Paylaş   
20.02.2019

´MISIRCI CEO´NUN GÖREVİNE SON VERİLDİ!

/

Hürriyet Gazetesi´nin haberine göre,fFilm yapımcıları ile sinema işletmecisi CGV Mars Cinema Group arasında başlayan tartışma sonrası Güney Koreli şirketin Türkiye'deki CEO'su Dong Won Kwak'ın görevine son verildiği iddia edildi. 8 Şubat günü zorunlu izne çıkarıldığı, bunun üzerine de Dong Won Kwak'ın Türkiye'den ayrıldığı ve yerine 12 Şubat´ta Yoon Seung Ro'nun geçtiği öğrenildi.

2016 yılında 800 milyon dolarlık yatırımla Mars sinemalarını satın alarak Türkiye'ye giriş yapan Güney Koreli CJ CGV, 2018'in son günlerinde yapımcılarla "mısır" tartışması yaşamıştı. Şirket bilet fiyatlarına mısır ve kolayı da dahil ederek yüksek rakamlardan satıyor ancak yapımcılara daha düşük fiyattan pay veriyordu. Bunun üzerine sektörün önde gelen isimleri Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar filmlerini geri çekme kararı almıştı. Ünlü oyuncular ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile görüşmüş ve konuyu anlatmıştı. Sonrasında yapımcıların lehine olan hasılat paylaşımı başta olmak üzere yeni düzenlemeler Meclis'ten geçmiş ve yasalaşmıştı. Yeni düzenlemeler Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe girecek.

8 Şubat Cuma gecesi Güney Koreli CGV Mars Cinema Group'un Seul merkezi Dong Won Kwak'ın zorunlu izne çıkartıldığını İstanbul merkeze iletti. 4 gün sonra ise Yoon Seung Ro, CGV Mars Cinema Group'un yeni CEO'su olarak göreve başladı. Yoon Seung Ro da hemen Türkiye'deki yapımcılarla görüşmek için randevu aldı. Ancak göreve başladıktan 3 gün sonra yani 15 Şubat akşamı saat 21.00'da Netflix'in tweet'i her şeyi değiştirdi. Gişede ilk 2 haftada 2.5 milyon izleyici yapan Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi aynı anda Netflix'te yayınlandı. Masasında vizyondaki bir filmin aynı anda dijital film platformunda yayınlanması gibi çok ciddi bir sorunu da bulan yeni CEO Yoon Seung Ro'nun bu gelişmeden daha önce haberi olmadığı belirtildi. Yoon Seung Ro yönetimindeki Mars Cinema Group'un hem yeni yasa çerçevesinde yapımcılarla nasıl bir yol izleyeceği hem de Netflix başta olmak üzere dijital dizi ve film platformlarıyla nasıl mücadele edeceği ise merak konusu.
?Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0