FİLM MÜZİKLERİ

Radiohead'in denemeleri dışında film müziğinde bireysel olarak faaliyet göstermemiş Yorke gibi birinin, ilk Suspiria'nın efsane soundrackinin altında ezilmeden neler yapabileceği, neden böyle bir riske girdiği sorgulanıp durdu uzun süre. İlginçtir, Yorke'un malzemesi ortaya çıkınca karamsar kalemler bir anda ortadan yok oldu ve yapıt çoğunlukla iyi eleştiriler aldı. Pekiyi neler yapmıştı Yorke ? CUMHUR CANBAZOĞLU (SİNEMA SEVEN MECMUA/ARALIK 2018)

Haberin devamı için tıklayın.
Öyle herkese kolay kolay ´baba´ demezdi bizim halk; bir Süleyman Demirel, bir Baba Hakkı, Gündüz Kılıç, Orhan Gencebay, biraz Erkin Koray ve de son olarak Müslüm Gürses... CUMHUR CANBAZOĞLU

Haberin devamı için tıklayın.
Rus yönetmen Kirill Serebrennikov'un sekizinci uzunmetraj çalışması Yaz (Leto) müziğin nasıl filminin çekilebileceğiyle ilgili çarpıcı bir rehber. Belgesel tadında ama kurgu; hem biyografi, hem de müzikal, ayrıca romantik... CUMHUR CANBAZOĞLU
Haberin devamı için tıklayın.
Müzisyen filmleri sorunlu oluyor. Kabaca iki tip iş çıkıyor bu dalda. Birincisinde müzisyen zirvede ve konserlerden alınan performans görüntüleriyle desteklenen şaşaalı dünya ve perdenin arkası anlatılıyor. Kameranın önüne geçen herkes sıra dışı şeyler söylemeye çabalıyor filan. İkincisi ise, ışığı erken sönmüş yıldızların nereden nereye geldiğiyle ilgili trajik öyküler. Şarkılar genellikle öyküye süs olurken filmin müzikal yanı zayıf kalıyor. Tabii ki istisnalar var ama, birçoğunda sonuç tatminkar değil. Kasım ayının flaş filmi Bohemian Rhapsody'nin sinemasal yanı için de türlü laflar edilebilir ama bu bambaşka bir konu; biz müzikal tarafa kafa yoralım. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ EKİM 2018)

Haberin devamı için tıklayın.
Bob Marley belgeseli Marley'den sonra bu kez de Houston'ın yaşantısını beyazperdeye taşıyan İskoç yönetmen Kevin McDonald 'Whitney' ile New Jerseyli hayat dolu bir yeteneğin öyküsünü şahitleri konuşturarak, kötü vakitleri hiç es geçmeyerek çekmeyi tercih etmiş. Yayınlanmamış görüntüler, bilinmeyen demolar, ortalıkta az dolaşmış sahne çalışmalarından kareler, sesli söyleşiler, arkadaşlardan bulunmuş özel videolar. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ EKİM 2018)
Haberin devamı için tıklayın.
Ayın flaş yapımlarından Papillon'un (Kelebek) en büyük handikabı her açıdan sürekli ilk filmle kıyaslanması. Michael Noer'in motor dediği andan itibaren yönetimiyle, oyuncularıyla, senaryosuyla, tekniğiyle ve de özellikle müziği ile sıkı gözlem altında.Çünkü Jerry Goldsmith öyle müzik yazmış ki 1973 tarihli ilk Kelebek'e; kolaysa gel de aşacak bir şey yarat. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/EKİM 2018)
Haberin devamı için tıklayın.
Bütün zamanların en sevilen film müziklerinden Love Story´nin şarkısına imzasını atmış besteci Francis Lai 86 yaşında yaşamını yitirdi. Fransız besteci, Love Story´e yazdığı müzikle 1970´de Oscar heykelciği kazanmıştı. Lai´nin yapıtları arasında, Cannes´da Altın Palmiye kazandığı, 1966 yapımı Bir Kadın, Bir Erkek de (yön: Claude Lelouch) vardı. Francis Lai, ayrıca Edith Piaf ve Juliette Greco gibi isimlere de şarkı yazmıştı.

Haberin devamı için tıklayın.
Vahşi Batı'nın vahşi öykülerini bol mizah sosuyla sunan İtalyan yönetmen Sergio Leone'nin filmleri ise özellikle çok sevildi ve defalarca seyredildi dünyanın her yerinde olduğu gibi.
Başarıda başrollerden biri de şüphesiz müziklerindi. Ennio Morricone'nin, ilkokuldan sınıf arkadaşı Sergio Leone'ye yazdığı parçalar en az filmler kadar ünlendi, sevildi.
Bu müthiş koleksiyon geçenlerde 'Sergio Leone-Greatest Western Themes of all Time' adıyla albümde toplandı... CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ EYLÜL 2018)

Haberin devamı için tıklayın.
Dönemin sevilen hafif müzik şarkılarına, türkülere yakın alaka gösteren, beş kuruş ödemeden bunları canı istediği gibi kullanan sektör, uzun süre özgün müziğe hiç ihtiyaç duymadan işleri yürüttü. Devamında da, yabancı filmlerin şarkılarına ve Klasik Batı müziği yapıtlarına göz dikti. O da yetmedi; enstrümantal müzik adına yerli pazara ne geliyorsa anında faydalandı.
Örnekler çeşitli ama, özellikle yabancı orkestra şeflerinin, ünlü enstrümantalistlerin best of albümlerinden aşırılmayan parça kalmadı gibi geriye... CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/EYLÜL 2018)

