Paylaş   
15.03.2017

YAŞASIN PLAKLAR

/

Popüler müzik geçmişimizi dijital dünyaya taşıyanların önde gelenlerinden Ossi, şimdi de dijitalden o eski ve güzel günlerin plaklarına dönüyor. Tam beş albüm birden bastı Hakan Eren'in Ossi'si. Ayten Alpman'dan 'Bir Başkadır', Işıl Yücesoy'dan 'Zamansız', Mazhar Fuat Özkan'dan 'The Best Of' (ki CD'ye basılan ilk albümlerdendir) ve karma '45'lik Plaklar' albümleri yalnızca dijital (CD) olarak çıkarılmıştı. Şimdi de LP olarak yeni bir tur atmaktalar. Her dönemde, her formatı yakalayabilmiş Ajda Pekkan'ın ise LP'si vardı elbette ama çoktan tükenmişti ve ilk baskısı ikinci el piyasalarda, yüksek fiyatlarla el değiştirmekteydi.

Gönlü geçmişin müziğiyle dolup taşan Eren'in bugüne kadar yaptıklarını ancak bir rüya olarak açıklamak mümkün. Yapılanları, geçmişi temize çekmek olarak yorumlamak hiç yanlış olmaz. Tozlu plaklar üzerinde kalmış yüzlerce şarkı, ölmeye yattıkları yerlerden çekip alındı, yeni bir can ve hayat şansı verildi.

Ossi'nin plaklara geri dönüşü de, benzer hamlelere göre daha başka. Plaklar İngiltere'de basıldı ve bu ilk defa yapılmış oldu. Bu kadar da değil; baskıda kullanılan master kalıplar, Londra'daki dillere destan Abbey Road stüdyolarında hazırlandı. Plaklar dinlendiğinde görülecektir ki böyle bir ses ve (malzeme anlamında) plak kalitesi, çok da alıştığımız bir şey değil; en azından bizim buralarda satışa çıkan plaklar açısından....

HERKESİN EVİNDE BULUNMALI

'Bir Başkadır', müziğimizin mucizevi seslerinden Ayten Alpman'ın son albümü. Bu albümde, geçmişten günümüze uzanan bir repertuvarı seslendirmişti sanatçı. Yılların yorduğu sesini o kadar doğru kullanmıştı ki her şey üst üste oturmuş ve muazzam bir albüm çıkmıştı ortaya.
70'lerin çok sevilen yorumcusu, 2000'ler ve sonrasının popüler dizi oyuncusu Işıl Yücesoy'un albümü ise kısmen eski, kısmen yeni parçalardan oluşuyordu ve Yücesoy ne söylerse söylesin güzel söylüyordu. Bu ses ve şarkıların, plağa daha çok yakıştığı da söylenebilir. Bu nedenle 'Zamansız', plakla birlikte hakikaten zamansız oldu ya da olacak.
Mazhar Fuat Özkan'ın 'The Best Of MFO'su için söylenebilecek her (iyi ve güzel) şeyi albümün ismi özetliyor zaten. Varlığı popüler müziğimiz için büyük bir şans olan bu grubun, hem de en iyi şarkılarının toplandığı bir albüm, herkesin evinde bulunmalı.
Ajda Pekkan'ın, 80'lerin ilk yarısında çok popüler 'Beş Yıl Önce On Yıl' sonra ile yaptığı albüm ise, kendisinden beklendiği kadar iyi değildi ne yazık ki. Kötü değildi elbette ama 'O Benim Dünyam' gibi mükemmel bir şarkıyla açılan albümün gerisi, ne yazık ki süperstar'a yakışacak kadar güçlü değildi.
Ossi'nin son LP'si karma bir albüm. Farklı isim, sound ve biçimlerden seçilen 20 şarkı var içinde ve bu şarkılardan en az yarısı, popu pop yapmış şarkılar...
NAİM DİLMENER (HÜRRİYET/10.03.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0