Paylaş   
02.10.2018

´ONUN ALBÜMÜ VAR, GÜZEL Mİ GÜZEL´

/

Cem Yılmaz'ın müziğe tutkusu herkesin malumu. Evdeki stüdyoda ürettiklerini belli aralıklarla internete koyar, katıldığı programlarda şarkılar söyler, genç bir yeteneğin müzik çalışmalarına maddi katkı sağlar, iki gence burs için düzenlenen konserde Borusan Filarmoni'nin şefliğini yapar, Dağa İçin Çal projesinde 'Hayde'yi seslendirenlerden olur. Örnekler çok.
Ayrıca, rol aldığı filmlere şarkı söyleyerek katkıda bulunmaktan da çekinmez. Şöyle bir geçmişe gidersek, Ömer Vargı imzalı Her Şey Çok Güzel Olacak'ın (1998) flaş şarkılarından Ne Bileyim Ben ve Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim'de Mazhar Alanson'un yanında sivrilen yorum ile yine aynı filmden Bu Ne Biçim Hikaye'de Alanson ve Sami Özer'le ortak performansı unutulmaz. Yavuz Turgul'un Av Mevsimi'nde (2010) Hayde ile Russell Crowe'un Son Umut'unda (2014) Hey Onbeşli diye uzar, gider liste.
Kendi filmlerindeki müzikal zenginlik, şarkıları seslendiren yıldız isimler, soundtrack albümlerden müzik listelerine sıçramayı beceren şarkılar da var anılarda. Özetle, beyazperdede hayli parlak bir müzik serüveni yaşıyor Cem Yılmaz.
Yeni film Arif V 216'da ise, daha da ileri gidip müzikle o kadar haşır neşir oluyor ki, adeta mini bir müzikal sunuyor seyirciye.
Bizim mecmuanın Şubat sayısının hazırlandığı günlerde, bu bol malzemenin nasıl değerlendirileceği, ne şekilde müzik markete sürüleceğiyle ilgili Cem Yılmaz'la konuşmuştuk. Yılmaz, Arif V 216'nın şarkıları için kesin kararını daha vermediğini söylemişti.
Yılmaz, Ocak ayının ikinci yarısında filmin müziklerini önce internetteki çeşitli mecralarda ücretsiz paylaştı; ardından G.O.R.A'da ve A.R.O.G.da yaptığı gibi CD formatında yayınladı.
Filmde, sünnet düğünü ve gazino sahnelerinde seslendirilen bütün şarkılar Arif Işık'ın gırtlağıyla okuyan Cem Yılmaz, Seda Bakan ile Zeynep Farah Abdullah'ın şaşırtıcı ölçüde güzel ve temiz yorumlarıyla çok ilgi gördü. Hatta öyle ki, bu yeni versiyonlarda tane, tane söylenmiş sözlerle bir çok hit şarkı yeniden keşfedildi.
Altmışlar'ın hafif müzik örneklerini, Doksanlar'ın parçalarını çekici, tatlı düzenlemelerle bugüne taşıyan İskender Paydaş'ın usta dokunuşları filme büyük katkı sağlarken, hammond orgun sunduğu sıcacık sound her türlü kulağı yakalamayı başardı.
İlk videoklip Mustafa Sandal'ın Araba şarkısına hazırlanırken, Tarkan'dan Kuzu Kuzu ile Şımarık, Kenan Doğulu'nun Kandırdım, Yonca Evcimik'in Bandıra Bandıra, Ajda Pekkan'ın Milyonzade, Boşvermişim Dünyaya ile Sen Bir Yana Dünya Bir Yana, Sanat müziği klasiklerimizden Sadettin Öktenay bestesi Aşkın Kanunu, Adnan Şenses'ten sevilmiş anonim Bizim Mahalle ile Mustafa Sandal'dan Aya Benzer teker teker çok ilgi gördü. Tabii, 60'ların Yeşilçam'ına ya da yerli popun patlayıp çatladığı 90'lara yakışacak daha simge şarkılar seçilmesi gerektiğini iddia edenler de oldu ama, senaryonun akışına yakışan bir repertuvardı bu.
Müzikalleri kıskandıracak kadar zengin içeriğe sahip Arif V 216- Film Müzikleri (İskender Paydaş Production/ CMYLMZ-Fikir Sanat) adlı albüme harcanan emek çok değerli ve heyecan verici. Son dönemin en parlak toplamalarından biri ayrıca albüm . CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE/ MART 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0