ÖZEL DOSYALAR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 38.İstanbul Film Festivali´nin programı açıklandı. 38. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin programıyla sinemaseverlerle buluşacak.
Haberin devamı için tıklayın.
91. Oscar ödülleri sahiplerini buldu Peter Farrely´nin yönettiği Yeşil Rehber (Green Book) en iyi film seçilerek büyük sürpriz yaptı. Herkesin favori gösterdiği Roma ise en iyi yabancı film Oscarıyla evine döndü. Roma´nın yönetmeni Alfonso Cuaron ise en iyi yönetmen seçilirken. en iyi erkek oyuncu Ramiu Malek (Bohemian Rhapsody) , en iyi kadın oyuncu Olivia Colman (Sarayın Gözdesi)oldu. Kazananlar:
Haberin devamı için tıklayın.
91. Oscar Ödülleri adayları açıklandı. 24 Şubat 2019 tarihinde Los Angeles´daki Dolby Theatre salonunda düzenlenecek törenle açıklanacak Oscar Ödülleri´ne aday gösterilen isimler şöyle sıralanıyor:
Haberin devamı için tıklayın.
72.´si düzenlenecek BAFTA Ödülleri´nde adaylar belli oldu. Yorgos Lanthimos´un yönettiği The Favourite, 12 dalda BAFTA´ya gösterilirken Karanlıkla Karşı Karşıya, Yeşil Rehber, Bohemian Rhapsody, Roma, Bir Yıldız Doğuyor gibi filmler de bol adaylık kazandı. Adaylar:
Haberin devamı için tıklayın.
Mars Group ile sinemacılar arasında yaşanan kriz giderek büyüyor... Biletlerden yeterli payı almadıklarını ve ´mısır kampanyası´ adı altında haklarının çiğnendiğini belirten yapımcıların itiraz etmeye başlaması ve ardından Mars Group Kurumsal İlişkiler Direktörü Irmak Acar´ın "Yeni Cem Yılmaz´lar çıkarırız" açıklaması tartışmayı iyice alevlendirmişti. CGV Mars Entertainment Group CEO'su Dong Won Kwak´tan resmi açıklama geldi.

Haberin devamı için tıklayın.
Bir yıl daha geçti gitti işte. 2018 vizyonunda, 254'ü yabancı, 172'si yerli yapım olmak üzere; toplam 426 film yansıdı perdeye. Biz sinemamuzik.com-'Yıldızlı Pekiyi' yazarları, yıl boyunca beş üzerinden değerlendirdik bu yapımları. Şimdi, kendi yılsonu listelerimizi, sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
Haberin devamı için tıklayın.
Dile kolay; 60'lı yıllardan bu yana sürekli başrolde kalan, ürettikleri hep merakla, heyecanla izlenen en önemli İtalyan yönetmenlerden biriydi Bernardo Bertolucci. İlginç bir kuşağa mensuptu aynı zamanda; 'yeni gerçekçilik' için çok genç, '68'liler ya da militan sinemaya dahil olmak için de biraz yaşlı. CUMHUR CANBAZOĞLU
Haberin devamı için tıklayın.
Sinema ve televizyon alanında en iyilerin ödüllendirildiği 76. Altın Küre adayları açıklandı. ABir Yıldız Doğuyor, Roma, If Beale Street Could Talk, The Favourite ve Karanlıkla Karşı Karşıya gibi yılın ses getiren yapımları birçok dalda heykelciğe aday gösterildi. Altın Küre Ödülleri Adayları:
Haberin devamı için tıklayın.
Yeşil Rehber sezonun en iddialı filmlerinden biri. Katıldığı birçok festivalden ödülle dönen, ırkçılığa karşı duruşuyla politik olarak da destek bulan yapımın Oscar adaylığı sürpriz yaratmayacak gibi duruyor. Filmin iki başrolünden birini canlandıran, bugüne dek sergilediği parlak performanslara Yeşil Rehber´le bir yenisini ekleyen Viggo Mortensen katıldığı basın toplantısında soruları şöyle yanıtlamış:
Haberin devamı için tıklayın.
24 Ocak-03 Şubat 2019 tarihlerinde düzenlenecek Sundance Film Festivali´nin programı açıklandı. Festival başkanı John Cooper´ın verdiği bilgiye göre ektinliğe 33 ülkeden filmler katılacak. Program:

