Paylaş   
06.02.2014

UZUN YILLAR SONRA SESUNİ DUYDUK

/

Erdal Bayrakoğlu ismi, adını buraya sıralamakta zorlanacağımız epeyce bir müzisyenle yan yana anılmıştır, çalıştığı onca isimle güzel işler yapmıştır. Şimdi ikinci albümüyle karşımızda.

Erdal Bayrakoğlu; bundan altı yıl evvel Zifona ismini verdiği ilk albümünü yaptığında, sıra dışı sesiyle oldukça ilgi görmüştü. Çünkü sıra dışı sesiyle ve güçlü vokaliyle hemen ona "Laz Pavarotti" dediler, haksız da sayılmazlardı çünkü çok güçlü bir sesi var Bayrakoğlu'nun. Lazca ve Türkçe türküleri söyleyen Bayrakoğlu, geçmişte çalıştığı protest onca ismin kendisine verdiği birikimle de yoluna devam etti. En son Karadeniz'e Kalan isimli derlemede mükemmel bir Sopez Gulur yorumuyla karşımıza çıkan Bayrakoğlu, ayakseslerini bize buradan duyurmuş ve ikinci albümüne yelken açmaya başlamıştı. İşte altı yıl aradan sonra "Sesumi Duyacaksun" ismini verdiği albümüyle arz-ı endam etti.


, Uyum isimli şarkıyla açılıyor, sözleri İbrahim Karaca'nın yazdığı şarkıda Bayrakoğlu, merhaba diyor bize. Sonra albüme ismini veren şarkı geliyor yine Karaca'nın sözleri ve Medeni Kesgin'in bestesi ile oldukça hoş, melodik bir şarkı sunuyor bize, beklediğimize değdi diyebiliyoruz. Albümün ilk Lazca şarkısı ise Furthunaşa Gebulur (Fırtına deresine iniyorum), kadın vokallerle geleneksel icranın güzel bir örneğini sunuyor. Sözleri yine Karaca'ya, bestesi Bayrakoğlu'na ait Eski Yara, Bayrakoğlu'nun Ayhan Demirci ile sözlerini yazıp, kendi bestelediği Oy Gelin, anonim sözlere sahip Lazca Xoloti Kelevagi( Yine karşılaştım), Gürcüce bir şarkı olarak Tamara, Bayrakoğlu'nun kendisinin söz ve bestesi E Çona, Yunanistan ve Trabzon'un ortak mirası Rumca'dan Saranta Mila Kokna, İbrahim Karaca'nın sözlerini HES'lere isyan niteliğinde yazdığı Yalan Dere, sanatçının sözlerini kendi yazdığı Cumaşgimi (Kardeşim) gibi güzel şarkı ve türküler yer alıyor albümde. Sürpriz ise sonda; memleketin Çavbella olarak bildiği, daha evvel Yorum'dan dinlediğimiz İtalyan partizanlarının söylediği şarkıyı herhalde ilk defa Lazca dinleme şansımız oluyor.

Bayrakoğlu, altı yıl aradan sonra güçlü sesiyle kulaklarımızın pasını silerken, bir taraftan da Doğu Karadeniz'in çoksesli, çok kimlikli, çokkültürlü yapısına bir kez daha selam verilmesine vesile olarak sesuni duyuruyor, iyi de ediyor elbette, siz de onun sesine ses verin, hayde.

Erdal Bayrakoğlu/ Sesumi Duyacaksun/ Beyoğlu Metropol Müzik

UĞUR BİRYOL

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0