FİLM MÜZİKLERİ

Yıllar ne çabuk geçiyor; elektronik müzik deyince akla gelen ilk isimlerden Jean Michel Jarre 70 yaşına dayandı ve geçenlerde elektronik müziğe adadığı 50 yılını 'Planet Jarre' adını verdiği çift CD'lik best of albümle taçlandıracağını açıkladı.
Haberin devamı için tıklayın.
Yaz sezonunun iki iddialı yapımı Padlo Escobar'ı Sevmek ile Mary Shelley'nin film müzikleri albümlerine göz atacağız:
Haberin devamı için tıklayın.
Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) atanan kayyum, Cahit Berkay'ın da aralarında bulunduğu bir grup sanatçıyı kurumdan ihraç etti. Sonrasında Berkay genel kurula katılma olanağı buldu; mahkeme sürüyor, falan, filan.
Film müziği denince ülkede akla gelen ilk isim Cahit Berkay böyle bir muameleyi hak etmiyor şüphesiz.

Haberin devamı için tıklayın.
Bütün zamanların en başarılı pop müzik gruplarından sayılan, dünya çapında 385 milyon adet albüm satışına ulaşan ve hâlâ da satmaya devam eden ABBA'nın şarkılarından yola çıkarak çekilen 2008 tarihli müzikal Mamma Mia'nın devam filmi Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz'un (Mamma Mia Here We Go Again) müzikleri hem dijital ortamda, hem de CD ve plak formatlarında satışa sunuldu. Aylar öncesinden Türkiye'de de internet üzerinden siparişi alınan albüm nihayet piyasa.
Haberin devamı için tıklayın.
Beyazperdenin en sıkı üçkağıtçılarının bir araya geldiği Ocean's serisinin Gary Ross tarafından yönetilen yeni ayağı Ocean's 8'den malzeme olarak görkemli oyuncu kadrosu ile New York'ta gerçekleşecek 150 milyon dolar 'bütçeli' yeni soygunun heyecanı kullanılıyor sürekli medya ama, filmin en az onlar kadar ilginç, zengin ve 'ıskalanan' bir soundtracki var.
Haberin devamı için tıklayın.
Mayıs gişesini hareketlendiren Deadpool 2, sinemasal ve magazinsel özelliklerinin yanında ilginç bir haberle daha gündemde son günlerde.
Ünlü müzik dergisi Billboard'un haberin göre, sinema tarihinde ilk kez, bir filme yazılmış şarkılar sansür yiyerek çocuk tüketiciye yasaklandı.

Haberin devamı için tıklayın.
Müziğiyle ilgi çeken yerli yapımlardan bir diğeri de Arada (yön.: Mu Tunç) filmi. Punk müziğin Doksanlı yıllardaki Türkiye macerasından etkileyici bir fotoğrafı beyazperdeye taşıyan Arada'nın müzik albümü ıskalanmamalı.
Haberin devamı için tıklayın.
Sundance Film Festivali'nden jüri büyük ödülüyle dönen Kelebekler de (yön.: Tolga Karaçelik) işte bu tür ayrıksı işlerden biri. Filmin müzik tasarımı, Gevende grubunda vokali üstlenen Ahmet Kenan Bilgiç'e emanet edilmiş; iyi de edilmiş. Daha önce de belgesellere, kısa metraj çalışmalara, Atlıkarınca, Ferahfeza, İtirazım Var gibi filmlere, TV dizilerine müzik yazmış, Tolga Karaçelik'le Sarmaşık'ta da çalışmış, sinema camiasında bilinen bir isim Ahmet Kenan Bilgiç.
Haberin devamı için tıklayın.
Büyük durgunluk yaşayan ve dijital ortamda nefes almaya çabalayan müzik pazarındaki türlü olumsuz şartlara rağmen 'soundtrack albümler', ne güzeldir ki, bir türlü mağlubiyeti kabul etmiyor ve türlü ilginç projelerle, yeniden basımlarla listeler renklenmeye devam ediyor. Bu ay, yeni albümlerden özellikle arşivcilere ve koleksiyonculara yönelik iki zengin yapıta dikkat çekmek istiyoruz.
Haberin devamı için tıklayın.
İlk filminki kadar iyi bir soundtrack albümü bu. Dönemle ilgili içerdiği hoş örneklerin katkısıyla başarılı bir toplama olarak da arşivlere rahatlıkla alınabilir.
Haberin devamı için tıklayın.
İki aydır film müzikleri pazarı çok renkli, hareketli ve bereketli. Bunlardan kısa, kısa birkaç örnek:
Haberin devamı için tıklayın.
Arif V 216 ile aynı tarihlerde vizyona çıkan 'Enes Batur Hayal mi Gerçek mi' filminin de müzik albümü yayınlandı. İnternette milyonlarca kez tıklanan popüler videoların devamında beyazperdeye transfer olan ve kısa sürede bir buçuk milyondan fazla seyirciyi salonlara çeken Enes Batur, filmin soundtrackini yayınlamayı da ihmal etmedi.
Haberin devamı için tıklayın.
Filmde, sünnet düğünü ve gazino sahnelerinde seslendirilen bütün şarkılar Arif Işık'ın gırtlağıyla okuyan Cem Yılmaz, Seda Bakan ile Zeynep Farah Abdullah'ın şaşırtıcı ölçüde güzel ve temiz yorumlarıyla çok ilgi gördü. Hatta öyle ki, bu yeni versiyonlarda tane, tane söylenmiş sözlerle bir çok hit şarkı yeniden keşfedildi...

