Film Müzikleri

SAMANYOLU BİLMECESİ

12 Nisan 2019 Cuma 15:40

Geçmişte Avrupa’yı sallamış popüler şarkıların belgesellerini hazırlayan bir İtalyan TV kanalından arayıp 50. yaşını kutlayan Oh Lady Mary’nin, yani Samanyolu şarkısının İngilizce aranjmanının gerçek bestecisinin kim olduğunu sordular. Programın yapımcıları kaynaklardaki belirsizliğin kafa karıştırdığını, gerçeği öğrenmek istediklerini söylediler.

Ne yazık ki, sağlıklı bilgi sunamadık. Konuyu bilebilecek birçok insan halen hayatta ama, Samanyolu gibi Yeşilçam’ın en sevilen şarkısıyla ilgili bu problem bir türlü çözülemiyor. Temennimiz, net bilgisi olanların bir an önce gerçeği tarihe not düşmesi.

Şarkının klasik öyküsü şöyle: Orhan Aksoy’un yönettiği, başrollerde Hülya Koçyiğit’le Ediz Hun’un oynadığı ‘renkli’ Samanyolu, Ocak 1968’de gösterime çıkıyor. Seyirci filmin sözsüz müziğini beğeniyor ve plağını soruyor. Müziğin bestecisi gözüken Metin Bükey harekete geçiyor ve söz yazdırmak amacıyla arkadaşı Teoman Alpay’a gidiyor.

Alpay sözleri yazıyor. Bükey şarkıyı seslendirmesi için Timur Selçuk’a teklif götürüyor ama, Selçuk eseri alaturka bularak kabul etmiyor. O günlerde Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’yla İzmir Fuarı’nda sahneye çıkan Berkant çağırılıp apar topar stüdyoya sokuluyor.

Sözlerde samanyolu kelimesi geçmiyor ama, Berkant şarkının bir yerinde ‘Bir şarkısın Samanyolu’ diyerek işi çözüyor. 45’lik plak Bükey’in şirketi Televizyon Plak etiketiyle yayınlanıyor ve 100 bin satıyor.

O günlerde Türkiye’ye sık gelip giden, Türkçe birkaç 45’lik de çıkaran Patricia Carli, Samanyolu’nu ülke dışına pazarlıyor ve noterden şarkının bestecisi olduğunu resmileştirmiş Metin Bükey, parçayı Hollandalı David Alexander Winter’a veriyor. Samanyolu 1969’da önce Hollanda’da, ardından da Avrupa’da Oh Lady Mary adıyla patlıyor. Dalida da İtalyancasını söylüyor.

Yıllar sonra Teoman Alpay yaşamını yitirince, Alpay’la bir dönem aynı evde yaşamış Müjde Ar, Samanyolu’nun Teoman Alpay’ın bestesi olduğunu ve bir İzlanda şarkısından esinlendiğini, şarkının sözlerinde annesi Aysel Gürel’in de payı olduğunu anlatıyor. Berkant da aynı günlerde konuya girip şarkının düzenlemesinin ve yorumunun tamamen kendisine ait olduğunu belirtiyor.

Polemik büyüyor ve zamanında Alpay’ın bir rakı karşılığı besteyi Metin Bükey’e verdiği, iyi bir icracı olmasına karşın Bükey’in ne yazık ki başka bestesi olmadığı söyleniyor. Uzmanlar işe karışıyor; parçanın tadının Alpay’ı anımsattığında fikir birliğine varılıyor. Ancak, yine de bir arpa boyu yol alınamıyor… CUMHUR CANBAZOĞLU (SİNEMA SEVEN MECMUA/ MART 2019)

 

 Diğer Haberler

ASLAN KRAL'IN MÜZİK ALBÜMÜ SATIŞA ÇIKTI!
ASLAN KRAL'IN MÜZİK ALBÜMÜ SATIŞA ÇIKTI!
20 Temmuz 2019 Cumartesi 17:22

YARIM ASIRLIK SİHİRLİ MÜZİK YOLCULUĞU
YARIM ASIRLIK SİHİRLİ MÜZİK YOLCULUĞU
20 Haziran 2019 Perşembe 08:25

HELLBOY'A MÜZİK PANSUMANI
HELLBOY'A MÜZİK PANSUMANI
20 Haziran 2019 Perşembe 08:18

BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAYACAK HER ŞEY
BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAYACAK HER ŞEY
28 Mayıs 2019 Salı 15:07

DOKSANLAR'A NOSTALJİK GEZİNTİ
DOKSANLAR'A NOSTALJİK GEZİNTİ
28 Mayıs 2019 Salı 15:03

UÇAN FİL DUMBO VE DİĞERLERİ...
UÇAN FİL DUMBO VE DİĞERLERİ...
24 Nisan 2019 Çarşamba 21:35

PREVIN USTA DA VEDA ETTİ
PREVIN USTA DA VEDA ETTİ
24 Nisan 2019 Çarşamba 21:31