Paylaş   
31.07.2013

YENİ TÜRKÜ´DEN ´GAZ YENİDEN´ ÇIKIŞI

/

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), 5 Ağustos'ta yapılacak olan Ergenekon Davası karar duruşması için şarkı yaptı. Silivri'de gerçekleştirilecek Ergenekon Davası karar duruşması için katılım çağrısı yapan TGB'nin Akıl Fikir Bürosu, Yeni Türkü'nün "Aşk Yeniden" şarkısının sözlerini değiştirerek "Gaz Yeniden" isimli şarkıyı yazdı.
Bunun üzerine Yeni Türkü grubu Gaz Yeniden´le ilgili bir açıklama yaptı.

´Konuyu fazla dallandırıp budaklandırmadan, düşüncemizi aktaralım:
ANA mesele şudur: Öncelikle burada, sahibi belli bir sanat eserinden söz ediyoruz. Bir eseri sahibinden izin almadan hatta fikrini bile sormadan habersizce değiştirip, medyada yayınlamak büyük saygısızlıktır. Konu elbetteki telif parası veya maddi çıkar değil, habersiz ve onaysız olarak şarkının DEĞİŞTİRLMESİ ve MEDYAYA sunulmasıdır. Kaldı ki telif hakkı eser sahibinin en doğal hakkıdır ama burada ticari bir kullanım amacı olmadığını bellidir ve kimsenin de aklından maddi bir talep geçmemiştir. (Sayısız kısa film ve belgesellere ücretsiz izin vermişizdir. Tabi bizden izin alma kibarlığını gösterenlere!)
Aynı saflarda faşist uygulamalara karşı birlikte olmamız, fikir hakları ihlalini asla ve asla mazur gösteremez. Aksine, bizler fikir haklarına sonuna kadar sahip çıkmak zorundayız. Sap ve saman birbirine karıştırılmasın.
Görüş ve fikirler meselesine gelince: Eğer iktidar gibi biat kültürüne dahil değilsek, fikirlerimiz tabi ki farklı olacaktır ve dolayısıyla da fikir çatışmaları kaçınılmazdır. Her fırsatta farklı fikirleri döneklik ilan etmek, insanları düşman ilan edip ötekileştirmek, tam da Gezi Direnişinin karşı çıktığı tavırlardır....


Şarkının değiştirilen sözleri şöyle:

Gaz yeniden bitti artık bu son derken

Gaz yeniden varlarımız yıkılırken

Gaz yeniden Silivri´den güneş doğarken

***

Gözlerimiz doluyor gazınızın şiddetinden haykırmak istiyoruz

Etekleriniz tutuşurken milletin öfkesinden Ergenekon´dan çıkıyoruz

***

Gaz yeniden iktidarın sonu gibi

Gaz yeniden hem yıkıcı hem yepyeni

Gaz yeniden Silivri´den güneş doğarken

Gaz yeniden yarını yarattı Silivri´den

Video Galerisi
Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
146
0
157
0
158
0