Paylaş   
29.07.2017

BERLİN ÜZERİNDE AKSİYON...

/


Antony Johnston'ın yazıp Sam Hart'ın resimlediği 'The Coldest City' adlı bir çizgi romanın uyarlaması olan yapım, 1989'da, 'Duvar'ın yıkımının hemen öncesi Berlin'inde, 'Soğuk savaş' dinamiklerinin hâkim olduğu bir evrende casuslar arasındaki dengeler üzerinde geziniyor. Öykünün kahramanı MI6 ajanı Lorraine Broughton, bir deşifre vakasına el koymak üzere Berlin'e gidiyor. Burada büro şefi David Percival'la ortak hareket ederken ortamın kaygan zemininde ayakta kalmaya çalışıyor. Film, Broughton'ın kendi üstleri 'Şef C', Eric Gray ve CIA yetkilisi Emmett Kurzfeld'in yürüttüğü soruşturmada yaşadıklarını aktarırken başlıyor ve geri dönüşlerle öyküye vâkıf oluyoruz.
KGB ajanları, Percival'ın sorumsuz görüntüsü, 'Satchel' adlı çift taraflı çalışan ajanın kimliğini ortaya çıkarma çabaları, sokaklarda giderek yükselen halk isyanı ve bütün bu süreçte, Broughton'ın muazzam yakın dövüş ustalığı...
'Sarışın Bomba'ya 'Dişi Wick' ya da 'Bond, Broughton Bond' denebilir. David Leitch bu kez, 'John Wick'teki mekanik ve soğuk tipleme yerine daha insani bir karakter yaratmış, dövüş sahnelerini de, evet yine estetik ama daha gerçekçi koreografilerle donatmış. Özellikle 80'lerin şarkılarıyla bezenmiş soundtrack de cabası.

Cesur sahneler...
Lakin filmin problemi senaryosunda. Daha doğrusu öykünün kıvrım yerleri ve zikzaklarında. Sürekli şaşırtma çabası, sürekli tarafların değişme durumları, bir noktadan sonra filmin ritmini bozuyor, çekiciliğini kaybettiriyor. John le Carré romanlarındaki ruhtan vazgeçtik, 'No Way Out'taki dozunda tadı da bulmak mümkün değil (ama cesurca çekilmiş, Broughton'la Fransız kadın ajan Delphine Lasalle arasındaki lezbiyen sahneler de başka ajan filmlerinde ve romanlarında yok sanırım!)
Kariyerinde yeterince aksiyon bulunan (hatırlanacağı gibi en son 'Mad Max: Fury Road' ve 'Hızlı ve Öfkeli 8'de izlemiştik) Charlize Theron'un döktürdüğü 'Sarışın Bomba', temposu, estetik kadrajları, belli bir noktaya kadar sürükleyici öyküsü ve yan rollerdeki deneyimli oyuncu kadrosuyla izlenmeye değer bir çalışma. UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/29.07.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0