Paylaş   
05.08.2018

GENÇLİK YİNE İSYANLARDA

/

Amerikan sineması 'Gençlik serileri' üzerinden distopik mesajlar göndermeye ve 'Totaliter rejim' uyarıları yapmaya devam ediyor. Malum, kapıyı 'Açlık Oyunları' açmıştı, sonra 'Uyumsuz' ve 'Labirent' bayrağı devraldı. Görünen o ki yola artık 'Karanlık Zihinler'le ('The Darkest Minds') devam edilecek...

Gencecik bir yazar...

Aslında bütün bu serilerin kaynağı elbette edebiyat... Yukarıda ismini saydığımız bütün bu 'distopik hatırlatmalar' önce kitap olarak yayımlandı, gösterilen ilgi sonucu beyazperdenin yolu tutuldu. 'Açlık Oyunları'nın yazarı Suzanne Collins'ti, 'Uyumsuz'u Veronica Roth kaleme almıştı, 'Labirent'in yaratıcısı James Dashner'dı; 'Karanlık Zihinler' ise Alexandra Brac-
ken imzasını taşıyor. Bracken'ın şöyle bir özelliği var; henüz 31 yaşında ve serisinin ilk adımı niteliğindeki 'Karanlık Zihinler'i 2012'de yazmış. İşte böylesine genç bir zihnin ürünü olan serinin sinemadaki ilk randevusu 'Karanlık Zihinler'in önce bir özetini geçelim:

'X-Men'le akraba

Amerika'da teşhisi net olarak konulamamış bir rahatsızlık yüzünden çocukların yarıdan fazlası hayatını kaybeder. Kalanlar ise belli renk skalalarına göre ayrım yapılarak kamplara gönderilir. Ruby Daly, 10 yaşında kampın yolunu tutar ve altı yıllık bir eğitim sürecinden geçer. Aslında sistemin en çok korktuğu ve hemen yok ettiği 'Turuncu' sınıfındadır ama doğaüstü yetenekleriyle hayatını 'En zekiler' sınıfı, yani 'Yeşil' olarak sürdürür. Lakin deşifre olmuştur. Hiç tanımadığı genç bir kadın sağlık görevlisinin yardımıyla kamptan kaçar. Ve fakat dışarısı da pek tekin değildir, kimin iyi kimin kötü olduğunu yetenekleriyle kavrayacak ve bütün kötülere karşı ayakta kalma mücadelesi verecektir.
'Karanlık Zihinler', renklere göre ayrılma bakımından öncelikle 'Uyumsuz' serisini andırıyor; ama öte yandan başta Ruby Daly olmak üzere öyküdeki kimi karakterlerin paranormal güçlere sahip olması bakımından da 'X-Men' serisiyle akrabalıklar kuruyor gibi. 'Kung Fu Panda' serisinin iki ve üç numaralı filmlerinin yönetmeni olarak hatırladığımız Güney Kore asıllı Jennifer Yuh Nelson'ın imzasını taşıyan yapım, anlatım olarak gayet iyi kotarılmış görünüyor. Bir yandan siyasi alt metin, öte yandan gençlik dertleri, aile arayışı, dayanışma ruhu, sistemin dayattıkları ve 'Kitleleri kendi doğrularına göre yönetme isteği' üzerine bitmez tükenmez çabalar... Sözün özü dünyanın birçok bölgesinde varlığını sürdüren 'Totaliter karakterli liderler' dönemine uygun bir öyküsü var filmin.

Kadın ve 'siyahi'...

Öte yandan yeni dönem gençlik distopyalarında 'isyankâr' ana karakterler, çoğunlukla kadın oluyor. Dolayısıyla Ruby Daly 'Açlık Oyunları'ndaki Katniss Everdine ve 'Uyumsuz'daki Beatrice 'Tris' Prior'ın devamı niteliğinde. Tek fark var; bu kez karşımızdaki kahraman kadın ve siyahi... 2017 yapımı 'Her Şey'den ('Everything, Evrything') hatırladığımız Amandla Stenberg'in Ruby rolünde gayet iyi bir performans sergilediği yapım, serinin ilk adımı olarak kayda geçecek.
Öte yandan devam filmlerinin sayısı kitapların sayısı (dört) kadar mı olacak (ya da devamları çekilecek mi), bunu da belli ki zaman gösterecek... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/04.08.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0