Paylaş   
08.10.2017

SİYAD´DAN ´BLADE RUNNER 2049´U SANSÜRLEYEN SONY PICTURES´A SERT TEPKİ

/

6 Ekim 2017 tarihinde Türkiye sinemalarında gösterime giren Blade Runner 2049´da bazı sahnelerin sansürlenmesi seyircilerin tepkisiyle karşılanırken, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), filmin yapımcısı Sony Pictures´a çok sert bir mektup gönderdi. SİYAD'dan Sony Pictures'a Açık Mektup:

Blade Runner 2049'u Türkiye Piyasası için Otosansürlemek Türkiye'deki Sinema İzleyicilerine Hakarettir.

Türkiye'ye Blade Runner 2049'ın oto-sansürlü bir versiyonunu sunmanızı infialle karşılıyor ve de bunu "yerel kültüre saygı" olarak meşrulaştırma çabanızdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Kendini "yerel bir kültür" için neyin uygun olup neyin uygun olmadığına karar verme yetkisinde görüp bunu sözkonusu "kültüre" empoze etmek, o "kültüre" yapılabilecek en büyük saygısızlıkların başında gelir. Türkiye halkının ve özelde Türkiye'deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye'deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır.

Türkiye'de filmlerin sansürlenmesinden muzdarip olduğumuz bir gerçek olsa da (bizler ulusal sansüre de karşıyız), sizin pozisyonunuz şu ana dek maruz kaldığımız ulusal sansürden bile daha gülünç biçimde darlaştırıcı bir pozisyon.

Bu konuda derhal özür dilenmesini ve mevcut durumun en kısa sürede düzeltilmesini, geçmişte de yaşanmış olabileceği kuşkusu yaratan benzer durumların bir daha tekrarlanmamasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu

* SİYAD, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonı (FIPRESCI) üyesidir

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0