HABERLER

Berna Laçin, idam tartışmaları sırasında attığı "İdam çözüm olsaydı, Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı" tweeti nedeniyle hakkında açılan davada beraat ettiğini bugün sosyal medya hesabı Twitter aracılığıyla duyurdu.
Haberin devamı için tıklayın.
Yılmaz Erdoğan´ın yönettiği ´Organize İşler Sazan Sarmalı´ filmi dünden (15 Şubat) itibaren sinema salonlarının yanında Netflix´ten de yayınlanmaya başlayınca bazı sinemaseverler sosyal medya aracılığıyla büyük tepki gösterdi. 1237 salonda vizyonda olan ve toplam 2 milyon 579 bin 230 seyirciye ulaşan filmin henüz vizyonu tamamlamadan dijital platformda yayınlanması ortalığı karıştırdı. Filmin dağıtım şirketi ile sinema salon sahipleri de ayağa kalktı.
Haberin devamı için tıklayın.
Berlin Film Festivali yönetimi Çinli yönetmen Zhang Yimou´nun yeni yapıtı One Second´ın teknik nedenlerle festivalde gösterilmeyeceğini, yerine Yimou´nun 2002 tarihli Hero filminin programa alındığını duyurdu. Festivalin yarışma bölümünde yer alan One Second, dünya prömiyerini 15 Şubat 2019´da Berlin´de yapacaktı. Böylelikle Berlin´in ana bölümünde yarışan film sayısı 17´den 16´ya indi.
Haberin devamı için tıklayın.
İngiliz Film ve Televizyon Sanat Akademisi´nin dağıttığı BAFTA ödüllerinde de en iyi film heykelciği Roma´ya gitti. Londra´da düzenlenen törenle sahiplerine sunulan ödüllerin bir bölümünü de Sarayın Gözdesi topladı. Kazananlar:
Haberin devamı için tıklayın.
ABDli yönetmen, senarist ve oyuncu Woody Allen, e-ticaret devi Amazon'a tazminat davası açtı.
Haberin devamı için tıklayın.
Sinema yazarı Murat Erşahin´in yeni kitabı "Mümkünse Sıra Başı Olsun Lütfen" yayımlandı. Öykülerinde Kadıköy´ü, gündelik hayatı, sinema ve edebiyat aşkını anlatan Erşahin, Mehmet Açar´ın sorularını yanıtladı. MEHMET AÇAR (09.02.2019/haberturk.com)
Haberin devamı için tıklayın.
Usta İngiliz oyuncu Albert Finney 82 yaşında yaşamını yitirdi. Beş kez Oscar´a aday gösterilmesine karşın heykelciği kazanamayan Finney 60´lardan başlayarak Sevişme Günleri (Saturday Night and Sunday Morning), Tom Jones, Zaferin Bedeli (The Victors), Ayk Yolu, Charlie Bubbles, 70´lerde Gumshoe, Alpha-Beta, Şark Ekspresinde Cinayet, 80´lerde Kayıp Ufuklar, Kostümcü, 90´larda Saklı Anılar, 2000´lerde Büyük Balık (Big Fish), Skyfall gibi filmlerde rol almıştı.
Haberin devamı için tıklayın.
Ağır şeker hastalığı nedeniyle 2013 yılında sağ bacağı kesilen ünlü oyuncu Yalçın Menteş yaşamını yitirdi. Bir süredir Göztepe Özel Çağıner Hastanesi´nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Menteş oğlu Atilla Menteş haberi duyurdu:
Haberin devamı için tıklayın.
Müslüm Gürses´in eşi Muhterem Nur´un Müslüm Baba filminin yapımcısı Nuri Yıldırım ve Engelsiz Yaşam Vakfı yöneticileriyle mahkemelik olmasının ardından filmle ilgili yeni bir dava daha açıldı. Filmin esas organizasyonunu kendisinin yaptığını belirten yönetmen Tülün Yıldırım, iki yapımcının kendisini devre dışı bıraktığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu.
Haberin devamı için tıklayın.
69. Uluslararası Berlin Film Festivali bugün açılıyor. 7-17 Şubat tarihlerinde 17 film ´Altın Ayı´ ödülü için yarışacak. Festivalin açılışı Lone Scherfig´in yönettiği The Kindness of Strangers adlı filmle yapılacak.
69. Uluslararası Berlin Film Festivali´nde, Emin Alper´in Kız kardeşler filmi ile Fatih Akın´ın Altın Eldiven (Der goldene Handschuh) filmi de büyük ödül "Altın Ayı"nın favorileri arasında gösteriliyor.