Haberin devamı için tıklayın.
Kartvizitindeki 'Altın Küre' ödülüyle ve başrol Diane Kruger'e gitmiş Altın Palmiye heykelciliğiyle gösterime giren Fatih Akın imzalı Paramparça'nın süksesi, ağır eleştiriler sonucu hayli zedelense de film için seçilen şarkılar durumu, en azından müzikal açıdan kurtarıyor.
Haberin devamı için tıklayın.
Yerli filmlerin müzik albümleriyle ilgili gayet kısır bir ay geçirdik doğrusu. Biz de, aralarında Suburbicon, Doğu Ekspresinde Cinayet, Kare, Justice League: Adalet Birliği, Kardan Adam, Aman Doktor gibi yapıtların da bulunduğu yabancılar listesinden üç nitelikli çalışmayı öne çıkarıp tanıtalım dedik bu kez:
Haberin devamı için tıklayın.
Melih Kibar'ın yeteneği, Hababam Sınıfı'nın hazırlıklarını sürdüren Ertem Eğilmez'in de dikkatini çekiyor ve ondan ´Çoban Yıldızı´ ayarında beste istiyor filmine.
Kibar'ın bu kez biraz daha fazla vakti oluyor ve daha rahat yazıyor ´Hababam Sınıfı´nın o çok sevilen müziğini. Sonuç, Antalya´dan gelen Altın Portakal ve yıllara meydan okuyacak, kuşaktan kuşağa aktarılacak bir besteye sahip olmanın getirdiği mutluluk...

Haberin devamı için tıklayın.
Film müziği denince akla gelen ilk isimlerden Alman besteci Hans Zimmer, bir Kanada radyosuna yaptığı açıklamayla Radiohead'in Bloom (2011 tarihli The Kings of Limbs albümünden) parçasını, BBC'de yayınlanacak Blue Planet belgeselinin ikinci bölümünde kullanılmak üzere büyük orkestraya uyarladığını duyurdu.
Haberin devamı için tıklayın.
Thor: Ragnarok'u izleyeceklere bir tavsiyemiz var; önce mutlaka filmin müziklerini dinleyin. Bir saat 13 dakikalık malzemeyi oluşturan elektronik tınılar ABD'li besteci Mark Mothersbaugh'un sıra dışı düzenlemeleriyle öyle bir hava yaratıyor ki, daha tek kare seyretmeden Marvel'in kahramanlarıyla uzayda oradan oraya seyahate, gerektiğinde onunla bununla dalaşmaya hazır hale geliyorsunuz! Şaka bir yana, filmin müziğinin bazı bölümlerde oyunculardan iyiden iyiye rol çaldığını söylemek gerek.
Haberin devamı için tıklayın.
Konunun meraklıları, 'kült' mertebesine ulaşmış Suspiria'nın müziklerinin korku sineması için ne derece mühim olduğunu bilir. Bizde de hatırı sayılır fanatiği vardır. Türkiye'de gösterime girdiğinde, Unkapanı piyasasının şaşırtıcı hızla önce 45'lik, devamında da uzunçalar olarak yerli piyasaya çıkardığı plaklar hâlâ yüksek paralara alıcı bulur. Bizim de, kenarından köşesinden küçük bir Suspiria 45liği serüvenimiz vardır; anlatalım:
Haberin devamı için tıklayın.
1 -
127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0