Paylaş   
24.10.2011

GÖZYAŞININ MİLLETİ OLMAZ

/

Rıza Akın´ın "Daha senaryoyu okurken ağladım" dediği ´Oğul´ filmi vizyonda. Filmi ve bölgede yaşananları Rıza Akın ve filmin hem senaristi hem de yönetmeni Atilla Cengiz birlikte anlatıyor.


Çekimlerden başlayalım. Nasıl bir süreç geçirdiniz?
Atilla Cengiz: Asıl çekime girmeden önceki süreç bizim açımızdan çok daha zordu çünkü Türkiye'de bu tarz filmlerin kaynağını oluşturmak zor. En büyük desteği Kültür Bakanlığı'ndan aldık. Bir de cesur bir yapımcımız vardı.

Siz Kürtçe biliyor musunuz?
Rıza Akın: Hayır, bilmiyorum.

Ben filmi izlerken sizi Kürt zannettim. Çok akıcı konuşuyordunuz.
Rıza Akın: Türkmen asıllıyım ben. Aile kökenim Erzincan ama Horasan'dan gelmişler. Ailede Kürtçe, Zazaca bilenler var ama ben Adana'da doğup büyüdüğüm için bilmiyordum. Filmden önce biraz çalıştım. Ben çok iyi olduğunu düşünmüyorum ama idare eder bir Zazaca konuştum.
Atilla Cengiz: Kürtçeyi bilenler de bana hep sordular Kürt mü diye.

Filminizin bir misyonu var mı? Nedir hedefiniz?
Atilla Cengiz: Bu ülkede en çok ihtiyaç duyduğumuz barış olgusuna parmak basmak istedik. Barış istiyoruz biz. Artık bu ülke halklarının çocuklarının ölüleri bu omuzlarda taşınmasın istiyoruz. Eğer bir şey kutsalsa, bu topraktan ziyade genç bedenlerdir.
Rıza Akın: Gözyaşının milliyeti olmaz. Annelerin, babaların akıttığı gözyaşının milliyeti olmaz.

Asker uğurlama sahnesinde 'Askere gidecek, geri gelecek' deniliyor. Ama dönemeyebilir de...
Atilla Cengiz: 90'lı yılların ortasında asker uğurlamalarında ortaya çıkan bir tezahürat bu. Doğu ve güneydoğu'ya giden askerlerin ölümleriyle beraber cesaret vermek için söyleniyor. Dehşet verici! Esasen filmin senaryosunda böyle bir slogan yoktu. Tıpkı ölüleri kanıksadığımız gibi, bu tür şoven durumlar da bizim kafamıza yerleşiyor aslında. O sloganı uğurlama anını çekerken birden hatırladım ve o sahneye ekledim.

Karakteriniz Musa Duran'ın oğlu Umut dağda. Onun orada olmasını istemiyorsunuz aslında değil mi?
Rıza Akın: Oğlumun askerde olmasını da istemiyorum, dağda olmasını da istemiyorum. Oğlumun yanımda olmasını istiyorum. Sağ olmasını istiyorum.

Baskın sahnesinde neler yaşandı, zor geçti mi?
Atilla Cengiz: Hiç oyun vermedim ben o sahnede. Örneğin komutan bağırdığında, kadının ağlaması benim verdiğim bir oyun değil. O ağlamalar, tedirgin bakışlar, adamın gidip çocukları alıp sarması, bütün bunlar kendi doğallığında oldu. Hatta o sahnede şaşırtan şeylerden bir tanesini söyleyeyim. O baskını çekmek için mekân bakıyorum, köyün neresinde yapalım diye. 'Ben bir yeri basıyorsam, sırtımı sağlama almalıyım' diye düşündüm. 'Ön tarafıma hedefi alırım, sırtımı duvara veririm' dedim. Ve gidip bir yer seçtim. Bana gelip şunu sordular: "Siz bunu nereden biliyordunuz?". "Neyi?" dedik. "Bu köyde baskın oldu ve o baskın da işte tam da burada oldu" dediler.

Filmin bir sahnesinde 'Oğlumu kendi toprağına gömdün' diyen babaya, karakterlerden birisinden 'Kendi toprağın dediğin hepimizin toprağı' cevabı geliyor. Amacınız izleyen gelsin, çıktığında bu cümleleri düşünsün müydü?
Atilla Cengiz: Doğru tespit etmişsiniz. Benim gözümde kutsallık asla bir toprak, mülk olamaz. Kutsal olan bütün bu topraklardaki halkların değer yargıları, insanlardır. Evet, burada bir toprak var ve üzerinde yaşayan halklar var. Ve bunların da eşit haklarda beraber yaşama arzuları.

Dağdan cenaze getirildiğinde, örgütten arkadaşları 'Kahramandı, atikti' diyor. Daha yeni 24 asker şehit oldu. Çok taze. Herhangi bir tepki gelir mi size filmle ilgili?
Rıza Akın: Ama orada baba dinlemiyor onları. Kapıyı kapatıyor. Çünkü oğlu ölmüş bir adam için çok başarılı olması, kahraman olması önemli değil. Ölmüş insana hangi milliyetten diye sorulmaz, ölmüştür artık. Filmde zaten doğrudan bir siyaset yok. Ne devletin propagandası var ne de örgütün. Bir sözü var, onu söylüyor.
Atilla Cengiz: Zannetmiyorum çünkü biz barış filmi yaptık. Ben herkesin bu filmi izlediğinde bu filmin fikriyle ortak olduğuna eminim. Bu film siyasetüstü bir söz söylüyor. Biz, oyuncularımız, yapımcılarımız, ortadan durup bakmayı tercih ettik.

Son olarak seyirci bu filmi neden izlemeli?
Rıza Akın: Doğru çözümler önerdiği için gelsin. Bu ülkenin sorunuyla ilgili kafasında bir soru işareti varsa, gelsin o soruların hangilerini burada cevaplayacağını görsün.
Atilla Cengiz: Bu filme gelsinler çünkü herkesin barış olgusunun bu topraklarda yaşayan insanlar için ne kadar gerekli ve acil olduğunu bir an önce görmesii gerekiyor.

İPEK İZCİ (RADİKAL/24.10.2011) ÖZGÜN HABERE GİDİN

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0