SÖYLEŞİLER

Disco müziğin babalarından sayılan Giorgio Moroder 78 yaşında ilk turnesine çıkmaya hazırlanıyor. A Celebration of the 80's adı verilen turne 1 Nisan 2019'da Birmingham'dan başlayacak ve Avrupa'yı dolaşacak.
Haberin devamı için tıklayın.
Selda Bağcan ´Yıllar evvel solcu ve komünist diye sevmezler demiştim, doğru. Ama dünyaca ünlü olduktan sonra sosyete de ister istemez bana kulak vermek zorunda kaldı´ dedi. Bugün olsa, Yaz Gazeteci şarkısını ´İş Bankası'na el koymak isteyenleri de yaz gazeteci şeklinde değiştireceğini ifade eden Bağcan, Posta Gazetesi´nden Oya Çınar´ın sorularını yanıtladı.
Haberin devamı için tıklayın.
Yılın en büyük kültür-sanat olaylarından bir tanesi, 80'li, 90'lı yılların efsane gruplarından olan Mozaik'in, 25 sene sonra tekrar sahneye çıkması. Bununla beraber Progresif Rock'ın önemli temsilcilerinden Nekropsi de, Mehmet Güreli, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi, Birsen Tezer, Hüsnü Arkan ve Fazıl Say da aynı etkinlikte sahneye çıkacak.Tüm bu sahneler Ada Müzik'in organize ettiği 'Burada Müzik Var' etkinliğinde 28 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında Moda Kayıkhane'de gerçekleşecek. Biletlerin 'buradamuzikvar.com'dan alınabileceği etkinlik öncesinde Ada Müzik'in sahibi Bülent Forta ile konuştuk. BURAK ABATAY (BİRGÜN/16.09.2018)
Haberin devamı için tıklayın.
Mazlum Çimen, Sivas'ta babası Nesimi Çimen'le birlikte katledilenler anısına 'Usta Malı' adlı bir albüm çıkardı. Katliamın 25. yıldönümünde çıkardığı özel albümdeki 24 eseri, babasının cura ve bağlamasıyla seslendirdi. MİYASE İLKNUR (CUMHURİYET/02.07.2018)

Haberin devamı için tıklayın.
Teoman, Koyu Antoloji´de eski şarkılarını yeniden yorumluyor. "Her şey kopkoyu olacak!" diyerek yola koyulan Teoman, albümü "Kalbimin karanlık tarafından yazıyorum ben. En sert, en kafası karışık, en ümitsiz, en inançsız, en korkak, en hatalı yerinden yazıyorum kalbimin" sözleriyle anlatıyor. DENİZ DURUKAN (gazeteduvar.com.tr)
Haberin devamı için tıklayın.
'What's Next' projesiyle 24. İstanbul Caz Festivali'nde sahneye çıkacak, ABD'de yaşayan çok yönlü müzik insanı Mehmet Ali Sanlıkol ile müzikal serüveni, son albümü 'Resolution', bundan sonraki hedefleri ve müzikte küreselleşme hakkında konuştuk... SEDAT ERGİN (HÜRRİYET/07.07.2017)
Haberin devamı için tıklayın.
Athena üyeleriyle Caddebostan'da, müştemilattan çevirdikleri yeni stüdyolarında buluştum. Grup yeni albümlerinin kayıtlarını burada yapacak. Ve Athena tarihinde ilk kez gruba bir kadın müzisyen katılacak... 17 yıl aradan sonra Açıkhava konserine hazırlanan Athena'ya aklıma gelen her soruyu sordum. CENGİZ SEMERCİOĞLU (HÜRRİYET/04.06.2017)
Haberin devamı için tıklayın.
Sihirli bir formül vermiyor bana Taner Öngür ama onun yerine geçebilecek değerlerden bahsediyor; "Egolarımız var elbet ama birbirimize duyduğumuz saygı her şeyin önünde. Bir de yıllarca yan yana üretmiş olmanın verdiği bir alışkanlık, onun konforu. Yapılmış olana ve tarihine saygı duyuyorsun. Sırrı nedir bilemiyorum ama uyumlu bir grup olduğumuz kesin" ALEV DOĞAN (ABC GAZETESİ/26.05.2017)

Haberin devamı için tıklayın.
Geçen hafta Hürriyet Pazar'da yayımlanan 'Türkiye'nin en iyi 100 albümü' başlıklı dosya çok ses getirdi. Bu hafta; müzisyenlerden yorumculara, eleştirmenlerden prodüktörlere 100 kişilik jürinin seçkisinde ilk 10'a giren albümlerin hikâyelerini dinledik. GÜLİZ ARSLAN (HÜRRİYET/30.04.2017)
Haberin devamı için tıklayın.
Bülent Ortaçgil, Birgün Gazetesi´nden Burak Abatay´la konuştu. Ortaçgil, kentlilik, şarkılarındaki politik unsurlar ve günümüzün tartışması anayasa değişikliğine kadar birçok konuda soruları cevapladı.
Haberin devamı için tıklayın.
Kaleme aldığı bir yazı nedeniyle FETÖ lideri Fetullah Gülen'in, 17 yıl önce tazminat davası açtığı müziğin efsane ismi İlhan İrem, "En katı engizisyon döneminde bile sanatçılar korunmuş, toplumun gözbebeği olmuştur" dedi. GÖKMEN ULU (SÖZCÜ, 04.01/2017)


