Paylaş   
02.10.2018

ARŞİVCİLER YAŞADI

/

Büyük durgunluk yaşayan ve dijital ortamda nefes almaya çabalayan müzik pazarındaki türlü olumsuz şartlara rağmen 'soundtrack albümler', ne güzeldir ki, bir türlü mağlubiyeti kabul etmiyor ve türlü ilginç projelerle, yeniden basımlarla listeler renklenmeye devam ediyor.
Bu ay, yeni albümlerden özellikle arşivcilere ve koleksiyonculara yönelik iki zengin yapıta dikkat çekmek istiyoruz.
Milyarlarca dolarlık kazançla ve topladığı 17 Oscar heykelciğiyle sinema tarihinin en başarılı serilerinden kabul edilen Yüzüklerin Efendisi'nin hayranlarına müjde. Bu 17 heykelciğin üçünü alan ve toplamda yedi milyon albüm satan filmin müziklerini Rhino şirketi Nisan başında The Fellowship of The Ring: The Complete Recordings, adıyla, beş uzunçalarlık kırmızı kadife kutularda topladı. Beş bin adet basılan yapıt, tabii ki ayrı ayrı numaralanmış şekilde satışa sunuldu. Pekiyi, bu kutuyu bulamayanlar ne yapacak? Onlar için de, aynı repertuvarı içeren üç CD'lik bir set hazırlanmış durumda. Üç filmlik serinin müziklerini, orkestrasyonlarını yazmış ve şefliğini de üstlenmiş Howard Shore, bu serüven sırasında London Philharmonic Orchestra, The London Voices ile The London Oratory School Schola ile çalışmış. Bir not daha; bu toplamaya, Enya'nın yazdığı ve filmlerde kullanılan iki parça daha eklenmiş: May It Be ile Aníron.
Bu arada, arşivcilere bir armağan da Disney Music Group'tan geldi. 40. yaşını süren Star Wars serisinin altı film müziği, temizlenmiş haliyle Mayıs 2018'de CD formatında satışa sunuluyor. CD'lerde A New Hope (1977), The Empire Strikes Back (1980), Return of the Jedi (1983), The Phantom Menace (1999), Attack of The Clones (2002) ve Revence of the Sith'in (2005) müzikleri yer alıyor.
Tümü John Williams (Sekiz Star Wars filminin müziklerine imzasını atmış ve ABD pazarında en çok iş yapmış 20 filmden sekizinin müziklerini hazırlamış yaşayan efsane) tarafından yazılmış ve orkestrasyonları yapılmış parçalardan oluşan albümlerde bir de poster bulunuyor. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ MAYIS 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0