Paylaş   
05.11.2016

GAZETECİ CEYDA´YI KURTARMAK

/

Muhalif bir gazeteci, Ceyda Balaban IŞİD'in elindedir ve Özel Kuvvetler'e bağlı bir tim, sınırötesi operasyonla onu kurtarmak için görev başındadır. Alper Çağlar, 2012'de çevirdiği 'Dağ'ın devamı gibi görünse de (çünkü o filmin iki ana karakteri yine karşımızdalar) bağımsız bir hikâye barındıran 'Dağ 2'yle seyircisini yine sıcak çatışma ortamlarına sokuyor.
Çağlar, ilk uzun metrajı çalışması 'Büşra'yı ayrı bir yere koyarsak, hikâyeyi çok da önemsemeyen, görselliği ön plana çıkaran, daha çok aksiyona göz kırpan iki filmiyle hatırlanan genç kuşak yönetmenlerden. 'Dağ 2'de bu tavrı devam etse de nispeten hikâyeye de ağırlık vermiş ve sanki 'Dağ'daki eleştirileri ciddiye aldığını gösterir bir çabaya soyunmuş.
Film, sorunlu Ortadoğu coğrafyasında 'kendisinin olmayan meseleler'e karışmadan asli görevini yapan bir timin yaşadıklarına odaklanıyor. Tabii iş hikâyeye ağırlık verme isteğiyle bitmiyor, bunu bence dengelerle kurmak ya da sinematografik açıdan da göstermek gerekiyor. 'Dağ 2' de temelde görsel şovlara dayalı bir yapım olmuş. Bol bol ağır çekimler eşliğinde özellikle çatışma sahneleri itibariyle şimdiki zaman aksiyon sinemasına göz kırpıyor. Film genel olarak 'Er Ryan'ı Kurtarmak' ve 'Fury' gibi yapımları akla getirirken timdeki asker sayısının yedi olması hasebiyle 'Yedi Samuray'a (dolayısıyla 'Muhteşem Yedili'ye) da selam gönderiyor diyebiliriz.

'İroni' bu olsa gerek!
Ufuk Bayraktar ve Çağlar Ertuğrul'un ilk filmde canlandırdıkları karakterlerle karşımıza geldiği 'Dağ 2'de gazeteciyi Ahu Türkpençe, tim komutanını da Murat Serezli canlandırıyor. Özel Kuvvetler'e bağlı askerlerin Ezidi ve Türkmenlere yardım ettiği ve IŞİD mensubu gruplarla mücadeleye soyunduğu filme ilişkin basın bülteninde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle gerçek silahların yanı sıra ordunun helikopter ve uçaklarının da kullanıldığı yazıyor. Bu gerçekliğe eyvallah da 'Muhalif' gazetelerin ve gazetecilerin pek itibar görmediği bir ortamda, 'Muhalif' bir gazeteciyi kurtarmak için yapılan operasyon bana 'ironi' gibi geldi! UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/05.11.2016)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0