Paylaş   
23.08.2017

IP MAN 3

/

YIP MAN 3/ YÖNETMEN: Wilson Yip/ OYUNCULAR: Donnie Yen, Mike Tyson, Lynn Xiong, Max Zhang/ SENARYO: Lai-yin Leung, Chan Tai-Li/ GÖRÜNTÜ: Kenny Tse/ MÜZİK: Kenji Kawai/ 2015, Hong Kong/ 105 dakika

KANAL D 20.00

1950´lerin sonlarında, sakin bir hayat yaşayan Ip Man, oğlunu okuldan almaya gittiği sırada, Cheung Tin - Chi isminde, kendi gibi Wing Chun sporuyla ilgilenen bir adamla tanışır. Tesadüfi karşılamaları sonrasında iki baba arasında farklı ve değişik bir ilişki oluşur. Bu esnada Sang isimli bir çete lideri mahalledeki tüm mülkleri ele geçirmeye başlar. Ip Man kendi öğrencileri ile birlikte mahalleyi koruma görevini üstlenir.

Zincirleme yumruk tekniği anlamına gelen Wing Chun'un piri olan ve Bruce Lee'yi yetiştirmesiyle ünlenen İp Man'in dünya çapında hatırı sayılır fanatiğinin olduğunu biliyorduk. Filmle ilgili araştırmaya girişince bizde de çok hayran yaptığını, filmlerinin yakından takip edildiğini, ustaya laf ettirilmediğini gördük. Dolayısıyla, Ip Man serisi dörde, beşe doğru başını alır giderse garipsemeyin diyoruz öncelikle.
Ip Man serisinin 2008 ve 2010 tarihli ilk iki filmi, dövüş sanatları ustasının Çin'deki gerçek hayatına odaklanmıştı.
Üçüncü film ise, Ip Man'ın, Hong Kong'ta oğlunun da okuduğu bir mahalle okuluna sahip çıkmasıyla şekilleniyor. Ne kadarı gerçek hayattan alınmadır bu yeni senaryonun bilemiyoruz. Zaten pek de önemli değil. Amaç tek; ustanın sanatını en güzel sergileyeceği ortamı yaratmak, gerisi ise teferruat. Efsane devam etsin, parlasın; yeter. Bir, iki karede Hong Kong'da hegamonyasını sürdüren İngilizler'e karşı bir tutam dokundurma var; sonrası sadece dövüş.
1950'lerin sonu. Sokak dövüşlerinden bahis toplayarak para kazanan çetenin reisi Frank (Mike Tyson), işyerinin yanındaki okulu satın almak amacıyla harekete geçiyor ve istediğini elde edemeyince işi yakıp yıkmaya, kafa göz yarmaya vardırıyor. Ip Man ile ekibi buna engel olmak için kaba kuvvete başvurmak, 'sanatlarını' icra etmek zorunda kalıyor.
İp Man gecesini gündüzünü çocukları ve okulu korumaya ayırırken aynı dönemde karısının mide kanserine yakalandığını öğreniyor. Bir de, 'kung fu'da daha iyi olduğunu iddia eden, şöhret budalası bir çek-çekçi de sürekli meydan okuyunca İp Man'in hayatı iyiden iyiye tatsızlaşıyor...
Serinin üçüncü filmini yine Wilson Yip yönetmiş; başrol de yine Donnie Yen'de kalmış. Bizim gibi işin sadece seyircisi olanlar için her ikisi de tatmin edici bir iş çıkarmış. Döğüş sahnelerinin bıraktığı etki pozitif; her şey net, temiz, seri, estetik ve sade.
Yabancı basından okuduğumuz kadarıyla bu konuda bilgisine başvurulan uzmanlar, aksiyonda ve kareografide ilk iki filmden bir tık öne gidilmesinin sırrını Samms Hung'un yerine aksiyon yönetmenliğine gelen Yuen Woo Ping'e (The Grandmaster, Kill Bill Vol.2) bağlamış. Serinin üçüncü ayağının beş yıl gecikmesinin nedenini, beyazperdeye tamamen ayrı bir dövüş stratejisi taşıma isteği şeklinde okuyanlar da sonuçtan memnun kalmış ve yaşı 54'e dayanmış Donnie Yen'in doyurucu bir kareografi sergilediğini söylemiş.
Söz edebilecek en önemli aksaklık, kötü adamı oynayan dünya ağırsıklet boks eski şampiyonu Mike Tyson ile İp Man'ın karşılıklı dövüş sahnelerindeki inandırıcılık olabilir belki. Kung fu ile boksu, Doğu ile Batı'yı mücadele ettirirken, yönetmenin Tyson'ın bilmem kaç ton etkisindeki yumruklarını yiyen Ip Man'ın dudağına sadece bir, iki damla kan kondurması şahane atmosferi hayli zedeliyor .
Bir başka not da şöyle; üçüncü filmin çekim öncesi, İp Man'in özel bilgisayar grafik programları yardımıyla öğrencisi Bruce Lee ile beyazperdede yan yana getirileceği yazılmıştı bir süre.
Ardından, Bruce Lee'nin ailesinin buna izin vermediği, ancak görüşmelerin sürdüğü söylendi ve kapı açık bırakıldı. Tabii büyük olay oldu bu haber ve günlerce konuşuldu. Dövüş sanatlarının iki en büyük isminin bir arada görüleceği olası sahneler çok heyecan yarattı filan. Ancak, filmi izleyince gördük ki böyle bir şey yok ve iyi bir tanıtım stratejisi olarak yapımcıların hanesine yazılmış bu operasyon.
Var filmde birkaç dakika Bruce Lee, ama Danny Chan Kwok-kwan adlı, bu tip dövüşte hayli uzman bir oyuncu tarafından canlandırılıyor. Bu oyuncu 'The Legend of Bruce Lee' adlı TV dizisinde de 'efsane'yi oynamış zaten.
Sözün özü, İp Man 3, dövüşün sanatlarıyla ilgili filmlerden pozitif anlamda çok farkı bir yerde duruyor. Meraklısı zaten izleyecektir; 'usta'yı keşfetmek isteyenler için de isabetli bir seçim olacak diye düşünüyoruz.

NOT: KANALLAR PROGRAM AKIŞINDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR.

Fotoğraf Galerisi
Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0