Paylaş   
02.10.2018

ÇOK RENKLİ, HAREKETLİ VE BEREKETLİ

/

İki aydır film müzikleri pazarı çok renkli, hareketli ve bereketli. Bunlardan kısa, kısa birkaç örnek:

ÖZGÜRLÜĞÜN ELLİ TONU
Serinin üçüncü ayağının müzik albümü 22 parçadan oluşuyor. Sia, Ellie Goulding, Jessie J, Whethan & Dua Lipa, Julia Michaels, Bishop Briggs, Samantha Gongol gibi isimlerin yer aldığı albüm listelerde üstlerde geziniyor.

BLACK PANTHER
Amerikan hip hop camiasının flaş isimleri Kendrick Lamar, SZA, Travis Scott, The Weeknd, Schoolboy Q, Future, Jay Rock, Khalid, 2 Chainz bir arada. Repertuvarı Kendrick Lamar hazırlamış.UĞUR BÖCEĞİ:
Baştan sona çok iyi kurgulanmış şarkılar ve kuvvetli bir soundtrack seçkisi. Alanis Morissette'den Hand In My Pocket, John Cale'den Days of Steam, Te Monkees'den As We Go Alone, Dave Matthews Band'den 10 Crash Into Me, Ani DiFranco'dan Little Plastic Castie albümün lokomotifleri.

SUYUN SESİ:
Aralarında 'En İyi Özgün Müzik' de olmak üzere dört dalda Oscar kazanan, müzik dalında Altın Küre ödülünü de alan Suyun Sesi'nin soundtrack albümünü Alexandre Desplat hazırlamış. Andy Williams'ın A Summer Place'i ile Renee Fleming'in You'll Never Know'u gibi parçalarla albüm sezonun en iyileri arasında adını yazdırdı bile. Orkestrasyonlar tam usta işi.

ÖLDÜRME ARZUSU: 20 parçalık müzik albümüne imza atan ve Amerikan sitcomlarına yazdıklarıyla tanınan İsveçli besteci Ludwig Göransson, özellikle kavga sahnelerinde öne çıkan rap alt yapıyla dikkat çekiyor.

TOM RAIDER: Bilgisayar oyunundan hareketle beyazperdeye taşınan filmin özgün müziklerinde Tom Holkenborg'un imzası var. Albümdeki 14 parça da tempoya azami katkıda bulunuyor.

EN KARANLIK SAAT: 2. Dünya Savaşı ve Winston Churchill'i anlatmaya soyunan filmin besteleri Dario Marianelli'ye ait. Albümdeki 19 parçayı piyanosuyla Vikingur Olafsson yorumluyor.

KAPAN
Jordan Peele, müzikler için daha önce düzenlemeleriyle bilinen Michael Abels'i seçmiş. İlk kez bir filme müzik yazan Abels, korku atmosferine yaylılar, korolarla destek vermeyi denemiş; siyah müziğinden örnekleri de ihmal etmemiş. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/NİSAN 2018)Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0