Paylaş   
02.10.2018

PABLO ESCOBAR´I SEVMEK VE MARY SHELLEY

/

Yaz sezonunun iki iddialı yapımı Padlo Escobar'ı Sevmek ile Mary Shelley'nin film müzikleri albümlerine göz atacağız:
Pablo Escobar'ı Sevmek 'in teknik, sanatsal, yönetimsel eksiklikleriyle ilgili negatif birçok laf edilebilir de, müziklerine diyecek yok doğrusu. Müziğin emanet edildiği Federico Jusid (Avcının İntikamı, Neruda, Anne, Hesaplaşma, Gözlerdeki Sır) repertuvarda 70'lere özel ağırlık verdikten sonra, Doksanlar'a kadar sarkan müthiş bir toplama gerçekleştirmiş Latin dünyasından. Filmin doğaya açıldığı sahnelerde, avantüründe, romantik karelerinde hayli rol çalıyor bu şarkılar.
Neler var neler; duayen muamelesi gören Santana'dan iki hit Black Magic Woman ile Evil Ways, yine tanıdık isimlerden Mano Negro'dan Senor Matanza, Latin müziğinin önemli isimlerinden Fruko Y Sus Tesos'dan El preso, Juan Carlos Padilla ile Gabriel Montes'ten Bolero Cubano, Diomedos Diaz-Maestre'den Bonita, Harry Scorzo'dan Mi Carmelito derken tam 23 nitelikli parça sıralanıvermiş filmin soundtrack çalışmasında.
Gelelim Mary Shelley'e. İngilizler'in film müziğiyle ilgilenen kadın bestecilerinin sayısı az. İşte bir Mica Levi var etrafta, şimdilerde de Amelia Warner. 36 yaşındaki Warner oyunculuk kariyerinden sonra müziğe merak saran bir isim. Pop müzikle tatmin olmayınca daha karışık, zor, senfonik işlerin peşinden gitmeye karar vermiş ve 2016'da Mum's List'in müzikleriyle soundtrack dünyasına adım atmış. Şimdi de Mary Shelley ile karşımızda.
Konunun içinde Frankenstein var ama korku filminde değiliz kesinlikle. Romantizm var, edebiyat var, kenarından köşesinden bilimkurgu var. Warner bol sayıda synthesizerla, yer yer arp dokunuşlarıyla, alt yapıya döşediği, ambient deneyleri anımsatan elektronik arayışlarla gotik bir melodramın izinden gidiyor filmin her anında. Nathan Klein ile Will Gardner'in klasik müziğe göz kırpan orkestrasyonları da üst düzeyde. 40 dakika süreli albüm, plakçı raflarında birçok farklı kategoriye rahatlıkla koyulabilecek lezzet ve nitelikte bir çalışma. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/AĞUSTOS 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0