Paylaş   
29.10.2016

KEŞKE MÜZİĞİ BIRAKSAYDIN TEOMAN!

/

Müziği bırakamamış Teoman, daha önce de birlikte çalıştığı (ve doğrusunu söylemek gerekirse, ne rock ne de popülerlik adına kayda değer bir sonuç elde edebildiği) İrem Candar ile yaptığı bir düetle yokluyor piyasayı. Sanatçının "Artık bu piyasaya tahammül edemiyorum, müziği bıraktım!" şeklinde özetleyebileceğimiz manifestosunu açıkladığı tarih 2011 yılının ağustos ayıydı. Açıklamayla birlikte, onlarca görüş de doldurdu ortalığı. Kimi "Çok haklı, bunaltıldı" diyordu. Kimi başka bir yerden bakıyor ve "Bu sözünü biraz zor tutar" diyordu. O ya da bu sebep fark etmez, "Bırakamaz!" diyenler haklı çıktı. Bir süre sonra, yok o tribute albümünde bir şeyler, yok bu projeye destek gibi, "Müziği bıraktım!" kararıyla çok da fazla çelişmeyeceğini düşündüğü işler ortalığı yokladı, ardından da tepki görmediğini düşünüp, adlı adınca konser/albüm yapmaya devam etti. Ama keşke bıraksaymış. "Bıraktım" deyip bırakamadığı günlerden bu yana o kadar basit, o kadar anlamsız şeyler yaptı ki o kadar olur. Yapmayı da sürdürüyor. Candar'lı yeni düeti de bunun işaretlerinden biri.

Bildik pop melodilerinin genelgeçer mirası üzerinde yükselen 'İki Aşk', aslında düetlik bir şarkı değil. Bir şarkının adında 'iki' ve aşkın da 'iki' taraflı olması, bir şarkıyı doğrudan doğruya düet kategorisine sokmuyor. Bu şarkıda da bir kadın ve bir erkek aynı sözleri tekrarlayıp duruyor. Teoman, şarkıyı düet haline getirebilecek basit bir şeyi dahi yapmaktan kaçınmış; erkeğe ayrı, kadına ayrı sözler yazmamış. Hoş yazsa da bu şarkı yine düet olmazdı ama "eh işte ne yapalım" denir ve geçilirdi.

Vokali her zamankinin aynısı. Biraz iç çeke çeke, mağdur erkek, biraz mutsuz birey vokali. Pes ve tiz arasındaki gidiş gelişleri hep aynı. Mırıl mırıl giderken, apansız infiale kapılmalar, ses yükseltmeler, bağırmalar/çağırmalar. Aslında iyi bir vokalist olan İrem Candar ise hafif rock kılıklı bu şarkıda dibe vurmuş. "Aaşşkk..." diye uzatarak sözcüğü bilmem kaç notaya uydurmaya çalışırken arkaya bakmadan kaçılacak cinsten. Teoman müziği bırakmamışmış. Yapacak bir şey kalmadığında bırakılabilir halbuki.
NAİM DİLMENER (HÜRRİYET/29.10.2016)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0