Paylaş   
02.10.2018

ÜÇ NİTELİKLİ SOUNDTRACK

/

Yerli filmlerin müzik albümleriyle ilgili gayet kısır bir ay geçirdik doğrusu. Biz de, aralarında Suburbicon, Doğu Ekspresinde Cinayet, Kare, Justice League: Adalet Birliği, Kardan Adam, Aman Doktor gibi yapıtların da bulunduğu yabancılar listesinden üç nitelikli çalışmayı öne çıkarıp tanıtalım dedik bu kez:
Hugh Jackman'in başrolü üstlendiği Muhteşem Showman'de sirk dünyasının ilk yıldızlarından P.T. Barnum'un yaşamını anlatan bu renkli maceranın görsel zenginliği müthiş şarkılarla destekleniyor.
Albümde, film için özel yazılmış on bir parça bulunuyor ve Jackman'dan başka, oyunculardan Zac Efron, Zendaya, Michelle Williams ile Rebecca Ferguson 'şarkıcılık yaparak' repertuvarı şekillendiriyor. Müziklerin altındaki imzalar ise, 2017 sezonunda La La Land'la birçok ödül kazanmış Benj Pasek ile Justin Paul. Geçen ay bu ödüllere Muhteşem Showman filminin şarkısı This Is Me'ye gelen bir Altın Küre heykelciği daha eklenmiş durumda.
Ocak filmlerinin dikkat çeken müzik albümlerinden biri de animasyon harikası Loving Vincent'e ait. Vincent Van Gogh'un tablolarından yola çıkılarak hazırlanan filme Clint Mansell (Bir Rüya İçin Ağıt, Siyah Kuğu) müzik yazmış. Ünlü ressamın tabloları arasında süren bu sıra dışı yolculuğa eşlik eden sakin, dingin melodiler hassas, sıcacık bir atmosfer oluşturmayı başarıyor.
Spielberg'ün yeni filmi The Post'un müzik albümü de 12 Ocak'tan bu yana dijital ortamda satışta. Filmin müziklerini yazan ve yine çarpıcı bir işe imza atan beş Oscarlı usta John Williams, öykünün tansiyonunu kavrayan, baştan sona ince dokunuşlarla varlığını sürekli hissettiren kompozisyonlarla The Post'a çok şeyler katıyor. Bu arada, geçen ay Star Wars: Son Jedi'nin müzikleriyle, bu ay da The Post'la gündemde olan John Williams'a saygı esprisinde görkemli ve dev bir box set yayınladı Sony Music.
Tam 20 CD'den ve 64 sayfalık kitaptan oluşan bu benzersiz toplama, Williams'ın 1990'dan bugüne, çeşitli orkestralar ve solistler tarafından yorumlanmış 271 adet film müziğinden oluşuyor. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ŞUBAT 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0