Haberin devamı için tıklayın.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Birlikte Güzel işbirliğiyle 5-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 17. Filmekimi sinemaseverlere dolu dolu bir program sunuyor. İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir'de de sinemaseverlerle buluşacak 17. Filmekimi, programa eklenen film ve ek seanslarla yarın başlıyor.
Haberin devamı için tıklayın.
22-30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak 25. Uluslararası Adana Film Festivali başladı. Uluslararası Adana Film Festivali´nde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak.
Haberin devamı için tıklayın.
70. Emmy Ödülleri, Los Angeles´taki Microsoft Tiyatrosu´nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sunuculuğunu komedyenler Colin Jost ve Michael Che´nin yaptığı tören, NBC televizyonundan canlı yayımlandı.
Haberin devamı için tıklayın.
Ödül sezonunun ipuçlarını taşıyan Toronto ve Venedik gibi iki büyük festivalin programları netleşti.
Haberin devamı için tıklayın.
Emmy Ödülleri´nin adayları açıklandı. Kaliforniya'daki Microsoft Theater'da düzenlenecek 70. Emmy Ödülleri, Colin Jost ile Michael Che´nin sunuculuğunda gerçekleştirilecek. Televizyon dünyasının en iyileri 17 Eylül´ü 18 Eylül´e bağlayan gece belli olacak. Adaylar:
Haberin devamı için tıklayın.
Genel Yayın Yönetmeni Murat Özer, online olarak başladıkları Arka Pencere dergisini anlattı. Özer "Günün Türkiye'sinin geldiği nokta düşünüldüğünde bunun çok daha zor bir iş olduğunu da kabul edersiniz. Sosyal medya, Arka Pencere Mecmua'nın tanıtımını yapabileceği tek mecra. Burada elimizden geldiğince sesimizi duyurmaya, henüz bizi tanımayan okurlara ulaşmaya çalışıyoruz" diyor. SONER SERT (gazeteduvar.com.tr)
Haberin devamı için tıklayın.
2018 İngiliz Akademisi (BAFTA) tarafından dağıtılan ´Televizyon Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. En İyi Drama ödülüne "Peaky Blinders" layık görülürken, En İyi Uluslararası Dizi ödülünü 2 Altın Küre sahibi "The Handmaid's Tale" kazandı. Toplamda üç adaylığı bulunan Netflix dizisi "Black Mirror" ise törenden eli boş döndü. Kazananlar:

Haberin devamı için tıklayın.
29. Ankara Uluslararası Film Festivali´nde ödüller dağıtıldı ve Mehmet Ali Konar´ın yönettiği Renksiz Rüya en iyi film seçildi. Tolga Karaçelik, Kelebekler filmiyle en iyi yönetmen, Kemal Burak Alper ´Güvercin´ filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu, Tuğçe Altuğ ´Kelebekler´deki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazandı. Ödül alanlar:
Haberin devamı için tıklayın.
29. Ankara Uluslararası Film Festivali, MEB Şura Salonunda yapılacak açılış töreniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bugün başlıyor. 2018 yılı Onur Ödülleri'nin sahiplerini bulacağı ve Türkiye sinemasının tanınmış simalarının katılımıyla gerçekleşecek olan törenin sunuculuğunu Ünsal Ünlü ve Özge Uzun üstlenecek.Program:

Haberin devamı için tıklayın.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone Red sponsorluğunda düzenlenen, Türkiye'nin en büyük uluslar arası sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 37. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 37. İstanbul Film Festivali'nde Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli ve başarılı örneklerinin yanı sıra usta sinemacılarla söyleşiler yer alıyor. İşte tam program:;
Haberin devamı için tıklayın.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - »
115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0