Haberin devamı için tıklayın.
2019 Yönetmenler Birliği Ödülleri dağıtıldı ve en iyi yönetmen ödülü Roma filmiyle Alfonso Cuaron'un oldu. 71. kez dağıtılan Amerikalı Yönetmenler Birliği (DGA) Ödülleri töreninde Cuaron´a heykelciği vatandaşı Guillermo del Toro sundu. Bu başarıdan sonra Cuaron´un Roma´sının Oscar alma olasılığı daha da artarken, Hollywood kulisleri Roma gibi hem en iyi film, hem de en iyi yabancı film dalında da yarışan bir yapımın en iyi filmi almasının sürpriz sayılmaması gerektiğini konuşuyor.
Haberin devamı için tıklayın.
24 Şubat 2019 gecesi düzenlenecek Oscar töreninin otuz yılın ardından sunucusuz gerçekleşeceği açıklandı. Daha önce geceyi sunacağı açıklanan komedyen Kevin Hart geçmişindeki bir takım cinsellikle ilgili polemiklerin gündeme getirilmesi nedeniyle görevi bırakmış, Oscarlar´ı dağıtan Akademi uzun süre yerine sunucu aramıştı.

Haberin devamı için tıklayın.
Sinema Se7en Mecmua tarafından düzenlenen 10. Altın Kestane Ödülleri´ne aday isimler açıklandı. Sinema yazarlarının değerlendirmeleriyle saptanacak sonuçlar derginin Mart 2019 sayısında duyurulacak. Adaylar:
Haberin devamı için tıklayın.
Bodrum´daki evinde düştüğü belirtilen Fatma Girik hastanede tedavi altına alındı. Evinde dengesini kaybedip düşen Girik, bakıcılarının haber vermesi üzerine, sağlık ekipleri tarafından ambulansla Bodrum Devlet Hastanesine kaldırıldı. Boyunluk takıldığı gözlenen oyuncunun, bir süre müşahede altında tutulacağı belirtildi.
Haberin devamı için tıklayın.
Yılmaz Erdoğan Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Bensu Soral, Rıza Kocaoğlu, Okan Çabalar, Güven Kıraç, Ahmet Mümtaz Taylan, Ersin Korkut, Erdem Baş, Mahir İpek, Ekin Türkmen, Atakan Çelik ve Safa Sarı´nın oyuncu kadrosunda yer aldığı ´Organize İşler 2: Sazan Sarmalı´ 1400 salondaki gösteriminin ilk üç gününde 923 bin 663 seyirci tarafından izlendi. 2005 yapımı Organize İşler ilk 3 günde 583 bin 870 kişi tarafından izlenmiş, toplam 2 milyon 618 bin 244 bilet satmıştı.
Haberin devamı için tıklayın.
Yaratık (1979), Bıçak Sırtı (1982), Thelma ve Louise (1991) ve Gladyatör (2000) gibi klasikleşmiş filmleriyle tanınan Ridley Scott, THY için çektiği kısa film ile 15 yıl aradan sonra ilk defa bir reklam filminde yönetmenlik yaptı. Ridley Scott´un THY için çektiği reklam filmi Super Bowl´da izleyiciyle buluştu.
Haberin devamı için tıklayın.
2019 Amerikan Sinema Kurgucuları Ödülleri'ni kazananlar açıklandı. Film kategorisinde Bohemian Rhapsody ile Yorgos Lanthimos imzalı The Favourite (Sarayın Gözdesi) öne çıkarken, TV dizisi kategorilerinde The Marvelous Mrs. Maisel ile Escape at Dannemora ödülleri kazandı.

Haberin devamı için tıklayın.
ABD Sanat Yönetmenleri Birliği Ödülleri´nin 2019 yılı kazananları açıklandı. Sinema kategorilerinde Yorgos Lanthimos imzalı Sarayın Gözdesi ile Wes Anderson´ın yönettiği Köpek Adası ödüle layık görülürken, TV dizisi kategorilerinde Amazon´un ödül avcısı The Marvelous Mrs. Maisel ve The Alienist heykelciği kazandı.
Haberin devamı için tıklayın.
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 51. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni'nde Onur Ödülleri'nin oyuncu Sevda Ferdağ ile belgesel sinemacılar Ethem Özgüven ve Petra Holzer'e, Emek Ödülü'nün ise Beyoğlu Sineması'nı yaşatma kampanyası gönüllüleri ve çalışanlarına verileceğini açıkladı.
Haberin devamı için tıklayın.
Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına dair kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu oluşturulacak ve komisyon, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını yapılacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak.

Haberin devamı için tıklayın.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - »
115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0