Haberin devamı için tıklayın.
Müzik-eğlence sektörünün ülke gündeminden fazlasıyla etkilendiği bugünlerde, Türkiye'yi temsilen dünyanın pek çok ülkesinde konser veren Kolektif İstanbul'un Fransız kurucusu Richard Laniepce'e "Kendi ülkenize dönmeyi düşünüyor musunuz?" diye sorduk. Sorularımızı grubun vokali ve eşi Aslı Doğan ile yanıtladı. HÜRRİYET/26.07.2016

Haberin devamı için tıklayın.
Moğollar'ın efsane ismi Cahit Berkay, 50. sanat yılında; sanat hayatını, projelerini ve müziğini evrensel´e anlattı: Sen Amerikalı John gibi gitar çalamazsın. O adamın DNA'sında gitar var, seninkinde saz. Ama sen sazı tanımıyorsun, küçük görüyorsun. Beslenme çantanı kendi kültürünle dolduracaksın önce. Çantan boşsa şimdiki popçuların şarkıları çıkar ortaya. DEVRİM ACAROĞLU (EVRENSEL/19.01.2016)
Haberin devamı için tıklayın.
MFÖ'nün M'si Mazhar Alanson, gruptan bağımsız yeni bir projeyle müzik severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Son dönemde MFÖ konserlerinin eller havaya konseptine dönüştüğünü, bu nedenle pek çok şarkısını seslendiremediğini belirten Alanson, "Mazhar Olmak" adlı müzikli gösterisiyle yakında Zorlu PSM'de olacak. Mazhar Alanson projenin detaylarını, Özkan Uğur ve Fuat Güner'in bu işe yaklaşımlarını Hürriyet Gazetesi´nden Cengiz Semercioğlu´na anlattı.
Haberin devamı için tıklayın.
Adele´in ´Milllion Years Ago´ adlı şarkısı ile Ahmet Kaya´nın ´Acılara Tutunmak´ şarkısı arasındaki benzerlik tartışma konusu oldu. Peki Peki Türkiye müzik tarihi boyunca kim kimden (ç)almıştı? Müzik eleştirmeni Naim Dilmener'e ile konuştuk. KÜBRA PAR (HABERTÜRK)
Haberin devamı için tıklayın.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu´nda unutulmaz bir konser veren Marianne Faithfull´un bu yıl müzikteki 50. yılı... 68 yaşındaki İngiliz müzisyen Faithfull ile, son albümü 'Give My Love To London'dan aşka ve teröre kadar her konuda konuştuk.(HEJA BOZYEL/HÜRRİYET-23.11.2015)


Haberin devamı için tıklayın.
İdealist yayıncılığın Türkiye'deki en iyi örneği olan Pan Yayınları, 30 yıla yakın bir süredir ülkede müzik kitaplarının tek adresi. Işık-Ferruh Gençer çiftinin büyük meşakketle bugüne getirdiği yayınevi şimdi müzik kütüphanesiyle gündemde. HALE KAPLAN ÖZ (STAR/06.09.2015)

Haberin devamı için tıklayın.
Hürriyet gazetesi müzik eleştirmeni Naim Dilmener, Cumhuriyet Gazetesi´nde yayınlanan söyleşide günümüzde globalleşmenin starlığa izin vermediğini ve "Dünyayı kapsama arzusu ile üretim yapmak, nitelik kaybına neden oldu. Müzisyen olarak "herkesi kapsayacağım" dersen çıta aşağı iniyor" dedi.
Haberin devamı için tıklayın.
Rap'in Türkiye'deki en önemli isimlerinden Ceza, yeni albümü "Suspus"u 26 Mayıs'ta çıkardı. İlk klibi de çalışmaya adını veren şarkıya çeken ünlü rap'çi, hedefinin 7'den 77'ye herkese rap dinletmek olduğunu söylüyor. SİNEM VURAL (HÜRRİYET/30 MAYIS 2015)


Haberin devamı için tıklayın.
Athena'nın yeni albümü "Altüst" grubun en sofistike çalışması. Gruptan Gökhan Özoğuz: "Gerçekten heyecanlanacağımız bir şey yapmak için uğraşmamız gerekiyordu. Bunu başardık. Bu albümle Athena tarihinde başka bir sayfa açtığımızı söyleyebiliriz" MEHMET TEZ (16.11.2014/ MİLLİYET)
Haberin devamı için tıklayın.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - »
127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0