Paylaş   
01.10.2018

55. ULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

/

55. Uluslararası Antalya Film Festivali başladı ve açılış gecesi onur ödülleri sahiplerine verildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin bu yıl 55´incisini düzenlediği Uluslararası Antalya Film Festivali, sanatçıların halkı selamladığı kortejin ardından açılış töreniyle devam etti. Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi´nde düzenlenen törene sanatçılar, kırmızı halıda yürüyerek salona girdi.
Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eşleriyle katıldı. Sanatçılardan Fadik Sevin Atasoy, Boşnak oyuncu Alma Terziç, Şahnaz Çakıralp, Mehmet Ali Ali Erbil, ressam Ahmet Güneştekin, Fransız oyuncu Vincent Cassel, jüri üyesi Tuba Ünsal kırmızı halıda gazetecilere poz verdi.
Gece onur ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Dünyaca ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek´e ´Yaşam Boyu Başarı Ödülü´ alan isimlerden oldu. İtalyan sinemasının da önemli isimlerinden biri haline gelen Özpetek´e ödülünü Oscarlı yönetmen Asghar Farhadi verdi. Özpetek, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Benim için çift ödül oldu, çünkü bu akşam Farhadi ile tanıştım. Benim için çok önemli bir yönetmen. Festivale 21 yıl önce ´Hamam´ filmi ile katılmıştım. O zaman sadece Türk filmleri vardı. İlk katıldığım festivalde en iyi yönetmen ödülünü almıştım, kariyerim burada başladı. 21 yıl sonra ikinci portakalım oldu" dedi.
Fransız oyuncu Vincent Cassel de gecede ´Onur Ödülü´ alan yabancı oyuncu oldu. Ünlü oyuncuya ödülünü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy verdi. Cassel, "Farhadi gibi Türkçe konuşamadığım için özür dilerim. Beni davet ettiğiniz ve bu ödülü verdiğiniz için teşekkür ederim" diye duygularını ifade etti.
Macar yönetmen Bela Tarr da onur ödülü alan isimlerden oldu. Tarr, ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´in elinden aldı. Gecede, Türk sinemasının emektar ismi Ömer Vargı´ya da ´Onur Ödülü´ verildi.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0