Paylaş   
07.10.2018

KILIÇ DİJİTALDEN KESKİNDİR...

/

Malum, komedinin en klasik tiplemelerinden biridir; sakar, beceriksiz, tutunamayan bir karakter, işleri bir şekilde yoluna koyar ve mutlu sona ulaşır... Rowan Atkinson'ın televizyon karakteri 'Mr. Bean', bu ekolün İngiliz komedi geleneği içindeki uzantısıydı. Britanyalı aktörün 2000'lerde sinemada karşımıza çıkan karakteri 'Johnny English' ise ajan parodisiydi. Hoş, James Bond'la daha önce defalarca dalga geçilmiş, hatta 'Austin Powers'la gidilebilecek en uç noktalara gidilmişti ama meseleye bir de Atkinson'ın üslubuyla gülmenin ne zararı vardı ki? Ayrıca karakterin asıl referansı Peter Sellers'ın Müfettiş Clouseauuuuuuu'suydu sanki.

Günün anlam ve önemine uygun olarak

Johnny English, serinin üçüncü filmi 'Tekrar İş Başında'yla ('Strikes Again') karşımızda. Sakar ajan yedi yıl sonra kendisini hatırlatırken bu kez günün mana ve ehemmiyetine uygun bir biçimde, 'siber âlem'in suçlularına karşı mücadele ediyor. İngiltere, 'G12 Zirvesi' öncesi siber saldırılara maruz kalıp hem bütün ajanlarının deşifre olmasını önleyemiyor hem de kara ve tren yolu gibi gündelik işleyişin bozulmasına seyirci kalıyor. Başbakan sorunun çözülmesi için istihbarattan yardım istiyor, onlar da eldeki tek emekli ajan Johnny English'e başvurmak zorunda kalıyor. English de yardımcısı Bough'la birlikte meseleye el atıyor.

Theresa May'i ti'ye alıyor...

'Johnny English Tekrar İş Başında' bence çok hoş bir komedi olmuş. Ana karakterin sakarlığının yanı sıra demode yöntemlerle hareket etmesi, dijital çağın züppelerinden biri olan Jason Volta'ya karşı verdiği mücadele, Emma Thompson'ın canlandırdığı başbakan üzerinden Theresa May'i alabildiğine ti'ye alma, yaşlı ajanların buluştuğu girişteki bölüm, zırhlar içinde şövalyelik ruhuna gönderme vs... Evet, belki naftalin kokan bir komedi bu ama demodeliğin güzelliği üzerine çok şey söylüyor...

Son olarak The Guardian gazetesi sinema eleştirmeni Peter Bradshaw, filme ilişkin yazısında "İngiliz film endüstrisi, Rowan Atkinson'a yeteneğinin hakkını veren bir rol bulamaz mı?" türünden bir soru sormuş. Genel durumu bilemem ama bu film üzerinden konuşursak bence haksızlık etmiş. UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/07.10.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0