Paylaş   
31.12.2016

SİNEMA YAZARLARI 2016´NIN EN İYİLERİNİ SEÇTİ

/

Yılın bu zamanı, en iyiler film listelerinin ortaya çıktığı dönemdir. Sıralama kültürüne her ne kadar karşıysak da, okuyucunun merakla beklediği bu listeleri önemsediğimizin altını çizmek gerek. İşte, tanıdığınız kalemlerden, sezonun en iyi on yabancı, beş yerli ve bu sene eklediğimiz üzere; beş animasyon filmi!
(Not: Yazarlar listede, soyadlarına göre sıralanmışlardır.)


MEHMET AÇAR

Yabancı
1- Aşıklar Şehri / La La Land (Yön: Damien Chazelle)

2- Geliş / Arrival (Yön: Denis Villeneuve)

3- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

4- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

5- Büyük Açık / The Big Short (Yön: Adam McKay)

6- Carol (Yön: Todd Haynes)

7- Deadpool (Yön: Tim Miller)

8- Gençlik / Youth (Yön: Paolo Sorrentino)

9- Saul´un Oğlu / Saul fia (Yön: László Nemes)

10- O Kadın / Elle (Yön: Paul Verhoeven)


Yerli
1- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

2- Saklı (Yön: Selim Evci)

3- Kalandar Soğuğu (Yön: Mustafa Kara)

4- İftarlık Gazoz (Yön: Yüksel Aksu)

5- Ekşi Elmalar (Yön: Yılmaz Erdoğan)



GÖKŞEN AYDEMİR

Yabancı
1- The Club / El Club (Yön: Pablo Larrain)

2- Carol (Yön: Todd Haynes)

3- Saul'un Oğlu / Son Of Saul (Yön: László Nemes)

4- Yeni Ahit / Le Tout Nouveau Testament (Yön: Jaco Van Dormael)

5- Kronik / Chronic (Yön: Michel Franco)

6- Gençlik / Youth (Yon: Paolo Sorrentino)

7- Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

8- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

9- Mezuniyet / Bacalaureat (Yön: Cristian Mungiu)

10- Frantz (Yön: François Ozon)


Yerli
1- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön : Seren Yüce)

2- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

3- Kalandar Soğuğu (Yön: Mustafa Kara)

4- Kor (Yön: Zeki Demirkubuz)

5- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)


Animasyon
1- Kubo ve Sihirli Telleri / Kubo And Two Strings (Yön: Travis Knight)

2- Şarkını Söyle / Sing (Yön: Garth Jennings)

3- Kayıp Balık Dori / Finding Dori (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)

4- Buz Devri 5 / Ice Age 5 (Yön: Mike Thurmeier, Galen T. Chu)

5- Trolls / Trolls (Yön: Walt Dohrn, Mike Mitchell)



CUMHUR CANBAZOĞLU

Yabancı
1- The Club / El Club (Yön: Pablo Larrain)

2- Saul´un Oğlu / Saul fia (Yön: László Nemes)

3- Carol (Yön: Todd Haynes)

4- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

5- Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

6- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

7- Kaptan Fantastik / Captain Fantastic (Yön: Matt Ross)

8- Aşıklar Şehri / La La Land (Yön: Damien Chazelle)

9- Meçhul Kız / La Fille Inconnue (Yön: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)

10- Mezuniyet / Bacalaureat (Yön: Cristian Mungiu)


Yerli
1- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

2- Toz Bezi (Yön: Ahu Öztürk)

3- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)

4- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

5- Kasap Havası (Yön: Çiğdem Sezgin)


Animasyon
1- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Ayşe Ünal, Mehmet Kurtuluş)

2- İyi Bir Dinozor / The Good Dinosaur (Yön: Peter Sohn)

3- Şarkını Söyle / Sing (Yön: Garth Jennings, Christophe Lourdelet)

4- Kubo ve Sihirli Teller / Kubo and the Two Strings (Yön: Travis Knight)

5- Kayıp Balık Dori / Finding Dory (Yön: Andrew Stanton, Angus Maclane)


