Paylaş   
27.05.2018

AŞKTA KAYBEDEN KUMARDA KAZANIR

/

Daha dünkü çocukların öyküleri mütemadiyen sahaya sürülüp tekli ve çoklu filmler üretilirken ve dahi, 'DC Comics-Marvel' arasındaki rekabet sayesinde kasalar dolarken 'Star Wars' gibi hazır bir markayı tarihe havale ederek sadece anılara hapsetmek mantıksız olurdu tabii ki... "Bu yüzden aynı suda yıkanıp durmak, en mantıklısı" diyerek yola çıkıldı, ana seriye halihazırda iki film ('Güç Uyanıyor' ve 'Son Jedi') eklendi, bir de 'ara nağme' kabilinden yeni bir hat yaratıldı. O kulvarda önce 'Rogue One: A Star Wars Story'yi izlemiştik, şimdi de sahne sırası 'Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi'nde ('Solo: A Star Wars Story').

Emektar yönetmenlerden Ron Howard'ın imzasını taşıyan yapım, özetle sinema tarihinin en ünlü serisinin en önemli karakterlerinden birinin gençliğini, adını nasıl aldığını, en yakın dostuyla nasıl tanıştığını ve gemisi 'Millennium Falcon'a nasıl sahip olduğunu anlatıyor. Ara bir not: 'Tekli' ve 'Birimiz hepimiz için' furyasında galiba çekilmeyi en çok hak eden film bu; çünkü kahramanı adı üstünde Solo!


'Eski usul' bir anlatım

Senaristliğini oğlu Jonathan'la birlikte Lawrence Kasdan'ın (ki 'The Empire Strikes Back' ve 'Return of the Jedi' gibi iki klasiğin de senaristidir kendisi) üstlendiği bu son adım, 'Güç Uyanıyor', 'Son Jedi' ve 'Rogue One: A Star Wars Story'deki gibi 'retro' tadını taşımak yerine daha konvansiyonel bir tarza sahip. Aslında tam da 'eski usul' bir 'Star Wars' filmi olmuş demek daha doğru.

Öyküyü biraz da açmak gerekirse Corellia adlı kaçak bir gezegende yaşayan ve küçük çaplı kapkaç işleriyle hayatını kazanan serseri ruhlu genç Han, kız arkadaşı Qi'ra'yla birlikte peşindekilerden kurtulmak isterken yolları ayrılıyor. Kurtuluşu, 'İmparatorluk ordusu'nda pilot (ki bu en büyük tutkusudur) olmakta buluyor, sonrasında kader onu kısa süreli hapishane serüveninde tanıştığı Chewbacca'yla birlikte Tobias Beckett, sevgilisi Val ve pilot Rio'dan oluşan bir 'çete'nin parçası yapıyor. Ekip bir soygunda beklentileri karşılamayınca telafi niyetine daha büyük bir işe kalkışıyor...

Nüfus memuru azizliği gibi!

Temel derdi geride bıraktığı kız arkadaşı Qi'ra'ya tekrar kavuşmak olan Han Solo, bu emelini gerçekleştirmek yolunda girmek zorunda kaldığı onca serüvende giderek pişiyor, olgunlaşıyor. Öte yandan başına buyruk, cesur ve denetimsiz kişiliği de meselelere pratik çözümler getirmesini ve bağımsız karakteriyle dikkat çekmesini sağlıyor. Eski aşkını bıraktığı noktanın çok uzağında bulması da hayatın bir cilvesi adeta...

'Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi', perde gerisindeki 'emektar' isimlerin de katkılarıyla kuşkusuz 'eski usul' olmanın hakkını veriyor. Mesela bir tren soygunu sahnesi var, western tadında. Gemisini kiralamak istedikleri Lando Calrissian'la sürekli kumar masasına oturmaları da benzer şekilde geleneksel tarza yakın hamleler. Bir küçük not daha: Han'ın adının yanına Solo takısını alması da bizim kimi nüfus memurlarının isimleri yanlış yazıp kişilere ilginç öyküler yüklemesine benziyormuş. Malum, Han tek takılmaktansa Chewbacca'yla birlikte her daim 'dayanışma ruhu'ndan yana olmuştur.

Yeri gelmişken 'Han Solo'yu canlandıran Alden Ehrenreich, Harrison Ford'unkinden ziyade David Hasselhoff'un ('Kara Şimşek') gençliğine benziyor. Doğrusu film boyunca bende, "Bu tip yaşlanınca Harrison Ford olacak" türünden bir his uyandırmadı (ama 'Chewbacca uyandırdı!).

'Freudyen okumalar' yok!

Bir de seriye hâkim olan 'baba-oğul ilişkileri ve Freudyen okumalar' meselesi, bu filme uğramamış. Ayrıca Howard'ın yapıtının, kaçamadığı bir şey var; artık günümüzde 'Post-modernizm'in gereği her şey, daha önce gördüklerimizin imaj ve ruh açısından türevleri ya da çağrışımları sanki. Burada da kimi sahneler mesela 'Blade Runner'ı, 'Beşinci Element'i, Rio karakteri üzerinden 'Rocket'i, dolayısıyla 'Galaksinin Koruyucuları' serisini hatırlatıyor.

Sonuç? Ana iskelet (sekiz) ve ara yollarla (iki) birlikte bu 'StarWars' serisinin toplamda 10'uncu filmi; fanatikleri kuşkusuz bu durumdan memnundur. 'Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi' elbette izlenmesi keyifli bir yapım ama öyküsünün zorlama olduğu gerçeğini de pek saklayamıyor. UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/26.05.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0