Paylaş   
06.05.2017

BU ACILARA TIP NE YAPSIN?

/

Geçen yıl ilk kez gösterildiği Cannes'dan bu yana yerin dibine sokulan 'Gerçeğin İki Yüzü' ('The Last Face'), bu hafta itibariyle salonlarımıza uğruyor. Sean Penn imzalı yapıma yönelik eleştiriler 'oryantalist' bakış açısı, iki ana beyaz karakter eşliğinde 'Kara Kıta'nın talihine göz atarken samimiyet içermemesi, derinleşememesi gibi noktalarda kıyıya vuruyordu. Film, yolları Afrika'da kesişen iki doktorun, İspanyol Miguel Leon ve Güney Afrikalı Wren Anderson'ın 10 yıllık bir süreye yayılan ilişkileri etrafında yoksulluk, acı ve sömürü manzaraları sunuyor. Öykü ezilenleri Liberya, Sierra Leone, Güney Sudan gibi yörelerde, refahı ve ezenleri ise Cenevre ve Cape Town'da resmediyor.

Haksız eleştiriler
Senaryosunu Erin Dignam'ın kaleme aldığı 'Gerçeğin İki Yüzü'nde Sean Penn belki yönetmenlik kariyerinin en iyi yapıtına imza atmıyor ama doğrusu derdini gayet iyi aktarıyor. Bir yanda her daim alanda yer alan ve sorunları birebir yaşayan, pragmatist bir doktor, öte yanda babasının izinde bir idealist olarak sahaya inen ama onca acıya, kana ve gözyaşına dayanamayıp masa başına geçen ve çözümü bürokrasinin çarkları arasında bulmaya çabalayan bir başka doktor. Dünyanın temel dertleri ve bu dertler arasında bir ilişkinin gelgitleri... Belki biraz uzun, belki şimdiki zamanın tempo histerisine kulak kabartmayan ve kendi yatağında sakin akan bir film 'Gerçeğin İki Yüzü'. Ama ne oryantalist bir bakışı var ne de kibirli yaklaşımı... Keza Sean Penn bugüne kadar çizdiği portreyle meseleleri şekilci bir tavırla ele almaktan ziyade yerinde, doğru hamlelerle kendi yolunu çizmiş bir aktivist olduğunu defalarca gösterdi. Bu son filminde de acı çeken bir dünyanın profilini elinden geldiğince çizmeye çalışmış.
Ana karakterler Wren ve Miguel'e hayat veren iki oyuncu Charlize Theron ve Javier Bardem de tıpkı Penn gibi elinden geleni yapmış. Ama ara rollerde karşımıza gelen Jean Reno, Adèle Exarchopoulos ve Jared Harris'in derinleşemeyen karakterlerde karşımıza geldiğine dair eleştiriler varsa, buna katılırım! Bu arada filmin en hoş yanlarından biri de ´Red Hot Chili Peppers'ın 'Otherside'ının ne kadar güzel bir şarkı olduğunu hatırlatmasıydı.
Sonuç? Kapitalizmin, sömürünün, eşitsiz gelir dağılımının, egemenlerin yarattığı ve muhtemelen hepimizin yakından bildiği, tanıdığı manzaraları bir de Sean Penn'in yorumuyla görmek isterseniz, buyurun salona derim... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/06.04.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0