Haberin devamı için tıklayın.
Türkiye sinemalarında gösterime giren korku klasiği Halloween´in (Cadılar Bayramı) devam filminin müzik albümü yayınlandı. Serinin efsane yönetmeni John Carpenter bu kez koltuğu David Gordon Green´e teslim etse de, filmin müziklerinde yine onun imzası var. Bu kez oğlu Cody Carpenter ve Daniel Davies ile birlikte hazırladığı 21 parçalık albüm dijital ortamda satışa çıktı.
Haberin devamı için tıklayın.
Yıllar ne çabuk geçiyor; elektronik müzik deyince akla gelen ilk isimlerden Jean Michel Jarre 70 yaşına dayandı ve geçenlerde elektronik müziğe adadığı 50 yılını 'Planet Jarre' adını verdiği çift CD'lik best of albümle taçlandıracağını açıkladı.
Haberin devamı için tıklayın.
Yaz sezonunun iki iddialı yapımı Padlo Escobar'ı Sevmek ile Mary Shelley'nin film müzikleri albümlerine göz atacağız:
Haberin devamı için tıklayın.
Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) atanan kayyum, Cahit Berkay'ın da aralarında bulunduğu bir grup sanatçıyı kurumdan ihraç etti. Sonrasında Berkay genel kurula katılma olanağı buldu; mahkeme sürüyor, falan, filan.
Film müziği denince ülkede akla gelen ilk isim Cahit Berkay böyle bir muameleyi hak etmiyor şüphesiz.

Haberin devamı için tıklayın.
Bütün zamanların en başarılı pop müzik gruplarından sayılan, dünya çapında 385 milyon adet albüm satışına ulaşan ve hâlâ da satmaya devam eden ABBA'nın şarkılarından yola çıkarak çekilen 2008 tarihli müzikal Mamma Mia'nın devam filmi Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz'un (Mamma Mia Here We Go Again) müzikleri hem dijital ortamda, hem de CD ve plak formatlarında satışa sunuldu. Aylar öncesinden Türkiye'de de internet üzerinden siparişi alınan albüm nihayet piyasa.
Haberin devamı için tıklayın.
Beyazperdenin en sıkı üçkağıtçılarının bir araya geldiği Ocean's serisinin Gary Ross tarafından yönetilen yeni ayağı Ocean's 8'den malzeme olarak görkemli oyuncu kadrosu ile New York'ta gerçekleşecek 150 milyon dolar 'bütçeli' yeni soygunun heyecanı kullanılıyor sürekli medya ama, filmin en az onlar kadar ilginç, zengin ve 'ıskalanan' bir soundtracki var.
Haberin devamı için tıklayın.
Mayıs gişesini hareketlendiren Deadpool 2, sinemasal ve magazinsel özelliklerinin yanında ilginç bir haberle daha gündemde son günlerde.
Ünlü müzik dergisi Billboard'un haberin göre, sinema tarihinde ilk kez, bir filme yazılmış şarkılar sansür yiyerek çocuk tüketiciye yasaklandı.

Haberin devamı için tıklayın.
Müziğiyle ilgi çeken yerli yapımlardan bir diğeri de Arada (yön.: Mu Tunç) filmi. Punk müziğin Doksanlı yıllardaki Türkiye macerasından etkileyici bir fotoğrafı beyazperdeye taşıyan Arada'nın müzik albümü ıskalanmamalı.
Haberin devamı için tıklayın.
Sundance Film Festivali'nden jüri büyük ödülüyle dönen Kelebekler de (yön.: Tolga Karaçelik) işte bu tür ayrıksı işlerden biri. Filmin müzik tasarımı, Gevende grubunda vokali üstlenen Ahmet Kenan Bilgiç'e emanet edilmiş; iyi de edilmiş. Daha önce de belgesellere, kısa metraj çalışmalara, Atlıkarınca, Ferahfeza, İtirazım Var gibi filmlere, TV dizilerine müzik yazmış, Tolga Karaçelik'le Sarmaşık'ta da çalışmış, sinema camiasında bilinen bir isim Ahmet Kenan Bilgiç.
Haberin devamı için tıklayın.
Büyük durgunluk yaşayan ve dijital ortamda nefes almaya çabalayan müzik pazarındaki türlü olumsuz şartlara rağmen 'soundtrack albümler', ne güzeldir ki, bir türlü mağlubiyeti kabul etmiyor ve türlü ilginç projelerle, yeniden basımlarla listeler renklenmeye devam ediyor. Bu ay, yeni albümlerden özellikle arşivcilere ve koleksiyonculara yönelik iki zengin yapıta dikkat çekmek istiyoruz.
Haberin devamı için tıklayın.
İlk filminki kadar iyi bir soundtrack albümü bu. Dönemle ilgili içerdiği hoş örneklerin katkısıyla başarılı bir toplama olarak da arşivlere rahatlıkla alınabilir.
Haberin devamı için tıklayın.
1 - 2 - »
127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0