Paylaş   
28.09.2017

SİNEMA MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

/

Sinema meslek örgütleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´in 54 yıllık Antalya Film Festivali´nin yeni programına karşı çıkanlara gönderdiğini iddia ettiği mektupla ilgili ortak bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:


54 yıllık Antalya Altın Portakal Film Festivali geleneğini kaldırarak büyük tartışma ve tepkilere yol açan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel hatadan dönmek yerine yaptığı yanıltıcı açıklamalar sinema sektörünce büyük tepkiyle karşılanmıştır.

26 Eylül 2017'de Antalya Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel yaptığı açıklamada, sinema meslek örgütlerinin Altın Portakal Ulusal Film Yarışması'nın kaldırılmasından duydukları endişeyi dile getiren ve iş birliği çağrısı içeren mektuba yanıt verdiğini ve mektubun bir meslek birliği tarafından sektöre iletilmediğini iddia etmektedir.

Böyle asılsız bir iddia sinema meslek örgütleri tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır. Çünkü bu basit algı operasyonu oyununu bir büyük şehir belediye başkanına yakıştırılamamıştır.

Kayıtlı tutanaklarla yazışmalar ve tarihleri aynen şöyledir.

1-Sinema sektörünün tüm örgütleri 28 Temmuz da toplanarak Altın Portakal Ulusal bölümünün kaldırılma kararını görüşmüş ve bu konuda tepkilerini basına iletme kararı almıştır. Hazırlanan bildiri basına verilmeden önce Sn Menderes Türel'e son bir çağrı yapmak amacıyla kendisine bu mektup ve faksla aynı gün iletilmiştir.

2-Çağrıya 31 Temmuz'a kadar yanıt beklediğimiz ve yanıt gelmediğinde bu bildirinin basınla paylaşılacağı dip notuda eklenmiştir.

3-Sn Menderes'ten bir yanıt gelmeyince belirtildiği gibi 31 Temmuz günü aynı çağrı mektubu basınla paylaşılmıştır.

4-Basın bildirisinin yayınlanmasından 8 gün sonra yani 7 Ağustos günü Sn Menderes'ten bir mektup iletişimdeki meslek birliğimize ulaşmıştır. Ve bu mektup aynı gün ve saat bütün sinema örgütlerine iletilmiş ve 8 Ağustos'ta bunun üzerine toplantı yapılmıştır.

Sayın Türel'in yanıt mektubu okunarak, tartışmaya açılmış, farklı görüşler değerlendirilmiştir. Mektupta, sektörün beklentisi olan Ulusal Yarışmaların sürdürülmesine, işbirliği tekliflerine yanıt verilmediği görülmüştür. Toplantı sonunda mektubun içeriğinin Ulusal Film Yarışmalarını sürdürmek yerine, 54 yıllık geleneği olan Altın Portakalı ortadan kaldırma ısrarında olduğu anlaşılmıştır.

Sn Menderes'in "Bir meslek birliği yazdığım mektubu sektöre iletmedi" diye çarpıtılarak algı operasyonu yaratmaya çalıştığı gerçek, yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Sinema meslek örgütleri, Ulusal Film Yarışmalarının devam etmesi koşulu ile her türlü işbirliğine açıktır. Ulusal Yarışmaları kaldırma kararında ısrar edildiği taktirde Antalya Film Festivali'nin hiç bir etkinliğine, yarışmasına, film forum bölümlerine, film gösterimlerine katılmayacaklarını açıklamışlardır.


BİROY
Oyuncular Meslek Birliği

BSB
Belgesel Sinemacılar Meslek Birliği

ÇASOD
Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği

FİLM YÖN
Film Yönetmenleri Derneği

FİYAB
Film Yapımcıları Meslek Birliği

KISA FİLMCİLER DERNEĞİ

FİLM YAPIMCILARI DERNEĞİ

GÖRÜNTÜ YÖNETMENLERİ DERNEĞİ

OYUNCULAR SENDİKASI

SENDER
Senaryo Yazarları Derneği

SETEM
Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri
Meslek Birliği

SENARİSTBİR
Senaryo Yazarları Meslek Birliği

SEYAP
Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği

SİNEBİR
Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

SİNE-SEN
Sinema Emekçileri Sendikası

SİNEMA VE TELEVİZYON ÇALIŞANLARI SENDİKASI

SODER
Sinema Oyuncuları Derneği


TÜRSAV
Türkiye Sinema Vakfı

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0