Paylaş   
11.02.2017

´DÖN´ DEDİNİZ, DÖNDÜM

/

Bazı hatıralara dokunulmaz. Hele hele eski bir 'Tetikçi'nin, ölmüş karısından hatıra kalan sevimli köpeğine asla... 2014 yapımı 'John Wick'in çıkış noktası bu ayrıntıydı. Hatırlanacağı gibi 1969 model Ford Mustang'ine göz koyan Rus mafya şefinin küstah oğlu Iosef, bir gece baskınıyla hem arabasını alıp hem de Daisy adlı hatıra minik köpeği öldürünce, bir anlamda 'uyuyan dev'i uyandırıyor ve eski kiralık katil Jonathan Wick, tekrar silahına başvuruyordu. Kartvizitlerinde 'Dövüş sanatları uzmanı ve aksiyon filmleri danışman-eğitmeni' yazan 'Chad Stahelski-David Leitch ikilisi'nin yönettiği yapım, görselliği, teknik işçiliği, atmosferi ve koreografik değeri yüksek sahneleriyle gönlümüzü çelmişti.
Öte yandan zaman, beğenilen bir şeyin akabinde bir ekonomik değer olarak da göz önüne alınması ve sanatın, çeşme akarken testiyi hemen doldurma zamanı. Dolayısıyla Chad Stahelski, çok geçmeden (yaklaşık üç yıl sonra) aynı karakteri bu kez yönetmenliğini tek başına üstlendiği bir filmle bir kez daha sahaya sürüyor. 'John Wick: Chapter 2', "Nasıl olsa konu önemli değil, yine görselliği yükleniriz" mantığıyla çevrilmiş, ilk filmin öne çıkan özellikleri etrafında biçimlendirilmiş bir çalışma olarak göze çarpıyor. İlk filmde hesabını kapatan John Wick, bir kez daha kabuğuna çekilip yeni köpeğinin yanı sıra kaybettiği eşinin fotoğrafı ve videoya kaydedilmiş görüntüleriyle günlerini geçirmeye hazırlanırken bu kez de eskiden yardımını gördüğü İtalyan mafya şefinden, borcunu kapama adına yeni bir iş teklifi alıyor. Reddediyor tabii ki ama seçeneksizlikten tekrar sahaya çıkıyor. Görevi, Roma'ya gidip kendisine işi teklif eden Santino D'Antonio'nun ablası Gianna'yı öldürmektir...

'The Matrix'e gönderme
Senaryosunu ilki gibi Derek Kolstad'ın kaleme aldığı 'John Wick: Chapter 2'da Ruslar yerini İtalyanlara bırakıyor (gerçi filmin giriş bölümünde hatırlatma kabilinden yine Ruslar boy gösteriyor). New York-Roma hattında gidip gelen film yine bol bol kanlı sahneler, arabalı kaçma kovalama bölümleri içerirken iki altı çizilmesi gereken yanı var; ilki Wick'i canlandıran Keanu Reeves'la, 'The Matrix' serisindeki partneri Laurence Fishburne'ü bir araya getirmesi ve ikili aracılığıyla 'Wachowski kardeşler'in klasiğine selam göndermesi (zaten yönetmen Stahelski de, Reeves'ın 'The Matrix'teki dublörlerindendi). İkincisi de Orson Welles'in ünlü 'Şanghaylı Kadın'ına ('The Lady from Shanghai') saygı duruşu niteliğindeki aynalar labirentindeki çatışma sahneleri... Bu iki hamle, sadece görselliği yeterli bulmayan izleyici için ağızlara sürülen bir parmak bal niteliğinde.
'John Wick', Britanya İmparatorluğu'nun hâlâ şaşaalı eski günlerindeki gibi davranmayı yeğleyen James Bond'un, 'Görevimiz Tehlike' ekibini tek başına ayakta tutan Ethan Hunt'ın yanı sıra türe yeni bir ruh ve gerçekçilik katan Jason Bourne'ün hüküm sürdüğü bir kategoride, çizgi roman estetiğinin ve dahi bilgisayar oyunlarının tadını sinemaya taşıyan ve de kendi kulvarının dışına pek de taşmayan bir karakter (ilk filme ilişkin yazımda da belirtmiştim; Wick'in hikâyesi Denzel Washington'lı 'The Equalizer'ı, görsel şiddeti de 'The Raid' serisini andırıyor).

İlkinde 76 kişiyi öldürmüştü
Ama biliyoruz ki bazen zorlamalar, doğal güzelliği tahrip eder. Kuşkusuz çok sayıda beğeneni olacaktır ama 'Chapter 2' bence zorlama olmuş (bu arada kahramanımız tekrar karşımıza gelişini, filmdeki bir repliğiyle açıklıyor: "Dönmemi istiyordunuz. Döndüm"). Film, aynı suda ikinci kez yıkanmanın problemlerini taşıyor (Üstelik anlıyoruz ki, daha sırada üçüncü film var: 'Tetikçimiz' bu kez de bütün bir İtalyan mafya âlemine, yani filmdeki tanımıyla 'Yüksek Şûra'ya karşı mücadele edecek gibi görünüyor). Keanu Reeves'in, 'eylem sırasında' giydiği takım elbiseler gibi rolünün de üzerine oturduğu ve yakıştığı 'John Wick' serisinin bu ikinci adımında, Franco Nero gibi bir ustaya rastlamak da hoş bir sürpriz olmuş.
Son olarak sayanların yalancısıyız, ilk filmde John Wick 76 kişiyi öldürmüş(tü). Sayana daha rastlamadım ama bu kez sayı sanırım 100'ü geçiyor. UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/11.02.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0