Paylaş   
02.10.2018

JARRE AİLESİNİN KÜÇÜĞÜ JEAN MICHEL

/

Yıllar ne çabuk geçiyor; elektronik müzik deyince akla gelen ilk isimlerden Jean Michel Jarre 70 yaşına dayandı ve geçenlerde elektronik müziğe adadığı 50 yılını 'Planet Jarre' adını verdiği çift CD'lik best of albümle taçlandıracağını açıkladı.
Evet, uzun bir süredir 'elektronik müziğin babası' diye tanımlanan Jarre, bizzat seçtiği ve remiksten geçirdiği 41 kompozisyondan oluşacak Planet Jarre'ı (Jarre Gezegeni) 14 Eylül'de satışa çıkarmaya hazırlanıyor.
Bugüne dek 80 milyon albüm satmış Jarre'ın dört kısım halinde değerlendirdiği 41 yapıtın bir bölümü de film müziklerine ait. Soundscapes (Diğer bölümler Themes, Sequences, Explorations & Early Works) adını verdiği dokuz parçalık bu bölüm, klasik müziğe öykündüğü yapıtlarından ve filmlere yazdıklarından, albümlerinde yer alıp daha sonra filmlerde kullanılanlardan oluşuyor.
Sinemanın, Jarre'ın yaşantısındaki yeri büyük. Arabistanlı Lawrence, Doktor Jivago ve A Passage To India ile Oscar kazanmış, film müziklerinin unutulmaz ismi Maurice Jarre babası bir kere. Dede de ilk ses miksaj masasını icat etmiş Andre Jarre.
Fransa'dan Hollywood'a giden baba Jarre, beş yaşındaki oğlu Jean Michel'i (24 Ağustos 1948) yanına almıyor ama, o oğul klasik müzik eğitiminin yanında, elektronik müzikteki bütün ilerlemeleri ve babasının Hollywood'da yazdıklarını yakından izliyor.
İlk film müziğini 1973'te Jean Chapot'nun Alain Delon'lu Simonet Signoret'li kadroyla çektiği Ve Duvarlar Çatladı'ya (Les Granges Brulees) yazıyor.
Elektronik arayışlarını uluslararası alana taşındığı ilk albüm ise 1974'te yayınlanıyor: Oxygene. Piyasaya çıktığında bir milyondan fazla alıcı bulan albüm, sonraları 15 milyon barajını aşıp bütün zamanların en fazla satan Fransa patentli albüm unvanını alıyor.
Yetmişler'in sonlarına doğru Jarre'ın müzikal yaşamı rekorlarla süslenmeye başlıyor ve 1978 tarihli Equinoxe albümünün Paris Concorde Meydanı'ndaki tanıtım konserini bir milyondan fazla insan izliyor. Konser 'en kalabalık açık hava konseri' olarak Guinnes Rekorları kitabına not düşülüyor (1997'de Moskova'da üç buçuk milyon kişiye çalarak kendi rekorunu kendi kırıyor).
Ekim 1981'de ise Çin Halk Cumhuriyeti'nde konser veren ilk Batılı müzisyen unvanını alıyor Jarre. Aynı yıl Magnetic Fields albümünü ve 1982'de de Çin'deki konserin canlı kayıtlarını içeren Les Concertes En Chine albümünü yayınlıyor.
Bizim sinemaseverin Jarre'la tanışması da bu döneme rastlıyor. Peter Weir'ın 1981'de çektiği, Türkiye'de 1982 sonbaharında gösterime giren Gelibolu (Gallipoli) filminin müthiş sahnelerinden birinde siperler arasında çılgınca koşan Mel Gibson'a eşlik eden müziğin Oxygene Part 2 olduğu kısa sürede öğreniliyor ve Jarre'ın kasetleri kıymete biniyor.
Renkli yayına geçen TRT'nin iddialı dizilerinden Kartallar Yüksek Uçar'ın ( 1983) jeneriğinde yeniden karşımıza çıkıyor Jarre. Senaryosunu Attila İlhan'ın kaleme aldığı, Hüseyin Karakaş'ın yönettiği dizinin jeneriğinde kullanılan Magnetic Fiels Part 4 çok seviliyor. Banazlı İsmail ile Hanımağa'nın güç savaşını beyazcama taşıyan dizide Magnetic Fields albümünden diğer temaların kullanılması, kenarından köşesinden elektronik müziğe kulak kabartılmasını sağlıyor ülkede. O gün bugündür de Jarre ne çıkartırsa kısa süre sonra Türkiye piyasasında da bulunabiliyor.
Jean Michel Jarre'ın görüntüyle flörtü sinemayla sınırlı değil; yapıtlarının bir bölümü Dokuz Buçuk Hafta gibi flaş filmlerden başka TV dizileri, belgeseller, video oyunlarında da yer alıyor. Bunların yanında özel olarak müzik yazdığı diziler de var kariyerinde. Oyuncu olarak da bir, iki diziye konuk oluyor.
Hayatına girmiş kadınların bir bölümü de sinemadan. Kimler mi? Nikâh masasına oturduğu Charlotte Rampling ile Anne Perillaud ve sevgili olduğu Isabelle Adjani en ünlüleri.
Kimilerine göre elektronik müziği ehlileştirerek ipini çekmiş, cafcaflı şovlarla bu türü sıradanlaştırmış bir pop figürü; kimine göre de new age, ambient, trance ile synth popun ağ babası.
Hangisi doğru? Sorunun yanıtı için bulunmaz bir kaynak Planet Jarre. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ AĞUSTOS 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0