Paylaş   
14.04.2016

YA TÜKENİRSE BÜTÜN HİKAYELER?

/

Öncelikle albüme dair tez elden şunu söylemek gerekir, Soysal, ilk iki albümündeki karamsarlık bulutlarını bu albümde dağıtmış adeta. Albüm kapağındaki mavi bunun en önemli işareti. Mavi insanın umudunu hep ayakta tutan bir renktir, o da bunu seçmiş. Yaşar Kemal'in İnce Memed'inden bir pasajla merhaba demiş dinleyicilerine. Albümün geneli oldukça yerli yerinde, çok güzel sözleri olan şarkılarla bezeli. Açılışı Şaman'la yapıyor Soysal: " Çatısında ağaçtan evimin, kızıl yapraklar kiremitlerim,kuşların duasını dinlerim." Panteistik bir ibadethane sayabileceğimiz doğanın kucaklayıcılığına bir ses veriyor sözlerde. Kendisinin sözü ve bestelerinden oluşan albüm, insanı dinlerken içine çekenlerden: "Bir şeyler var dedim, var o şeyler, ben gidecekken ziyaret ettiler, yoktu sığınacak mağaram, bu yüzden yıldızlarla hep iyidir aram."
Mizah yazarlarımızdan Vedat Özdemiroğlu'nun da ses verdiği Daha Yaşamam Lazım'da söylenen, mutsuzluğumuzun daimiliğine bir sitem gibi. Ama aşılacaktır eninde sonunda, dalgalara sormak lazımdır belki de. Ve Diriliş vakti geldiğinde: " Hayalin karıştıkça gölgelere,kafiyeler diriliyor önümde."
Soysal; bütün bir albümde birbirine eklemlenen kısa hikâyeler anlatıyor bir bakıma sözlerinde. Bunun melodik altyapısı, insanı yormayan ama düşüncelere daldıran bir hava katıyor. Turuncu sabahlara uyanmamızı istemesi bundan belki de: " Gölgeler alkışladı, kelebeğin minik dansını,çerçeve yere düşüp kırıldı, mırıltı müziğiyle kedi bana baktı."O kadar yalın ve net, mutlu olmak için güneşin dinginliğine kendimizi teslim etmemiz, hayatın olağan akışının seyrine dalmamız yeter belki de. Hayatın kendisi sadelikte daha anlam bulmuyor mu sahiden?
Çünkü mutlu melankoliler çağırıyor bizi: " Yumuşaktı çimen, papatya sen ve ben, yuvarlanırken, akşam ışığında."Sufiler derler ki, yolun sırrı yolun kendisi. Şirin Soysal bize sırrını veriyor belki de, sade bir hayata özlem. Bizler, bunca hırgür ve kavganın ortasında hikâyelerimizi biriktirirken, birinin olan biteni kıyıdan görmesi gerekiyordu, bence Soysal bunu yapıyor. O kadar farklı bir açıdan ve o kadar yalın yapıyor ki bunu, biz toz oluyoruz, duman oluyoruz, yoruluyoruz, öfkeyi yeğliyoruz çoklukla.
İşte bunun için hayatın içindeki olumlulukları, sürprizleri de es geçmemek lazım. Gelecek güzel güneşli günlerin hatrına, içinde bebek seslerinin yankılandığı temiz yarınlara.

UĞUR BİRYOL

Mutlu Melankoli, Şirin Soysal, Ak Müzik

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
146
0
157
0
158
0