Paylaş   
02.10.2018

150 MİLYON DOLARLIK YENİ ´SOYGUN´

/

Beyazperdenin en sıkı üçkağıtçılarının bir araya geldiği Ocean's serisinin Gary Ross tarafından yönetilen yeni ayağı Ocean's 8'den malzeme olarak görkemli oyuncu kadrosu ile New York'ta gerçekleşecek 150 milyon dolar 'bütçeli' yeni soygunun heyecanı kullanılıyor sürekli medya ama, filmin en az onlar kadar ilginç, zengin ve 'ıskalanan' bir soundtracki var.
Daha önce Molly'nin Oyunu, Mark Felt: The Silent Man, Kral Arthur: Kılıç Efsanesi, Gold, Dünyanın Bütün Parası gibi iddialı filmlere müzik yazmış İngiliz Daniel Pemberton'ın hazırladığı soundtrack, Ocean's 8'deki komediyle avantür sahnelerini başarıyla sarmalayan, heyecanı üst düzeyde tutan, müthiş bir toplama.
Filmde kullanılan eski hit parçalar, mixler, enstrümantal denemeler ve yeni çalışmalardan 50 adedini dijital ortamda bir araya getiren Pemberton, vitrin şarkısı olarak geçmişin flaş yapımlarından, 1966 tarihli Nancy Sinatra yorumu The Boots Are Made For Walkin'i seçmiş.
Yine geçmişten, her biri klasikleşmiş, liste başı olmuş parçalardan oluşan şaşırtıcı repertuvar karşılıyor müzikseveri: Nina Simone'nin şarkısı Take Care of Business (Daha önce Kod Adı U.N.C.L.E. filminde kullanılmıştı), Lesley Gore'dan You Don'T Oun Me (1964), Janis Joplin'den Try/Just a Little Bit Harder, Darlene Love'dan Run Run Run Runaway, Dusty Springfield'den Spooky, Aretha Franklin'in daha önce Cazcı Kardeşler'de de söylediği Think, The Dixie Cups'ın Iko Iko'su, Elvis Presley'nin Don't Be Cruel'i, Miriam Makeba'nın Pata Pata'sı, Jefferson Airplane'nin Somebody to Love'ı,The Supremes'den Come See About Me, Buffalo Springsfield'den For What It's Worth, The Marvelettes'den Please Mr. Postman, Marilyn Monroe'dan Diamonds Are a Girls Best Friend ve diğerleri. Greatest hits gibi bir şey özetle.
1960-70'lerin soygun filmlerinin, avantürlerinin, biraz James Bondlar'ın, kenarından köşesinden Kaygısızlar dizisinin tadındaki listede az da olsa, Lana del Rey'in Born To Die, Amy Winehouse'un Black To Black'i gibi yakın tarihten de başarılı örnekler var. No Pity (Badtalker), Loud Pipes (Ratatat), ProleteR (AprilShowers), Positivell Inclined'e de (Wax Tailor) özel ihtimam lütfen!
Madem nostaljiye daldık; biraz geç de olsa, yılın en çok merak edilen filmlerinden Spielberg'in Başlat: Ready Player One'ının müziklerini de hatırlamakta yarar var. Konu icabı 80'ler ve 90'larla içli dışlı olan film, o günlerin pop kültüründen nitelikli örnekleri bugüne taşırken, işin müzik yanını üstlenmiş Alan Silvestri de dönemin listelerinden bir best of sunmuş adeta.
Parçaları iki albüme pay ederek dijital ortama koymuş Silvestri. Birincisinde, kendisinin Başlat: Ready Player One için yazdığı 22 özgün parça var. İkincisi ise, 11 şarkıdan oluşan nostaljik bir armağan esprisinde.

Prince'in 1979 tarihli 45'liği I Wanna Be Your Lover'ı gibi bir rhytm 'n' blues örneğiyle açılıyor albüm. Amerikan new wave pazarının önemli gruplarından Blondie ise new wave, post punk, biraz da pop karışımı One Way Or Another'la (1978) yer alıyor toplamada.
New wave yapan bir başka grup Tears For Fears'tan da, listelerin üst sıralarında haftalarca kalmış Everybody Wants To Rule The World adlı single seçilmiş.
Bir başka ilginç parça da, dağılan Joy Division'ın yerine kurulmuş New Order grubunun post punk ile dance music fusionu, synthesizer ile makine davulların öne çıktığı hiti Blue Monday (1988).
Spielberg 'the boss'ı da unutmamış ve Bruce Springsteen yazıp seslendirdiği, 1985 tarihli Stand On It ile katkı yapmış soundtracke.
Albümün flaş parçalarından bir başkası da Bee Gees'ten Stayin' Alive. Sinema ve dans deyince akla ilk gelenlerden olan, pistte döktüren Travolta'ya ünü getiren Cumartesi Gecesi Ateşi'nin simge şarkısı da alınmış repertuvara.

Ve rengarenk rüyayı Daryl Hannah & John Oates ikilisinin You Make My Dreams'iyle bitirmiş Silvestri.
Albümdeki diğer şarkılar ise Just My Imagination-Running Away With Me (The Temptations), Can´t Hide Love (Earth, Wind & Fire), We´re Not Gonna Take It (Twisted Sister) ile Pure Imagination (Bryan Nguyen ile Merethe Soltvedt). CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ HAZİRAN 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0