Paylaş   
13.02.2018

AHMET KAYA´NIN AİLESİNDEN VİDEO TEPKİSİ

/

18 yıl önce Fransa´da yaşamını yitirmiş Ahmet Kaya'nın hayatının 13 şarkı ile anlatıldığı, internete koyulmuş bir videonun kendilerinden izin alınmadan yayınladığını iddia eden Kaya´nın eşi Gülten Kaya ile kızları Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk, Enva Medya şirketine 49 bin liralık tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, "Ahmet Kaya'nın hatırasına büyük bir saygısızlık teşkil eden bu video, müvekkillerimde üzücü ve yıpratıcı bir hal almıştır" denildi.
Hürriyet Gazetesi´nde Özge Eğrikar imzasıyla yayınlanan habere göre davalı Enva Medya Yayın Yapım ve Yayıncılık AŞ tarafından internette Ahmet Kaya hakkında bir video yayınlandı. ´Ahmet Kaya aslında kim? Şarkılarıyla Ahmet Kaya´ başlığıyla 17 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan, hayatının ve şarkılarının anlatıldığı bu videoyu kısa sürede 800 bin kişi izledi. Mirasçılarından izin alınmadan yayınlanan bu videonun altına müteveffa hakkında hakaret içerikli yorumlar yapıldı.
12 dakikalık videoda Ahmet Kaya hakkında doğru ya da yanlış olduğuna bakılmaksızın, bir kısmı müteveffanın sözleri olmadığı halde yanlı ve yanlış hayat hikayesi anlatıldı. Videoda müteveffanın 13 şarkısı, 3 video klip,1 konser filmi, 1 belgesel, 3 kitap,3 albüm kapak görüntüsü, eşinden ve kızlarından izin alınmadan yayınlandı. Bir kurgudan ibaret olan bu video, diğer sosyal paylaşım sitelerinde de defalarca paylaşıldı. Videonun içeriğinde Ahmet Kaya hakkında homofobik ve LGBT karşıtı ve terör yanlısı olduğu şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldı" denildi.

"SIRF BU NEDENLE ÜLKESİNE DÖNEMEMİŞTİR"

Mirasçıların avukatı, "Müteveffa her zaman barışı destekleyen bir müzisyen olarak asla terör yanlısı olmamıştır. Aksine Türkiye'de kardeşliği ve birliği müzikle ifade etmeye çalışan Ahmet Kaya, sırf bu nedenle kendisine yapılan saldırılar nedeniyle çok sevdiği ülkesine dönememiştir. Ahmet Kaya'nın hatırasına büyük bir saygısızlık teşkil eden bu video, müvekkillerimde üzücü ve yıpratıcı bir hal almıştır" dedi. Davacıların avukatı, " Müvekkillerim için bin lirası maddi, 15 bin lirası manevi olmak üzere toplam 49 bin lira tazminatın davalılardan tahsilini istiyoruz. Ayrıca dava konusu bu videonun internetten kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0