Paylaş   
1.06.2016

44.İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ TÖRENLE BAŞLADI

/

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen 44. İstanbul Müzik Festivali, bu akşam Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilen açılış töreni ve konseriyle başladı.
Törenin ardından 44. İstanbul Müzik Festivali, dünyanın en önemli yarışmalarından kabul edilen Uluslararası Çaykovski Piyano Yarışması 2015 birincisi Dmitry Masleev'e Sascha Goetzel yönetimindeki festivalin yerleşik orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın eşlik ettiği konserle açıldı.

44. İstanbul Müzik Festivali, 24 Haziran tarihine kadar Shakespeare'in "Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız" dizelerinden esinlenen temasıyla, 600'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'da ağırlayarak klasik müzik severlere yine dopdolu bir Haziran ayı yaşatacak. İki dünya, bir Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak festival programında senfoni ve oda orkestralarında, resitallere ve özel projelere 17 farklı mekânda 26 konser yer alıyor.

İstanbul Müzik Festivali'nin her yıl, Türkiye'de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği Onur Ödülü'ne bu yıl, Türk müziğinin ülkemizde ve dünyadaki konumuna gerek besteleriyle gerekse yetiştirdiği öğrencileriyle yaptığı katkıları nedeniyle besteci İlhan Baran layık görüldü. Öğrencileri arasında Fazıl Say, Muhiddin Dürrüoğlu-Demiriz, Yeşim Alkaya, Burçin Büke, Oya Ünler ve Ayşe Deniz Gökçin gibi solistler bulunan Baran'ın piyano için yaptığı besteler konservatuvar müfredatlarının bir parçası haline geldi. Törene katılamayan Baran'ın ödülünü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen'e Bülent Eczacıbaşı takdim etti.


İstanbul Müzik Festivali'nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise çağımızın efsane piyanistlerinden biri olan Murray Perahia'a verilecek. Çeşitli Gramophone ödüllerinin yanı sıra iki de Grammy sahibi Perahia ödülünü, Academy of St Martin in the Fields ile 6 Haziran Pazartesi akşamı Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştireceği konserden önce alacak.

Festivalde ilk hafta

2 Haziran Perşembe: Klasik müziğe yorumculuğuyla damgasını vurmuş piyanistimiz İdil Biret, 75. yaşını festivalde, barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanan geniş repertuarlı bir maraton ile kutlayacak. Piyano repertuarının en zor eserlerindeki yetkinliğiyle bilinen Biret, SEREL sponsorluğunda 2 Haziran Perşembe 20.00'de Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da, 5 Haziran Pazar 18.00'de Süreyya Operası'nda ve 8 Haziran Çarşamba 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde müzikseverlerle buluşuyor.


3 Haziran Cuma: Bu yılki temasını Shakespeare'in dizelerinden alan festival büyük yazarı özel bir konserle anıyor. 3 Haziran akşamı Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek konserde Shakespeare'in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için Mendelssohn'un bestelediği eseri, Orchestra of the Swan ile 2015 Leyla Gencer Şan Yarışması Halk Ödülü sahibi soprano Ayşe Şenogul ve tiyatro oyuncusu Tilbe Saran seslendirecek. Orkestra ayrıca, Mendelssohn'un son büyük orkestra eseri olan Keman Konçertosu'nda ise genç İngiliz kemancı Tamsin Waley-Cohen'i konuk edecek. Konsere Doğru etkinlikleri kapsamında konser öncesinde Asuman Kafaoğlu Büke, Shakespeare ve Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu üzerine Aya İrini Müzesi ön avlusunda 19.00'da bir konuşma gerçekleştirecek.


4 Haziran Cumartesi: Eşsiz konserlerle bugüne kadar izleyicilerini unutulmayacak müzik yolculuklarına çıkarmış olan İstanbul Müzik Festivali, ilk kez gerçekleştireceği Müzik Rotası´nda Beyoğlu´nun tarihi mekânlarında gerçek bir yolculuk vadediyor. Beyoğlu'nun tarihi mekânlarında Üç Horan Kilisesi, Meryem Ana (Panayia İsodion), Sent Antuan Alt Kilisesi, Hollanda Konsolosluğu Şapeli, Kırım Anglikan Kilisesi ve gerçekleştirilecek konserler, bluechip Creative Events sponsorluğunda 4 Haziran Cumartesi günü 11.00 ve 12.00 olmak üzere iki seans halinde gerçekleştirilecek.


Aynı akşam klasik müzik dünyasının efsanevi isimlerinden piyanist Maria João Pires, düzenli işbirliği yaptığı usta çellist Antonio Meneses ile saat 20.00'de Süreyya Operası sahnesinde bir araya geliyor. İkili konserde Beethoven'in 24 numaralı Viyolonsel Sonatı ve Piyano Sonatı No.32'yi Brahms'ın 1 numaralı Viyolonsel Sonatı'nı ve Bach'ın 2 numaralı Viyolonsel Süiti'ni seslendirecek.


5 Haziran Pazar: İstanbul Müzik Festivali tarafından iki yıldır düzenlenen ve müzikseverlerin ilgiyle karşıladığı ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri bu sene de devam ediyor. Pernigotti sponsorluğuda 5 Haziran Pazar saat 11.00'de Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde gerçekleştirilecek konserde Viyanalı yaylı çalgılar dörtlüsü Auner Quartet, Mozart ve Schubert'in eserlerini yorumlayacak. Konserler rezervasyon@iksv.org adresinden alınacak rezervasyon onayıyla

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0