Paylaş   
02.10.2018

MAMMA MIA: YENİDEN BAŞLIYORUZ!

/

Bütün zamanların en başarılı pop müzik gruplarından sayılan, dünya çapında 385 milyon adet albüm satışına ulaşan ve hâlâ da satmaya devam eden ABBA'nın şarkılarından yola çıkarak çekilen 2008 tarihli müzikal Mamma Mia'nın devam filmi Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz'un (Mamma Mia Here We Go Again) müzikleri hem dijital ortamda, hem de CD ve plak formatlarında satışa sunuldu. Aylar öncesinden Türkiye'de de internet üzerinden siparişi alınan albüm nihayet piyasa.
600 milyon dolar gişe hasılatı yapan ve soundtrack albümü 7.7 milyon adet alıcı bulan birinci projedeki bütün formül ikincisi için de geçerli. Yönetmen Ol Parker tarafından müzikal haline getirilmiş filmden seçilen 19 ABBA klasiği ünlü oyuncuların yorumlarıyla albümü oluşturuyor. Yaratı tarihine bakmadan birkaç tanesini sıralayalım; When I Kissed The Teacher, Take A Chance On Me, Voules-Vous, SOS, Gimme Gimme Gimme, Dancing Queen, Mamma Mia, Money Money Money, I Have A Dream, Waterloo.
Bugün de aynı tazelikte dinlenebilen İsveçli süper grup ABBA'nın 1985'te Eurovision şarkı yarışmasında başlayan yolculuğunun kilometre taşları hepsi.
Albümdeki ilginçlik ise, az önce de söylediğimiz gibi bu hit parçaların filmde rol alan oyuncular tarafından seslendirilmesi.
Pekiyi kim bunlar? Projenin müzik bölümünü üstlenen ABBA üyeleri Björn Ulvaeus, Benny Andresson ile Anna Dudley, oyuncular arasında sesi yatkınları saptayabilmek amacıyla uzun süre provalar yaptıktan sonra Pierce Brosnan, Merly Strep, Lily James gibi birkaç tanesini seçerek şarkıları onlara emanet etmiş. Tabii bir de sürpriz isim var yorumcular arasında. Oyuncu kadrosuna katılan Cher de Fernando'yu söylüyor.
Başrolde ABBA'nın hitleri, iyi oyunculardan iyi yorumlar ve bu müzik şölenini her yere taşıyacak hoş, sıcacık, tatlı ve samimi bir yaz albümü. Kaçırılmamalı . CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/TEMMUZ 2018)


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0