HİLAL ÇETİNDER

Yabancı
1- The Club / El Club (Yön: Pablo Larrain)

2- Saul´un Oğlu / Saul fia (Yön: László Nemes)

3- Carol (Yön: Todd Haynes)

4- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

5- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

6- Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

7- Frantz (Yön: François Ozon)

8- Aşıklar Şehri / La La Land (Yön: Damien Chazelle)

9- Mezuniyet / Bacalaureat (Yön: Cristian Mungiu)

10- Gençlik / Youth (Yön: Paolo Sorrentino)


Yerli
1- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

2- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

3- Toz Bezi (Yön: Ahu Öztürk)

4- Kasap Havası (Yön: Çiğdem Sezgin)

5- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)


Animasyon
1- Kubo ve Sihirli Teller / Kubo and the Two Strings (Yön: Travis Knight)

2- Şarkını Söyle / Sing (Yön: Garth Jennings, Christophe Lourdelet)

3- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Ayşe Ünal, Mehmet Kurtuluş)

4- Kayıp Balık Dori / Finding Dory (Yön: Andrew Stanton, Angus Maclane)

5- Kralın Kılıcı: Final Fantasy XV / Kingsglaive: Final Fantasy XV (Yön: Takeshi Nozue)



MURAT ERŞAHİN

Yabancı
1- Saul'un Oğlu / Saul fia (Yön: László Nemes)

2- Carol (Yön: Todd Haynes)

3- Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

4- Frantz (Yön: François Ozon)

5- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

6- The Club / El Club (Yön: Pablo Larraín)

7- Kronik / Chronic (Yön: Michel Franco)

8- Gençlik / Youth (Yön: Paolo Sorrentino)

9- Meçhul Kız / La Fille Inconnue (Yön: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)

10- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)


Yerli
1- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

2- Rüzgârda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

3- Toz Bezi (Yön: Ahu Öztürk)

4- Kor (Yön: Zeki Demirkubuz)

5- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)


Animasyon
1- Kubo ve Sihirli Telleri / Kubo and the Two Strings (Yön: Travis Knight)

2- Zootropolis: Hayvanlar Şehri / Zootopia (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)

3- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal)

4- Kayıp Balık Dori / Finding Dori (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)

5- Troller / Trolls (Yön: Walt Dohrn, Mike Mitchell)



BURAK GÖRAL

Yabancı
1- Carol (Yön: Todd Haynes)

2- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

3- Aşıklar Şehri / La La Land (Yön: Damien Chazelle)

4- Saul'un Oğlu / Son of Saul (Yön: Laszlo Nemes)

5- Frantz (Yön: François Ozon)

6- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

7- Ben Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

8- Deadpool (Yön: Tim Miller)

9- Captain Fantastic (Yön: Matt Ross)

10- Prensim / Mon Roi (Yön: Maiwenn)


Yerli
1- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

2- Tereddüt (Yön: Yeşim Ustaoğlu)

3- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

4- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)

5- Kor (Yön: Zeki Demirkubuz)


Animasyon
1- Kubo ve Sihirli Telleri / Kubo and the Two Strings (Yön: Travis Knight)

2- Zootropolis: Hayvanlar Şehri / Zootopia (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)

3- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal)

4- Kayıp Balık Dori / Finding Dori (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)

5- İyi Bir Dinozor / The Good Dinosaur (Yön: Peter Sohn)



MURAT ÖZER

Yabancı
1- Carol (Yön: Todd Haynes)

2- Gece Hayvanları / Nocturnal Animals (Yön: Tom Ford)

3- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

4- Saul´un Oğlu / Saul Fia (Yön: László Nemes)

5- Suikastçı / Cìkè Niè Yinniáng (Yön: Hou Hsiao-Hsien)

6- Frantz (Yön: François Ozon)

7- Aşıklar Şehri / La La Land (Yön: Damien Chazelle)

8- Mezuniyet / Bacalaureat (Yön: Cristian Mungiu)

9- The Club / El Club (Yön: Pablo Larraín)

10- Aşk Uğruna / Equals (Yön: Drake Doremus)


Yerli
1- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

2- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

3- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)

