Paylaş   
02.10.2018

ROCK İSYANKARDIR

/

Kartvizitindeki 'Altın Küre' ödülüyle ve başrol Diane Kruger'e gitmiş Altın Palmiye heykelciliğiyle gösterime giren Fatih Akın imzalı Paramparça'nın süksesi, ağır eleştiriler sonucu hayli zedelense de film için seçilen şarkılar durumu, en azından müzikal açıdan kurtarıyor.
Akın'ın müzik seçerken ne kadar kafa patlattığı, ne kadar titiz davrandığı, filmin nefes aldığı yerlerin özgün ritmiyle öyküyü sarıp sarmalamayı ne kadar sevdiği hep övgüyle karşılanmış bir mesaidir.
Paramparça için de aynı süreçten geçen yönetmen, bu kez intikamın, isyanın peşinden giderken filmin her karesinin hakkını vererek, gerilimi, kesif acıyı, tansiyonu ve kaçınılmaz sonu ince, ince müziklerle işlemiş. Müzikler gayet efektif bir anlayışla, filmin kahramanının acıklı, yürek yakan durumuna derinden dokunmayı başarmış.
Bir söyleşide Fatih Akın'ın ağzından Paramparça müziklerinin öyküsüne rastladık. Filmin senaryosunu yazarken sıklıkla Queens of The Stone Age grubunu dinlemiş. Sert rock soundu eşliğinde daha iyi çıkıyormuş cümleler.
Aklına önce grubun birkaç parçasını kullanmak gelmiş. Grubun lideri Joshua Homme'la bağlantıya geçmiş. Fikir, Homme'un çok hoşuna gitmiş ama, az vakit olsa da film için özgün bir şeyler de yazmak istediğini iletmiş.
Rock camiasında Iggy Pop, Eagles of Death, John Paul Jones gibi isimlerle çalışmış biri olan Homme'a filmin ham kopyasını göndermiş. Beş kez telefonda konuşmuşlar; on kez filan da e-maille görüşmüşler, o kadar.
Kısa süre sonra müzikler Akın'ın eline ulaşmış ve dediğine göre, 'çok temiz, hızlı ve basit bir alışveriş' gerçekleşmiş. Kayıtlarına, gruptan Michael Shuman ile Troy Van Leeuwen'in de katıldığı müziklerle Joshua Homme da ilk kez soundtrack piyasasına adımını atmış.
Bir not daha; adını Queen of the Stone Age'in In The Fade şarkısından olan Paramparça'nın müzikleri Kasım 2017 sonundan itibaren internetteki çeşitli dijital mecralarda dinlenebiliyor. 14 parçalık albümde, Faith No More, Courtney Barnett, Hindu Zahra ile Lykke Li yapıtları da yer alıyor. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/MART 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0