman, Yalçın Yılmaz ve Emrah Dönmez´den oluşan bilirkişi heyeti ´Sevgi emektir´ sözünün Fikri Sınai Eserler Kanunu kapsamında korunması gereken nitelikte olmadığını, senaristin teklif hakkı bulunmadığını rapor etti. Oyuncu Eriş Akman, Alpay Göltekin ve Emrah Dönmez´den oluşan bilirkişi heyeti ise yapılanın intihal olduğunu belirterek, Özgentürk´e 200 bin TL tazminat ödenmesi gerektiğini savundu.
Mahkeme ise, Ali Özgentürk´ün tazminat talebini, "Sevgi emektir´ sözünün senaryodan ayrı bir eser sayılamayacağı" gerekçesiyle reddetti.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0