4- Toz Bezi (Yön: Ahu Öztürk)

5- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal)


Animasyon
1- Kubo ve Sihirli Telleri / Kubo and the Two Strings (Yön: Travis Knight)

2- Zootropolis: Hayvanlar Şehri / Zootopia (Yön: Byron Howard, Rich Moore)

3- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal)

4- İyi Bir Dinozor / The Good Dinosaur (Yön: Peter Sohn)

5- Buz Devri: Büyük Çarpışma / Ice Age: Collision Course (Yön: Mike Thurmeier)



KAYA ÖZKARACALAR

Yabancı
1- Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

2- Frantz (Yön: Franços Ozon)

3- Yeni Ahit / Le tout Nouveau Testament (Yön: Jaco Van Dormael)

4- Evrim / Evolution (Yön: Lucile Hadzihalilovic)

5- Ölüm ve Ötesi / El cadaver de Anna Fritz (Yön: Hector Fernandez Vicens)

6- Zootropolis / Zootopia (Yön: Byron Howard, Rich Moore)

7- Ölümcül Oyun / Ich Seh, Ich Seh (Yön: Severin Fiala)

8- Carol (Yön: Todd Haynes)

9- Neon Şeytan / The Neon Demon (Yön: Nicolas Winding Refn)

10 Cafe Society (Yön: Woody Allen)


Yerli
1- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

2- Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)

3- Kar Korsanları (Yön: Faruk Hacıhafızoğlu)

4- Yarım (Yön: Çağıl Nurhak Aydoğdu)

5- Kümes (Yön: Ufuk Bakraktar)



ALİ ULVİ UYANIK

Yabancı
1- Saul'un Oğlu / Saul fia (Yön: László Nemes)

2- Frantz (Yön: François Ozon)

3- The Club / El Club (Yön: Pablo Larraín)

4- Meçhul Kız / La Fille Inconnue (Yön: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)

5- Kronik / Chronic (Yön: Michel Franco)

6- Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach)

7- Mezuniyet / Bacalaureat (Yön: Cristian Mungiu)

8- Carol (Yön: Todd Haynes)

9- Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

10- Suikastçi / Nie yin niang (Yön: Hsiao-Hsien Hou)


Yerli
1- Rüzgarda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

2- Saklı (Yön: Selim Evci)

3- Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

4- Kasap Havası (Yön: Çiğdem Sezgin)

5- Kötü Kedi Şerafettin (Yön: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal)


Animasyon
1-Kubo ve Sihirli Telleri / Kubo and the Two Strings (Yön: Travis Knight)

2- Şarkını Söyle / Sing (Yön: Garth Jennings, Christophe Lourdelet)

3- Zootropolis: Hayvanlar Şehri / Zootopia (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)

4- Kralın Kılıcı: Final Fantasy XV / Kingsglaive: Final Fantasy XV (Yön: Takeshi Nozue)

5- Kayıp Balık Dori / Finding Dori (Yön: Andrew Stanton, Angus MacLane)



UĞUR VARDAN

Yabancı
1. Spotlight (Yön: Tom McCarthy)

2. The Club / El Club (Yön: Pablo Larrain)

3. Frantz (Yön: François Ozon)

4. Carol (Yön: Todd Haynes)

5. Saul'un Oğlu / Saul fia (Yön: Laszlo Nemes)

6. Julieta (Yön: Pedro Almodovar)

7. İnatçılar / Hrútar (Yön: Grimur Hakonarson)

8. Sen Benimsin / A Bigger Splash (Yön: Luca Guadagnino)

9. Mezuniyet / Bacalaureat (Yön: Cristian Mungiu)

10. Orman Çocuğu / The Jungle Book (Yön: Jon Favreau)


Yerli
1. Ana Yurdu (Yön: Senem Tüzen)

2. Kasap Havası (Yön: Çiğdem Sezgin)

3. Babamın Kanatları (Yön: Kıvanç Sezer)

4. Rüzgârda Salınan Nilüfer (Yön: Seren Yüce)

5. Kalandar Soğuğu (Yön: Mustafa Kara)


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0