Paylaş   
19.06.2017

TARKAN´IN HEDEFİ DANS PİSTLERİNİ KASIP KAVURMAK

/

Tarkan'ın onuncu albümü (adlı adınca) '10', geçen perşembe verildi piyasaya. Verildiği anda da boylu boyunca internet sitelerindeydi. Çağımızın özeti bu: İstediğiniz kadar sakının, gizleyin/saklayın fark etmez, malınızı/ürününüzü piyasaya saldınız mı tamamdır her şey; anında yağmalanır.

Tarkan'ın '10'unda yaratıcı kadro her zamanki gibi çok zengin. Tarkan söz konusu olduğunda, hiç kimse saygıda kusur etmiyor. (Çok güzel ama çok eleştirilmiş 'Cuppa'sı albüme dahil edilmemiş) Sezen Aksu, Nazan Öncel, Ümit Sayın, Gülşah Tütüncü ve Günay Çoban var kadroda. Hepsi de 'şarkı' dendiğinde, bağırlara basılacak isimlerden. Bir de Aysel Gürel. Tarkan'ın Gürel takıntısı saygı duyulacak cinsten. Şarkıların geri kalanında ise Tarkan ve Ozan Çolakoğlu'nun imzaları mevcut.

Başrol Çolakoğlu'nun; Tarkan'ın Tarkan olmasındaki en önemli isimdir kendisi. Ama Çolakoğlu artık farklı bir yer ya da konumda biliyorsunuz; DJ olarak da büyük bir ün sahibi oldu ve ünü yürüdükçe, yaptığı her şarkı ve albümü, dans pistlerinin orta yerine daha fazla salmaya başladı. '10'un dikkat çekici ilk özelliği de bu; dans pistlerini kasıp kavurmak birinci hedef.

Bu özellik, kısıtlayıcı ve dar bir yere hapsedici çerçeveye dönüşebilir kolaylıkla. İşi sadece pistlere sıkıştırırsanız eğer, siz de sıkışır kalırsınız. Bu risk, Tarkan'ın son albümü için de geçerli. Zengin girişlerine, çekici melodilerine rağmen, çoğunlukla ritmin üzerinden yürüyen şarkılar var albümde.

TARKAN, SON 20 YILIN EN BÜYÜK YILDIZI

Hepimiz gibi dinleyicinin de ince eleyip sık dokuyacak hali, zamanı kalmadı ve her şeyi bir çırpıda görmek, anlamak, tüketmek istiyor. Bu sebeple de şarkılar, kolay ve basit formüllerin üzerinde yükseliyor epeydir. Son 20 yılın en büyük yıldızı Tarkan ise, bu yola girmeyen, bu formüle direnen isimlerdendi. Ama bu sefer dahil olmuş.

Ümit Sayın'ın her zaman etkileyici 'O Sevişmeler' adlı şarkısı, albüm ekibi tarafından bir Yalın şarkısına dönüştürülmüş. Tıngır mıngır bir gitarın mihmandarlığında, gözyaşlarını damlata damlata söylüyor Tarkan: "Öperdim ellerinden, sonra da gözlerinden, yanaklarından, en çok da dudaklarından... O sevişmeler, sevişmeler, bir aşk savaşında yenildiler, ezildiler..." Aktarılmaya çalışılan duyguların hakikiliğinden kimseler şüphe edemez ama gitarın her notası, gırtlak nağmelerinin miktarını beşe katlıyor.
NAİM DİLMENER (HÜRRİYET/17.06.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0