Paylaş   
07.12.2014

SAKIN... TESLİM OLMA!

/

Peyk'i " İçimdeki İz" albümünden biliyoruz ya şimdilerde yeni albümleri "Teslim Olma!" ile yeniden ve daha güçlü ses veriyorlar.
Peyk grubunun üçüncü solo albümü Teslim Olma, yakın bir zamanda yayınlandı. Albümde genel olarak kent yaşamı, birey halleri, insan ilişkileri, tabiata insanın ettiği kötülükler, insanın insana ettiği zulümler, hayatta kalma savaşları gibi çok sayıda tema incelikli sözlerle yorumlanmış. Ben albümün genel konseptini ve şarkılarını çok yerli yerinde bulmakla birlikte, rock müziğin ya da alternatif skalanın çok çok iyi bir temsili olduğuna inanıyorum. Bence bu albüm; ilk ikisinin de hakkını teslim ederek, Peyk'erleri memnun edecek hatta yeni bir dinleyici kitlesi kazandıracak nitelikte bir albüm çalışması olmuş.
Albümde toplamda 12 eser yer alıyor. Bu Ben isimli şarkıyla başlıyor; ters köşeye yatırarak: " Kadınlar of göz alıcı ve güzel, yüreğim öyle salak ki, bu ben, ben değil."Karnım Aç da ise; bireyin yalnızlığına gönderme yaparak, " Hey boşver böyle de iyi, bırak beni kendi başıma." diyor Peyk. İkinci albümlerinin isim şarkısı İçimdeki İz de yerini alıyor albümde: " İçindeki iz derin derin,hayra alamet değil, içindeki güz rengi izler, suçunu herkesten gizler."
Kare Kafa ise tumturaklı sözleriyle sıkı bir sistem eleştirisi: " Kare kafa işin aslı böyle, al sat iç edileyşın; gecekondu oy ver, oligarşi boy ver, çal çırp piç edileyşın/Hani farkındaydın, hani farkındaydın, onun çarkındaydın, ne bizdensin ne onlardan, özgür olmak suç artık." Evet özgür olmak kadar özgürlüğü talep etmenin de suç olduğu bu memlekette, yaşamak da zorlaşıyor gitgide. Peyk; bu zorluğu kentli gözünden dile getirme çabasının bir ürünü olarak şarkılarına ses veriyor. Gezi'ye selam durduğu şarkısı Yürüyor Sokak'ta olduğu gibi: " Kim sana bunu yap diyor, kim sana boyun eğ diyor,kırılsın belin lan, dimdik durmaktan,korkma yasaklardan, sen bana yaslan."Ve bu sistemin içindeki tipoloji de elbette nasibini alıyor fazlasıyla; Yıkama Kot şarkısındaki tiplemenin resmine bakınca; bi convers,saçı Bekham surat Oktay olan maskenin ardındaki yüzlere vuruyor tokadını sessizce.Bu arada belirtmeden geçmemek lazım; albüm kartonetindeki illüstrasyonlar çok nefis. Ve madenlere selam veren Göçük şarkısı. Öleyazdı çocuklar ve göçük indi kanallara.Kara bahtlı çocuklar; kaderini kare kafaların belirlediği.Acımasız ya dünya, insan bi dönüp kendine bakmalı; ne için yaşıyor, ne için mücadele ediyoruz diye?
Peyk, şarkıları; son dönemlerin adı konulmamış tuhaf zamanlarının, sıkıntılı hallerinin bir resmigeçidi adeta. O hallere olan isyanın birebir izdüşümü; Teslim Olma; modern kent yalnızlıklarında bilhassa, müsekkin niyetine.Sen de teslim olma ama şarkılara değil.

UĞUR BİRYOL (ubiryol@gmail.com)
Peyk/Teslim Olma/ Kalan Müzik

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0